Jak pracovat z domova s dětmi

Matka s dítětem v náručí u počítače

Jak pracovat z domova s dětmi…

Myšlenka na práci z domova s ​​vaším dítětem zní pravděpodobně dost děsivě, zvláště teď, když se stala denní skutečností pro mnoho z nás rodičů. Školy se zavírají, sociální distancování a zavřená pracoviště jsou realitou.

Vypuknutí pandemie přidává do našich životů další rozměr, protože jsme většinou na mnoho týdnů nuceni být doma a omezit kontakt s vnějším světem.

Zatímco se pokoušíte zvládnout pracovní vytížení, telefonujete, mailujete a snažte se dodržet slíbené termíny, vaše malé děti vyžadují nepřetržitou pozornost. Budete mít pocit, že k vám domů právě zavítal cirkus… Existuje ale několik skvělých způsobů, jak zvládnout práci a rodičovství – a obojí úspěšně.

Vytvořte pracovní den

Nastavení rutiny pracovního dne vám pomůže soustředit se a plánovat. Nastavení pracovní doby pro zahájení pracovního dne doma se neliší od praxe v kanceláři. Pokud běžně začínáte den v zaměstnání kávou nebo čajem, připravte si šálek kávy nebo čaj také doma. Zkuste zahrnout i další známé rutiny, které děláte. Pomůže vám to důsledně pracovat a budete mít odpovědnost za to, abyste svou práci dokončila.

Je také dobré mluvit se svým nadřízeným o definování vaší pracovní doby. Kolik hodin denně byste měla pracovat z domova? Vaši zaměstnavatelé si toho budou pravděpodobně vědomi a budou rozumět netradičnímu způsobu plánování.

Nastavená rutina bude skvělá také pro děti školního věku. V závislosti na úrovni školy může vaše dítě absolvovat online aktivity a pracovat s internetovými zdroji.

Dětské ruce a dospělé na klávesnici počítače

Rozdělte si práci a rodičovství

Během této doby se mohou vaše pracovní a rodičovské role snadno prolínat. Naučte se je oddělit, jinak se nebudete soustředit na práci ani na rodičovství.

Pokud je to možné, vytvořte si kancelářskou plochu. Tato pracovní oblast bude bezdětnou zónou, která vám pomůže izolovat se v určený čas od zbytku domu a denního shonu.

Ve chvíli, kdy skončíte a opustíte domácí pracovní místo, měla byste přepnout do rodičovské, domácí role.

Příprava na vyrušení

Nikdy nebude existovat takový pracovní plán, který dokonale dodržíte, s tím se smiřte. Můžete být vyrušena při pokusu o dokončení akutní práce nebo při důležitém konferenčním hovoru. Místo rozčilování, které by zákonitě přišlo, se na takovou situaci připravte.

Oznamte svým dětem, že pokud to není zcela naléhavé, mají být po nějakou dobu potichu, aby vás nerušily. Dejte jim to jako bojovku, hru na  ticho. Pokud pracujete v místnosti se zavřenými dveřmi, můžete dát znamení, které jim říká, aby vás nerušily. Pro mladší děti uvažte stuhu na dveře a vysvětlete jim, co tato stuha znamená.

Zavěšená cedulka na klice od dveří

Bohužel pro ještě mladší děti, jako jsou batolata, to možná  nebude fungovat. Pokud se vaše batole bude dožadovat pozornosti, když jste na telefonu, pak požádejte o přeplánování hovoru, pokud je to možné, ale co takhle…

Využít čas spánku ve svůj prospěch?

Spánek je pro malé děti velmi důležitý a může to být jediný čas, kdy máte alespoň hodinku navíc, než budou děti vzhůru.

Dejte si pauzu

Nezapomeňte si po nějaké době odpočinout. To vám pomůže udržet optimální soustředění. Pracujte půl hodiny až hodinu, než si uděláte krátkou přestávku na pět nebo deset minut.

Když je čas na oběd, opusťte pracovní stůl. Zkrátka, uprostřed dne si udělejte pauzu na 30 minut až hodinu, abyste se mohla věnovat dětem a mohla s nimi společně poobědvat.

A nakonec

Práce z domova může být pro vás novým nezmapovaným místem. Možná se ocitnete v situacích, které nemůžete vyřešit. Připojení k internetu nemusí fungovat, potřebné soubory nejsou přístupné a důležité dokumenty, které potřebujete, zůstaly v kanceláři. Když se takové věci stanou, zhluboka se nadechněte, zůstaňte v klidu a vymyslete co nejjednodušší řešení problému.

Matka pracuje na gauči a dítě si hraje

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě