Nejlepší způsob prevence? Zůstat doma!

Nejlepší způsob prevence

Vzhledem k tomu, že se koronavirus nadále šíří po celém světě, je třeba poznamenat, že i když neexistuje žádný lék ani vakcína, jednoduchý, účinný způsob prevence je pobyt doma, když jste nemocní, nebo v případě, že máte vy nebo lékař podezření.

Prevence nestojí nic, a pokud máte ochránit lidi  ve svém okolí, zůstaňte doma.

Nejlepší způsob prevence

Odborníci upozorňují

aby lidé zůstali doma, když jsou nemocní a izolovali se, aby se zabránilo šíření viru. I když média naznačují, že většina případů nakažených je pro zdravou populaci vlastně neškodná, pro určité lidi může být virus až smrtící.

Pro rodiny s imunokompromitovanými nebo zdravotně křehkými dětmi, nebo se staršími rodiči nebo prarodiči, nejsou obavy vůbec přehnané, ale naopak na místě.

Nejlepší způsob prevence zůstat doma

Tato zranitelná část populace je víceméně závislá na tom, jak budou všichni brát hrozbu koronaviru vážně. Jinak zdravý člověk, který se nakazí koronavirem, se může zotavit a být v naprostém pořádku – ale někdo, kterého neúmyslně infikují, nemusí mít to štěstí. Virus je vážný problém a skutečně stačí jeden jedinec, který nedodrží karanténu a nastane problém.

Nejlepší způsob prevence

Jistý otec z Missouri nedávno prohlásil, že nerozumí tomu, proč by měl být v karanténě, šel na školní ples s jednou ze svých dcer, zatímco další dcera čekala na výsledky svých testů na koronavir. Když se test prokázal jako pozitivní, otec opustil sál – ale kvůli němu jsou dvě školy uzavřeny! Je totiž možné, že i ti, kteří nemají viditelné symptomy, mohou přenést virus na ostatní – to znamená, že tento otec mohl nakazit desítky dalších, kteří zase mohli infikovat i desítky dalších.

Nejlepší způsob prevence

Ve světle těchto případů došlo k dalším výzvám k praktikování tzv. sociálního distancování, zdržování se návštěv veřejných míst, výhýbání se velkým shromážděním, či nedůležitým cestováním.

Pravděpodobně máte v okolí spousty lidí, kteří se ptají, proč koronavirus vyvolal takový strach, nebo si i vy sami říkáte, proč taková panika. Zdá se však, že fakta a čísla tyto myšlenky tak úplně nepodporují. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace říká, že koronavirus způsobuje závažnější průběh nemoci než chřipka a není pro něj proto ještě vytvořena imunita., protože kmen Covid-19 je nový. Navíc při chřipce lidé nemají karanténu.

Koronavirus – a ochrana před ním, ochrana imunokompromitovaných osob, starších a postižených – si vyžádá oběti. Musíme oželit plesy, návštěvy barů, škol, zrušit i dovolenou, ano může to vyvolat zklamání, ale zachráníme životy, když se budeme chovat zodpovědně.

Nejlepší způsob prevence proti koronaviru

Sledujte naší sekci koronavirus!

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

 • Co antikoncepce a kojení?

  maminky Happy Baby

  U většiny plně kojících matek se menstruace objevuje obvykle až po několika měsících. Během menstruace se může přechodně snížit tvorba mléka, změnit jeho chuť a dítě může přechodně mléko odmítat. Výlučné kojení do značné míry chrání před otěhotněním, ale nelze je používat jako jediný a naprosto spolehlivý antikoncepční prostředek. Pokud těhotenství není žádoucí, je třeba ochranu před početím doplnit jiným způsobem. Kojení v průběhu dalšího těhotenství nepoškozuje kojence ani plod. Pokud si těhotná matka přeje dál kojit, může v kojení pokračovat do narození dalšího dítěte.

 • Kdy se ke kojení začne přidávat jiná strava?

  maminky Happy Baby

  Ideální stravou pro dítě v prvním půlroce i déle je mateřské mléko. V rozmezí 17.–26. týdne se doporučuje zvolna začít s příkrmy. Někdy může trvat několik týdnů, než si dítě zvykne na novou chuť zeleninového příkrmu a polévky, první nemléčné stravy, kterou začne dostávat. V kojení s postupně převládajícím příkrmem lze však pokračovat až do 2 let věku dítěte i déle.

 • Lze zvýšit tvorbu mateřského mléka?

  maminky Happy Baby

  Je normální, že kolem šesti týdnů a kolem třetího měsíce života má dítě větší potřebu mléka, protože rychleji roste. Nabídka dočasně nemůže uspokojit poptávku. Tento stav je třeba upravit. Existuje bezpočet rad, lišících se podle jednotlivých generací a kultur. Nejedná se o žádná kouzla. Podstatou těchto rad je zachovat klid, věřit svému tělu, mít dostatek kvalitního odpočinku a dítě se zdravou chutí k jídlu. Co nejvíce odpočívejte. Je-li to nutné, přizpůsobte se režimu svého miminka: když odpočívá, odpočívejte také. Naučte se zavírat oči před praním, žehlením, nepořádkem a pra- chem, uvolněte se, relaxujte nebo třeba zatelefonujte kamarádce. Pokud vám lékař doporučí pití bylinného čaje pro kojící matky, který tvorbu mléka skutečně podporuje, proč ne? Tyto čaje obsahují mj. anýz a kmín. Ovlivňují chuť mléka a dítě většinou pije s větší chutí.

  Nabízejte dítěti prs co nejčastěji, kdykoliv se dožaduje kojení.

  Nabídka pak odpovídá poptávce: nezapomeňte, že čím více dítě pije, tím více mléka se vytvoří – s malým zpožděním, asi 1–3 dnů.

Zobrazit všechny otázky z poradny (4)

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě