Co mají vědět těhotné nebo kojící matky o COVID-19?

Těhotná žena v poli

Pokud jste právě teď těhotná nebo kojíte, pravděpodobně se obáváte infekcí a virů. Chceme chránit sebe a naše děti a šíření koronaviru a nemoc COVID-19 přináší pochopitelně mnoho nejistot a nových otazníků. Přinášíme pár informací, mají vědět těhotné nebo kojící matky o Covid-19.

Předně, nenechte se zprávami o pandemii okrást o vaši radost. Pokud máte pocit, že vás COVID-19 znepokojuje, promluvte si se svým lékařem.

A jestli chcete vědět více o tom, jak virus může ovlivnit těhotenství a kojení, čtěte dále.

Jsou těhotné ženy vystaveny vyššímu riziku koronaviru?

Nejsou žádné důkazy, že u těhotných žen existuje větší šance onemocnět COVID-19, než je tomu u široké veřejnosti.

Pravdou nicméně je, že těhotné ženy zažívají ve svém těle takové změny, které mohou zvýšit riziko některých infekcí a virů ze stejné rodiny, jako je COVID-19 a dalších virových respiračních infekcí, jako je chřipka. Pro těhotné ženy je tedy vždy důležité chránit se před nemocemi.

V současné době je o COVID-19 známo jen velmi málo, zejména v souvislosti s jeho účinkem na těhotné ženy a kojence, tudíž neexistují žádná konkrétní doporučení týkající se těhotných žen.

Co by měly vědět těhotné nebo kojící matky o COVID-19?

Pokud COVID-19 dostane těhotná žena, ohrožuje to i dítě?

Nedávná studie publikovaná v The Lancet (přední světový nezávislý lékařský časopis) zkoumala zdraví devíti dětí narozených matkám, které měly infekci COVID-19. Všechny děti měly dobré skóre Apgar v rozmezí 8–9 za minutu a  9–10 za 5 minut. Další výzkum publikovaný v JAMA (vydávaný od r. 1883, jde o mezinárodní  lékařský časopis ) zkoumal 89 dětí ve věku od 1 měsíce do 11 měsíců, které onemocněly COVID-19 (nakazily se dospělým člověkem). Z těchto dětí 4 měla horečku, 2 respirační příznaky a 1 nemělo vůbec žádné příznaky. Žádné z 9 dětí nepotřebovalo intenzivní péči nebo ventilaci, protože žádné z nich nemělo závažné příznaky.

Z výzkumů vyplývá, že vzhledem k tomu, že těhotné ženy jsou citlivé na respirační patogeny a na rozvoj těžké pneumonie, mohou být těhotné osoby náchylnější k COVID-19, zejména pokud mají chronická onemocnění nebo komplikace.

Proto by měly být těhotné ženy a novorozené děti zařazeny do ohrožené skupiny.

Pokud dostanu koronavirus, jak budu chránit své dítě?

žena s rouškou kojí dítě

Dosud neexistuje důkaz, že COVID-19 je přenášen přes mateřské mléko. Ve vzorcích mateřského mléka však byly nalezeny formy protilátek, které chrání před koronaviry, což je dobrá zpráva. To znamená, že těla matek vyrábějí protilátky a předávají je dětem.

Pokud matka dostane COVID-19, je nutné dodržovat pokyny pro kojící matky.

Měla by se tedy učinit všechna možná opatření, aby se zabránilo šíření viru na dítě, včetně mytí rukou, než se matka dotkne dítěte a nošení obličejové masky při krmení. Pokud se používá manuální nebo elektrická odsávačka, měla by si matka umýt ruce před kontaktem s jakoukoli částí láhve i odsávačky a dodržovat obecná doporučení pro řádné čištění láhve a odsávačky.

Primárním problémem tedy není to, zda se virus může přenášet přes mateřské mléko, ale spíše, zda infikovaná matka může přenášet virus prostřednictvím respiračních kapiček během kojení. Rozhodně proto stojí za to přijmout a respektovat veškerá opatření, týkající se COVID-19.

V případě příznaků odborníci doporučují nejezdit na pohotovost, kde mohou být další nakažení lidé, bez předchozího volání. Dbejte na hygienu a raději zůstávejte doma!

Více článků s tématem COVID-19 najdete zde.

Sledujte i naše sociální sítě Fcb a IG.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

 • Menstruace po porodu

  Kdy po porodu můžu čekat první menstruaci?

  maminky Happy Baby

  První menstruace nastoupí pravděpodobně 6 až 8 týdnů po narození dítěte. Dávejte však pozor: před „návratem cyklu“ (tedy před první menstruací), má žena ovulaci! Bez použití antikoncepce by se rodina mohla znovu rozrůst o dalšího člena. Nevystavujte se tomuto riziku, pokud to není vaším výslovným přáním.

 • Kolik přibírá miminko

  Ráda bych věděla jaké jsou normální přírůstky na váze u miminek. V poradně váhu miminka vždy pečlivě kontrolují a já chci vědět kolik to zhruba může být.

  maminky Happy Baby

  Průměrná hmotnost novorozence bývá kolem 3300 g. Pokud vaše děťátko váží o něco víc nebo míň, není třeba z toho dělat vědu. Fyziologická hmotnost je od 2500 g do 4000 g.

  Během prvních dní života může děťátko také ztratit až 10 % ze své hmotnosti, to je však úplně normální jev a není třeba se nad tím nijak znepokojovat. Od narození do přibližně pěti měsíců věku svou váhu ale opět zdvojnásobí, a než dosáhne jednoho roku, bude vážit až třikrát tolik.

   

  Denní váhové přírůstky podle věku

  • 0–3 měsíce  – 30 g
  • 3–6 měsíců  – 20 g
  • 6–9 měsíců  – 15 g
  • 9–12 měsíců – 10 g
 • Vyšetření novorozence v porodnici

  Jaké vyšetření čekají moje miminko v porodnici? Mám nějaké speciálně požadovat?

  maminky Happy Baby

  V děloze je miminko jako malý potápěč ve vodním prostředí, takže, jakmile se vyplaví na svět, pediatr jej pečlivě vyšetří a zkontroluje, zda je dobře připraveno na svůj nový život, zda nemá nějakou vrozenou vadu a je-li v pořádku jeho nervový systém.

  Během pobytu v porodnici se také provádí oční vyšetření k vyloučení vrozeného šedého zákalu, vyšetření ledvin ultrazvukem a u některých novorozenců vyšetření sluchu.

  Před propuštěním, zpravidla třetí či čtvrtý třetí den, se pak provádějí některá všeobecná vyšetření a odebírá se pár kapek krve z patičky miminka.

Zobrazit všechny otázky z poradny (8)

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě