Kojení – jak začít?

Kojení

Jedním z nejdůležitějších aspektů ve vývoji dítěte je jistojistě jeho správná výživa, což v prvních měsících jeho života znamená výhradně kojení. Tento akt však neznamená pouze zajištění živin, ale je také důležitým prostředkem komunikace mezi matkou a dítětem, a to jak ve smyslu citového pouta, tak v podobě mostu k přenosu informací imunologické povahy či bakterií osídlujících dětský organizmus.

 První přiložení zdravého novorozence po normálním průběhu porodu k prsu by mělo proběhnout po narození ještě na porodním sále, nejlépe do 30 minut. Touha dítěte sát je v té době velká a hormonální odpověď organismu matky na sání dítěte je také největší. Přisátí dítěte k prsu matky je důkazem jeho zdraví a správného průběhu poporodní adaptace. Je odměnou všem, kteří se podíleli na péči o matku a plod v těhotenství a při porodu.

Nejste na to sama

Kojení vám může někdy připadat složité a úmorné. Možná máte pocit, že máte málo mléka, a nejste si jistá, zda vaše dítě netrpí jeho nedostatkem. Přijměte pomoc svých blízkých a rady zkušených a nevzdávejte to. Každý začátek je těžký a role matky s sebou vždy přináší obětování.

Kojení je přirozený děj, předpokládaný a připravovaný organismem matky v průběhu celého jejího života, a zvláště během těhotenství. Nezáleží příliš na velikosti a tvaru prsů. Jediné, na čem záleží, je to, jak časně, často a jak správně bude dítě už od počátku přikládáno k prsu.

Chyby a omyly na začátku kojení

Dokrmováním umělou výživou, podáváním čaje nebo nabízením dudlíku namísto přiložení dítěte k prsu v prvních hodinách po narození se snižuje potřeba dítěte sát. Nepříznivě se tím zasahuje do řízení příjmu potravy dítěte a do jemné regulace tvorby a uvolňování mléka u matky.

Umělá výživa podaná před rozvojem tvorby mléka je u naprosté většiny dětí zbytečná a škodlivá. Pokud je nutné z lékařských důvodů dítě dokrmit, mělo by to být mateřským mlékem z banky mateřského mléka. Pití z láhve a používání dudlíků k „uklidnění“ dítěte místo přiložení k prsu vyžaduje zcela jiný způsob sání. Dítě je často zmatené, nemusí se již naučit pít správně a efektivně.

Technika kojení

Kojení nesmí matku bolet. Bolest při kojení znamená, že poloha dítěte není správná a je třeba ji upravit. Příčinou poranění a bolestivosti bradavek není frekvence či délka kojení nebo zvýšená citlivost kůže bradavek, ale pouze nesprávná poloha při kojení. Souhrn zásad, které je třeba dodržovat od prvního přiložení, se nazývá technikou kojení.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

 • Co antikoncepce a kojení?

  maminky Happy Baby

  U většiny plně kojících matek se menstruace objevuje obvykle až po několika měsících. Během menstruace se může přechodně snížit tvorba mléka, změnit jeho chuť a dítě může přechodně mléko odmítat. Výlučné kojení do značné míry chrání před otěhotněním, ale nelze je používat jako jediný a naprosto spolehlivý antikoncepční prostředek. Pokud těhotenství není žádoucí, je třeba ochranu před početím doplnit jiným způsobem. Kojení v průběhu dalšího těhotenství nepoškozuje kojence ani plod. Pokud si těhotná matka přeje dál kojit, může v kojení pokračovat do narození dalšího dítěte.

 • Kdy se ke kojení začne přidávat jiná strava?

  maminky Happy Baby

  Ideální stravou pro dítě v prvním půlroce i déle je mateřské mléko. V rozmezí 17.–26. týdne se doporučuje zvolna začít s příkrmy. Někdy může trvat několik týdnů, než si dítě zvykne na novou chuť zeleninového příkrmu a polévky, první nemléčné stravy, kterou začne dostávat. V kojení s postupně převládajícím příkrmem lze však pokračovat až do 2 let věku dítěte i déle.

 • Lze zvýšit tvorbu mateřského mléka?

  maminky Happy Baby

  Je normální, že kolem šesti týdnů a kolem třetího měsíce života má dítě větší potřebu mléka, protože rychleji roste. Nabídka dočasně nemůže uspokojit poptávku. Tento stav je třeba upravit. Existuje bezpočet rad, lišících se podle jednotlivých generací a kultur. Nejedná se o žádná kouzla. Podstatou těchto rad je zachovat klid, věřit svému tělu, mít dostatek kvalitního odpočinku a dítě se zdravou chutí k jídlu. Co nejvíce odpočívejte. Je-li to nutné, přizpůsobte se režimu svého miminka: když odpočívá, odpočívejte také. Naučte se zavírat oči před praním, žehlením, nepořádkem a pra- chem, uvolněte se, relaxujte nebo třeba zatelefonujte kamarádce. Pokud vám lékař doporučí pití bylinného čaje pro kojící matky, který tvorbu mléka skutečně podporuje, proč ne? Tyto čaje obsahují mj. anýz a kmín. Ovlivňují chuť mléka a dítě většinou pije s větší chutí.

  Nabízejte dítěti prs co nejčastěji, kdykoliv se dožaduje kojení.

  Nabídka pak odpovídá poptávce: nezapomeňte, že čím více dítě pije, tím více mléka se vytvoří – s malým zpožděním, asi 1–3 dnů.

Zobrazit všechny otázky z poradny (4)