Jedním z nejdůležitějších aspektů ve vývoji dítěte je jistojistě jeho správná výživa, což v prvních měsících jeho života znamená výhradně kojení. Tento akt však neznamená pouze zajištění živin, ale je také důležitým prostředkem komunikace mezi matkou a dítětem, a to jak ve smyslu citového pouta, tak v podobě mostu k přenosu informací imunologické povahy či bakterií osídlujících dětský organizmus.
První přiložení zdravého novorozence po normálním průběhu porodu k prsu by mělo proběhnout po narození ještě na porodním sále, nejlépe do 30 minut. Touha dítěte sát je v té době velká a hormonální odpověď organismu matky na sání dítěte je také největší. Přisátí dítěte k prsu matky je důkazem jeho zdraví a správného průběhu poporodní adaptace. Je odměnou všem, kteří se podíleli na péči o matku a plod v těhotenství a při porodu.
Nejste na to sama
Kojení vám může někdy připadat složité a úmorné. Možná máte pocit, že máte málo mléka, a nejste si jistá, zda vaše dítě netrpí jeho nedostatkem. Přijměte pomoc svých blízkých a rady zkušených a nevzdávejte to. Každý začátek je těžký a role matky s sebou vždy přináší obětování.
Kojení je přirozený děj, předpokládaný a připravovaný organismem matky v průběhu celého jejího života, a zvláště během těhotenství. Nezáleží příliš na velikosti a tvaru prsů. Jediné, na čem záleží, je to, jak časně, často a jak správně bude dítě už od počátku přikládáno k prsu.
Chyby a omyly na začátku kojení
Dokrmováním umělou výživou, podáváním čaje nebo nabízením dudlíku namísto přiložení dítěte k prsu v prvních hodinách po narození se snižuje potřeba dítěte sát. Nepříznivě se tím zasahuje do řízení příjmu potravy dítěte a do jemné regulace tvorby a uvolňování mléka u matky.
Umělá výživa podaná před rozvojem tvorby mléka je u naprosté většiny dětí zbytečná a škodlivá. Pokud je nutné z lékařských důvodů dítě dokrmit, mělo by to být mateřským mlékem z banky mateřského mléka. Pití z láhve a používání dudlíků k „uklidnění“ dítěte místo přiložení k prsu vyžaduje zcela jiný způsob sání. Dítě je často zmatené, nemusí se již naučit pít správně a efektivně.
Technika kojení
Kojení nesmí matku bolet. Bolest při kojení znamená, že poloha dítěte není správná a je třeba ji upravit. Příčinou poranění a bolestivosti bradavek není frekvence či délka kojení nebo zvýšená citlivost kůže bradavek, ale pouze nesprávná poloha při kojení. Souhrn zásad, které je třeba dodržovat od prvního přiložení, se nazývá technikou kojení.