Co musí vědět těhotné a kojící maminky o koronaviru

Co musí vědět těhotné a kojící maminky o koronaviru

Co musí vědět těhotné a kojící maminky o koronaviru?

Pokud jste právě teď těhotná nebo kojíte novorozence, pravděpodobně se obáváte virů a chcete se, co nejvíce dozvědět o koronaviru a jeho vlivu.

Chápeme, že teď máte čerstvý a snad největší příval informací o novém viru, který se šíří po celém světě. Ale nenechte se zmást titulky o pandemii a nepodléhejte panice.

Pokud vás však COVID-19 znepokojuje, promluvte si se svým lékařem a pediatrem.

Jsou těhotné ženy vystaveny vyššímu riziku koronaviru?

Centrum pro kontrolu nemocí (CDC*) sděluje, že míra rizika úmrtí veřejnosti je v tuto chvíli nízká.

„V současné době víme o COVID-19  jen velmi málo, zejména v souvislosti s jeho účinkem na těhotné ženy a kojence, a neexistují žádná konkrétní doporučení týkající se těhotných žen,“ píše se v prohlášení.

CDC nemá žádné důkazy, které by naznačovaly, že těhotné ženy s COVID-19 budou mít nějaké následky a ohrozí plod, ačkoliv mít horečku je vždy rizikovým faktorem během těhotenství, takže se doporučuje opatrnost a praktikování správné hygieny.

Co musí vědět těhotné a kojící maminky o koronaviru

Pokud COVID-19 dostane těhotná osoba, dostane to i dítě?

CDC uvádí, že v omezeném počtu nedávných případů, kdy se novorozenci narodili matkám diagnostikovaným s COVID-19, neměli pozitivní test na virus, který způsobuje COVID-19. Navíc virus nebyl ani nalezen ve vzorcích plodové vody nebo mateřského mléka.

Studie publikovaná v The Lancet zkoumala zdraví dětí narozených matkám během infekce COVID-19. Všechny děti měly dobré skóre Apgar. Další výzkum publikovaný v JAMA zkoumal 89 dětí ve věku od jednoho měsíce do 11 měsíců, které získaly COVID-19 (infikovaného dospělého se kterým žil). Z těchto dětí čtyři měly horečku, dvě měly respirační příznaky a jedno nemělo vůbec žádné příznaky. Žádné z devíti dětí nepotřebovalo intenzivní péči, protože žádné z nich nemělo závažné příznaky.

Nicméně výzkumy poznamenaly, že vzhledem k tomu, že „těhotné ženy jsou citlivé na respirační patogeny a na rozvoj těžké pneumonie“, mohou být náchylnější k COVID-19 tedy jsou automaticky považovány za ohroženou populaci.

Dosud prozkoumané případy naznačují, že starší lidé a lidé s oslabeným imunitním systémem jsou více ohroženi a dosud neexistují opodstatněné zprávy o těžkém průběhu u dětí a vážných komplikacích.

Co musí vědět těhotné a kojící maminky o koronaviru

Pokud dostanu koronavirus, jak mám ochránit své dítě?

Dosud neexistuje důkaz, že COVID-19 je přenášen přes mateřské mléko. Ve vzorcích mateřského mléka však byly nalezeny formy protilátek, které chrání před koronaviry, což je dobrá zpráva. To znamená, že těla matek vyrábějí protilátky a předávají je dětem.

Pokud matka dostane koronavirus měla by učinit všechna možná opatření, aby se zabránilo šíření viru na své dítě, včetně mytí rukou před dotykem dítěte a nošení obličejové masky, pokud je to možné.

Primárním problémem není to, zda se virus může přenášet přes mateřské mléko, ale spíše to, zda infikovaná matka může během období kojení přenášet virus prostřednictvím respiračních kapiček.

Co musí vědět těhotné a kojící maminky o koronaviru

Sečteno a shrnuto

Rozhodně stojí za to podniknout všechna preventivní opatření v souvislosti s COVID-19, ale nemusíte si dělat vážné starosti. Pokud máte pocit, že to vše ovlivňuje vaše těhotenství nebo mateřství, zavolejte svému pediatrovi a lékaři.

Odborníci navrhují, aby maminky nejezdily ihned pohotovost, tam mohou potkat plno nakažených lidí.

A jaké jsou příznaky COVID-19?

 • horečka
 • kašel
 • dýchavičnost

CDC doporučuje zavolat odborníky z řad lékařů, pokud se u vás objeví příznaky a jste v těsném kontaktu s osobou, o které je známo, že má COVID-19, nebo pokud jste nedávno cestovali z oblasti s rozšířeným nebo pokračujícím rozšířením komunity COVID-19.

Doporučení se mohou v průběhu epidemie změnit, proto sledujte nejčerstvější zprávy, tipy a doporučení

 

*CDC je federální agenturou Spojených států pod ministerstvem zdravotnictví a humanitních služeb a se sídlem v Atlantě v Georgii. Jeho hlavním cílem je ochrana veřejného zdraví a bezpečnosti prostřednictvím kontroly a prevence nemocí, úrazů a zdravotního postižení v USA i  mezinárodně.
Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

 • Pupečníková a tříselná kýla (hernie)

  Jak se postupuje v případě kýly u miminka?

  maminky Happy Baby

  Pupečníková kýla se obvykle sama ztrácí, když zesílí svalstvo břišní stěny. Pokud je pupečníková kýla (hrbolek na pupíku) zvlášť velká, operuje se. O zákroku rozhoduje chirurg. Není to nic nebezpečného. Tříselné kýly (hernie inguinale) se vyskytují častěji u chlapců než u dívek. Operují se proto, aby nedošlo k zaškrcení hernie – tedy k situaci, kdy se v ní zachytí kousek střeva.

 • Impetigo

  Co je to Impetigo a jak se v případě nakažení zachovat?

  maminky Happy Baby

  Impetigo neboli kožní strupy  je infekce kůže a vždy ji musí ošetřit lékař. Vzniká okolo úst a nosu. Tekutina v malých vřídcích rychle hnisá a vytváří se žluté strupy. Tato infekce je velice nakažlivá, takže zvyšte opatrnost a hygienu.

 • Ekzém u miminek

  Jak a proč vzniká ekzém u miminek?

  maminky Happy Baby

  Jde o alergické onemocnění, které často mívá původ v rodině (bývá dědičné). Může začít okolo třech měsíců červenými skvrnami a velmi malými vyrážkami – vezikulami (puchýřky) – na líčkách, na čele a na bradě. Miminko trápí svrbění. Někdy jsou ekzémové skvrny příznakem jiného typu lehčí či těžší alergie.

Zobrazit všechny otázky z poradny (4)

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě