Připravte se na období po porodu během pandemie

Zívající novorozenec

Připravte se na období po porodu během pandemie. Doporučení o tom, jak udržet sebe a naše rodiny v bezpečí, se neustále mění, ale život jde dál a je důležité přemýšlet o tom, co potřebujete poté, kdy vaše dítě přijde na svět.

Po porodu vás čeká období obrovské krásy a spojení, intenzivní deprivace spánku, přesouvání hormonů a měnící se identity. I za normálních okolností mohou být týdny po porodu velmi náročné. Když přidáme globální pandemii, mohou být věci ještě náročnější, a proto přinášíme pár tipů, jak se během pandemie COVID-19 dobře připravit na období po porodu.

Budujte si kolem sebe komunitu

Je důležité mít k dispozici další lidi, kteří vás podporují – fyzicky, mentálně i emocionálně.

Sociální distancování neznamená sociální izolaci. Mnoho lidí vytváří neformální online podpůrné skupiny a toto pravidelné spojení, zejména s dalšími novými maminkami, může zásadním způsobem ovlivnit vaši duševní a emoční pohodu. Zdrojem podpory mohou být také pravidelná setkávání s rodinou a přáteli po telefonu nebo prostřednictvím videokonference. Někdy vám stačí slyšet, jak někdo říká: Děláš to skvěle, všechny nové mámy tuto potřebu měly.

Pohled na počítač s videokonferencí

Udělejte si potravinový plán

Protože poporodní výživa je klíčovou součástí udržování zdraví a zároveň podporuje tvorbu mléka a pomáhá regulovat náladu, je důležité konzumovat zdravé potraviny .

Nyní je ten správný čas na pravou svíčkovou a silné vývary.  Neodmítejte ani jídlo od přátel a rodiny, ale při přebírání dodržujte bezpečnostní zdravotní pokyny.

Oběd maso a rukola na talíři

Nastavte si hranice kolem zpráv

Prožíváme jednu z nejzásadnějších událostí lidské historie. Ale nemusíte číst všechny zprávy! Pokud je to možné, ochraňte sebe a své dítě před děsivými příběhy světa. V této chvíli je vytvoření milujícího, klidného prostředí pro vašeho novorozence to nejdůležitější.

Bylo prokázáno, že vědomě kultivující radost a pozitivita zlepšují naše schopnosti kriticky myslet, používat dobrý úsudek a přežít – všechny tyto užitečné dovednosti můžete procvičovat při rodičovství během pandemie.

Pokud se cítíte ochromeny strachem, zde je několik způsobů, jak se zklidnit.

 • Poslouchejte meditační hudbu.
 • Veďte si deník o těhotenství, porodu, miminku a jeho první dnech, někdy se k tomu ráda vrátíte.
 • Vyzkoušejte nějaké jemné postnatální kurzy jógy
 • Nezapomeňte si odpočinout – spánek je důležitější než kdykoli předtím, když se vaše tělo uzdravuje.

Žena relaxuje

Budujte si dovednosti v oblasti krmení a kojení

Možná budete chtít vyzkoušet některé online kurzy kojení či postupy krmení lahví. Obzvláště pokud plánujete kojit, může být užitečné předem si procvičit některé dovednosti kojení, aby byl tento proces jednodušší, až vaše dítě bude na světě. Včasná příprava na kojení je klíčová při předcházení problémům.

V prvních dvou týdnech po porodu je pro kojení normální různá míra bolesti. Pokud je však tato bolest při kojení a následném ošetřování příliš silná, doporučujeme vám kontaktovat online laktační poradkyni, který vám pomůže vyřešit všechny problémy – mnoho odbornic nabízí během pandemie virtuální konzultace.

Sbírejte potřebné zásoby předem

V dnešní době, kdy je přepravní systém přetížen a mnoho obchodů zavřeno, může být náročné obstarat si některé předměty. Vaše děti sice v zásadě potřebují pouze dvě věci, jídlo a mazlení, ale i tak je užitečné myslet i na něco dalšího, například:

– kloboučky pro bolavé bradavky

– přebalovací podložky

– zásobu plenek alespoň na dva týdny a zvážit použití látkových plen a opakovaně použitelných ubrousků, abyste se nemusely spoléhat na nepředvídatelnou dostupnost a abyste ještě víc ulevily přírodě

Přijměte pobyt doma

I za normálních okolností bychom radily zůstat prvních 40 dnů po porodu doma. Pomůže vám to se uzdravit, podpoří vaše pouto s dítětem a miminku pomůže přizpůsobit se tomuto novému světu.

Hormony a poporodní perioda skutečně přeškolují váš mozek, abyste mohly pečovat o vaše novorozence.  Ačkoli to může být těžké, je to také drahocenný čas, který uběhne dříve, než si dokážete představit.

Dítě s matkou v posteli

Zvažte spojení s terapeutem

Zejména pokud máte v anamnéze depresi a / nebo úzkost, zvažte online terapie. Můžete být totiž vystavena určitému riziku rozvoje poporodní deprese, kdy měnící se hormony poporodní periody způsobí pocit destabilizace. Zvlášť v dnešním období nejistoty z globální pandemie.

Vytipujte si předběžně odborníky, kteří se specializují na podporu maminek v období po porodu – také většina terapeutů dělá online schůzky.

Udělejte si plán návštěv u lékaře

Poporodní návštěvy lékařů se rozhodně nedají odkládat. Buďte v kontaktu zejména s vaším pediatrem. Vaše vlastní poporodní péče je také nejvyšší prioritou.

I v této době intenzivní globální krize existuje důvod oslavit příchod miminka na svět. Radujte se a užívejte si krásné chvíle s novým členem vaší rodiny.

Další zajímavé články o pandemii naleznete zde

V sekci miminko pak můžete číst o péči o miminko, najdete zde i spoustu zajímavostí.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

 • Menstruace po porodu

  Kdy po porodu můžu čekat první menstruaci?

  maminky Happy Baby

  První menstruace nastoupí pravděpodobně 6 až 8 týdnů po narození dítěte. Dávejte však pozor: před „návratem cyklu“ (tedy před první menstruací), má žena ovulaci! Bez použití antikoncepce by se rodina mohla znovu rozrůst o dalšího člena. Nevystavujte se tomuto riziku, pokud to není vaším výslovným přáním.

 • Kolik přibírá miminko

  Ráda bych věděla jaké jsou normální přírůstky na váze u miminek. V poradně váhu miminka vždy pečlivě kontrolují a já chci vědět kolik to zhruba může být.

  maminky Happy Baby

  Průměrná hmotnost novorozence bývá kolem 3300 g. Pokud vaše děťátko váží o něco víc nebo míň, není třeba z toho dělat vědu. Fyziologická hmotnost je od 2500 g do 4000 g.

  Během prvních dní života může děťátko také ztratit až 10 % ze své hmotnosti, to je však úplně normální jev a není třeba se nad tím nijak znepokojovat. Od narození do přibližně pěti měsíců věku svou váhu ale opět zdvojnásobí, a než dosáhne jednoho roku, bude vážit až třikrát tolik.

   

  Denní váhové přírůstky podle věku

  • 0–3 měsíce  – 30 g
  • 3–6 měsíců  – 20 g
  • 6–9 měsíců  – 15 g
  • 9–12 měsíců – 10 g
 • Vyšetření novorozence v porodnici

  Jaké vyšetření čekají moje miminko v porodnici? Mám nějaké speciálně požadovat?

  maminky Happy Baby

  V děloze je miminko jako malý potápěč ve vodním prostředí, takže, jakmile se vyplaví na svět, pediatr jej pečlivě vyšetří a zkontroluje, zda je dobře připraveno na svůj nový život, zda nemá nějakou vrozenou vadu a je-li v pořádku jeho nervový systém.

  Během pobytu v porodnici se také provádí oční vyšetření k vyloučení vrozeného šedého zákalu, vyšetření ledvin ultrazvukem a u některých novorozenců vyšetření sluchu.

  Před propuštěním, zpravidla třetí či čtvrtý třetí den, se pak provádějí některá všeobecná vyšetření a odebírá se pár kapek krve z patičky miminka.

Zobrazit všechny otázky z poradny (4)

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě