Být vědomá matka

věd

Teprve když jsem si začala zjišťovat informace a hledat zdroje (u mě konkrétně o tom, kde a jak se moje miminko narodí) zjistila jsem, že jsem velmi mnoho informací nevěděla. Jelikož jsem byla prvorodička, vše bylo nové, a tak jsem si zvolila dva předporodní kurzy, které nám s manželem byli srdci blízké, zejména kvůli tomu, že se na porod dívali jako na přirozený, a podporovaly při něm bezzásahovost.

“VĚDomost – vědět a přemostit to do praxe”

Prvním kurzem byl kurz předporodní přípravy, kde nám tři odbornice (specializovaná dula, laktační poradkyně a pediatrička) mluvili o tom, co všechno můžeme pro nás a miminko udělat, aby byl porod a následující období krásné, plné radosti a pochopení, a co nejméně stresové.

Také nám příprava potvrdila věci jako: jak důležitý význam má pro miminko spontánní porod, dotepání pupečníkové krve, okamžitý kontakt kůže na kůži (hned když se miminko narodí putuje na mámin hrudník (ideálně na mámino břicho)) a pokračuje to samopřisátím, což je velkým plusem při následném kojení.

Jak zmírnit bolesti

Naučili jsme se jak zmírnit bolesti při porodu a po něm, jaké polohy jsou vhodné pro porod, že na zádech je sice nejpohodlnější pro každého jiného v dané místnosti, jen ne pro rodící ženu (čest výjimkám, kterou však já osobně neznám), a jakou roli hraje doprovázející osoba při porodu.

Absolvovali jsme i kurz hypnoporodu, který nám oběma pomohl pochopit proces porodu a “podmínky”, které musí být splněny, aby se žena cítila dobře.

porodní plán

Dalším získáváním informací jsme zjistili, že způsob, jakým to funguje v našich (skoro všech) nemocnicích, často není pro dítě a matku zcela vhodný, a proto jsme si řekli, že se na to pořádně připravíme, například i sepsáním porodního plánu, a konzultovaním ho s danými nemocnicemi (což nám umí/neumí umožnit a zajistit).

Je podle mě nezbytné, aby se budoucí maminka zajímala o to, jak a kde přivede své dítě na svět. Není to jen o tom, zda to bude v nejluxusnějším pokoji, porodním boxu, který právě zrekonstruovali. Je to také o tom, jak se ta maminka bude v daném prostoru, s daným personálem (ať už předem dohodnutým, nebo také ne) cítit. Pro mě nebylo v pořádku už samotné rozmístění dané místnosti – porodní křeslo ve středu místnosti (aby se kolem něj mohl postavit co největší zástup personálu, v horším případě studentů) otočené do prostoru či dokonce do dveří.

Přítmí a bezpečí

Neuměla jsem si představit být tam vysvlečená a rodit v klidu a pohodě, tak jak nám to “bylo řečeno” na kurzu, kde se říkalo, že nejpodstatnější je, abychom měli klid, pohodu, přítmí a pocit bezpečí. Já jsem ho v nemocnici bohužel neuměla nalézt. Rozhodli jsme se tedy, že nebudeme upouštět z našich “podmínek”, které byly pro nás důležité, a to, aby byl porod fyziologický a spontánní a rozhodli jsme se, že budeme dělat vše proto, abychom se já a naše dítě cítili dobře.

Být vědomá matka 🙂

Zjišťovat si informace již během těhotenství, a to na ověřených stránkách, případně fórech, kde odpovídají odborníci, jako jsou laktační poradkyně, duly, báby nebo na poradně – ptát se, co se děje a proč se to děje, co to znamená, jaké vyšetření vám jdou dělat a proč, (a pokud vám to je nepříjemné odmítnout). To je začátek opravdu dobrého, vnímavého a vědomého těhotenství, porodu a následně rodičovství.

Dostávám se konečně k tomu, proč jsem tento bod nazvala VĚDOMÁ – umět informace a správně s nimi naložit, to je podle mě nesmírně důležité, nejen během těhotenství a tématech souvisejících, ale iv životě samotném. Častokrát víme, co bychom ne / měli dělat, ale skutky to za nás neříkají. Je zde tedy příležitost změnit to a “bojovat”, pokud už ne kvůli sobě, tak kvůli tomu malému človíčkovi pod vaším srdcem.

Vědět, jaké mám “povinnosti” je moudré a zodpovědné, ale neměli bychom zapomínat ani na to, že mnoho informací nevíme nebo si je nepřipouštíme, a to je první věc, kde bych doporučila budoucím maminkám se zamyslet.

zažité vzorce

Nenechme se ovlivnit jen tím, že si řekneme: “vždyť takto dělala i moje máma a tady jsem”, “vždyť i já jsem byl tak vychován a žiji”. Udělejme pro sebe a své děti něco jinak, málokdo chce vychovat “zcela” stejného člověka, neboť si uvědomuje, že ne všechno je tak, jak chce a ne všechno se mu v dětství líbilo. Zde je možnost, zamyslet se nad tím, pouvažovat, zjistit si informace a rozhodnout se, z čeho ne / budeme čerpat.

Na dnešní dobu se dá dívat jako na “špatnou” kvůli technologiím, neustálému tlaku médií, dezinformace, které tu všude kolem nás jsou a denně nás zahlcují (ne / dělejte toto, ne / jezte takto, ne / chovejte se tak …) ale je na nás, co si z toho vezmeme, jakou informaci hledáme a kde ji hledáme.

Ano, změna se dělá těžko! Zde je třeba nejprve přesvědčení, podporu partnera (i z okolí) ale hlavně odvahu a vůli (kdo věří v Boha určitě zná výrok, kde je vůle, tam je cesta “) – a ta mnohdy lidem chybí. Často nás zastaví strach z neznámého. Osobně si vždy vzpomenu, proč to takto chci a proč to dělám.

Cílem není a ani nesmí být dokázat někomu jinému něco. Cíl musí vycházet z vašeho nitra, pocitu, že to chceme tak učinit / změnit a hlavně znalosti, proč to takto chceme. Každý “pád” je čas na malé zastavení se, zhodnocení, co můžeme udělat jinak a čas vykročit opět. Děti nás to učí neustále, hledají cestu, jak něco zdolat, získat a jak se k něčemu dostat. Inspirujme se i nimi.

Na druhé straně je tato doba skvělá v tom, co jsem už vzhůru zmiňovala, množství (kvalitních) informací si umíme najít během pár minut. Proto využijme možnost být jiní, lepší, ne však dokonalí!

Intuice a pocity

Pokud si položíme otázku a necháme si dostatečný čas na její odpověď v našem nitru, v mysli, ujištění nám ta odpověď přijde. Bude to přesně to, co by nám vyhovovalo nejvíce (někdo tomu říká intuice). Pak se často začnou vynořovat další myšlenky a pocity, které jsou spojeny se strachem a snaží se naši “nejlepší” cestu překazit. Pokud cítíme v našem nitru, že toto bude správná cesta, hledejme, jak se k ní co nejvíce přiblížit a ne výmluvy, proč to nejde.

Na závěr bych chtěla povzbudit všechny maminky, těhulky ale i ty, které těhotné nejsou, aby vyšli ze své komfortní zóny a udělali něco pro sebe. Stačí malá změna a mohou se dít zázraky. 😉

S pozdravem Janka

Email na Janku: [email protected]

Brzy se můžete těšit na další články od Janky, které se budou věnovat těhotenství, přirozenému porodu a vnímavému rodičovství.

Jaké máte vy zkušenosti? Budeme rády pokud se s námi i vy podělíte o vaše postřehy a zkušenosti v naší uzavřené skupinky maminek na Facebooku nebo na našem Instagramu.

 

 

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě