Maminky, přinášíme zprávy z nemocnice na Frýdecku

Zprávy o Frýdecku jste jistě mnohé z vás již zaslechly. Přinášíme ucelené informace, u nichž čerpáme z vyjádření samotné porodnice, z tiskové zprávy a také z komunikace přímo s porodnicí.

Nutno zmínit ihned v počátku, že tato porodnice měla jako jedna z prvních již 25. 2. 2020 vypracován pandemický plán

Kritická epidemiologická zátěž nastala před 14 dny s návratem velkého množství lidí z jarních prázdnin, většinou z oblasti severní Itálie. Nikdo z nich karanténu tou dobou ještě nebral vážně. Někteří dokonce zapírali svůj návrat z cesty, jen proto, aby mohli přijít na kontrolu ke svému lékaři do této nemocnice, pod kterou spadá samotná porodnice.

Nemocnice proto ukončila neakutní léčbu a vybudovala svůj infekční pavilon. Zapojila se také do plošného testování všech nově příchozích pacientů k hospitalizaci s příznaky respiračního onemocnění/virózy a dále testování všech zdravotníků v počínající fázi virózy.

Ke dni 12. 3. 2020 byl evidován první pozitivně testovaný zdravotník z gynekologicko-porodního oddělení. Měl lehký průběh onemocnění, okamžitě byla zahájena ambulantní léčba a do karantény byli posláni všichni zdravotníci z rizikového kontaktu.

Dle šetření šlo o komunitní nákazu, což znamená nákazu získanou z populace, která nemocnice navštívila, zdravotník nikde necestoval.

Krizový štáb nemocnice se rozhodl z preventivních důvodů omezení šíření nákazy ukončit provoz gynekologicko-porodního oddělení, a to na dobu minimálně 14 dnů.

Jak to tedy nyní bude na porodnickém oddělení vypadat?

Na oddělení bude stále k dispozici personál, který bude ošetřovat opravdu neodkladné případy přivezené rychlou záchrannou službou. Na tento provoz je nemocnice  nachystána.
Pacientky, které aktuálně porodnice hospitalizuje, postupně propustí do domácího ošetřování.

Rodičky, které se chystají rodit v této nemocnici, prosí, aby vyhledaly péči v okolních porodnicích!

Ty, co byly nedávno ošetřeny v nemocnici, se nemusí obávat, celou situaci nemocnice řeší s hygieniky. Riziko přenosu je vyhodnoceno jako velmi nízké. Nicméně nemocnice doporučuje dvoutýdenní klidový režim v domácím prostředí s minimalizací kontaktů. Dále je možno konzultovat osobně hygienika, případně praktického lékaře dle vývoje zdravotního stavu.

V současnosti je dle nemocnice největším problémem příliš dlouhé čekání na výsledek laboratorních testů (12–20 hodin), chce reagovat rychle a adekvátně na případný vyšší počet závažně nemocných. Zároveň nemocnice velmi kvituje všechna restriktivní populační opatření ze strany státu a doufá v jejich dodržování u obyvatel. Ze zahraničních zkušeností vyplývá, že při plném průběhu epidemie je nemocí případně karanténou vyřazeno 50 % zdravotníků, což je rovněž alarmující.

Vyzývá tímto i spoluobčany, aby s banálními problémy nevyhledávali nemocnici. Pacienti s lehkým průběhem respiračního onemocnění a virózy budou směřováni do domácí léčby na základě konzultace, nejlépe telefonické.

Další články, které pro vás průběžně připravujeme, naleznete zde.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě