Kojení je přirozené a přesto jsou s ním často problémy

Kojení

Někteří z nás možná vědí, někteří nemají ani tušení, jiní o tom v dnešní době třeba nechtějí mluvit.

Je mnoho kampaní jakými jsou Národní týden kojení nebo Světový týden kojení a jsou jistým upozorněním i povzbuzením veřejnosti, aby kojení vnímala a podporovala.

Kojení bohužel často vzbuzuje i jisté pochybnosti a mnohdy zoufalství. Je ovlivněno hormonálními vlivy, technikou kojení, nedostatečnou výživou maminky, či poruchami sání miminka. Pro některé maminky to může představovat stres i snížení sebevědomí. Ať už kojí, snaží se o to, nebo zjistí, že nemohou, až příliš často trpí nedostatkem podpory při krmení svého dítěte.

Není to pro všechny maminky snadné, ale mnoho žen zjistí, že jakmile se přenesou přes první týdny kojení, je to pro ně mnohem jednodušší než krmení z lahví.

Stále platí, že kojení je nejlepším způsobem, jak dítě nakrmit a dát mu nejlepší možný start do života. Vaše mléko je jedinečné a mění se během každého krmení, s denní dobou, stravou a potřebami dítěte. Vaše mateřské mléko je přirozeně plné živin, enzymů a protilátek. Tyto protilátky mohou chránit vaše dítě před mnoha nemocemi, včetně ušní, hrudní, střevní a močové infekce, jakož i před cukrovkou, ekzémem a astmatem, a proto mateřské mléko samo o sobě postačuje k tomu, aby vaše dítě živilo prvních šest měsíců života.

Kojení je zkouška. Velká výzva. Investice do života. Nesmíme říkat, že je to snadné. Protože často přijdou problémy, kterým kojící matky musí čelit – a mohly by si myslet, že dělají něco špatně. Časté krmení, noční buzení, to všechno je normální. Nic se nepokazilo a není důvod k depresím.

Není to tak, že kojení vám pomůže zhubnout a že jde bezvýhradně o skvělý zážitek. Je to zkrátka a dobře čas pro vás a vaše děťátko.

Spíše než hlásat, jak je kojení snadné, musíme přemýšlet o tom, jak my jako společnost můžeme tento akt mateřství matkám usnadnit. V některých kulturách je naprosto běžné kojení na veřejnosti, nebo v prostorách k tomu vyhrazených, ať už v divadlech, kinech, bankách, nebo obchodních centrech. A na pracovištích. Pojďme se zamyslet, jak můžeme přispět k lepšímu a přirozenějšímu stavu, a ještě více podpořit mámy, které kojí, ale i ty, které to v budoucnosti čeká.

Vaše Happy Baby Mámy,

nezapomeňte s námi soutěžit, a také se zapojit do naší FCB skupinky Maminky Happy Baby

 

Sdílejte
Immunotrofina 2+1 zdarmaImmunotrofina 2+1 zdarmareklama
  1. Jana K.

    Kojení pro mě velice důležité a nepopsatelný zážitek. Pro mě vzniká poutu, které nás více a více upevňuje k sobě. Jsem ráda, že kojím, protože vím, že mě maličká potřebuje a ví to.

    Když jsem v porodnici po porodu měla kojit poprvé, nějak jsem ani nepřemýšlela nad tím, že by to nešlo nebo co vlastně bude. Byla jsem jen unavená, malinkou mi dali k sobě a ona se hned přisála. To byla chvíle, kdy jsem začala brečet. Bylo to prostě úžasný a nepopsatelný pocit. S odstupem času jsem byla moc ráda, že kojím, i když jsem ze stran svých kamarádek slyšela, jak ony prostě kojit nechtěly, tak přestaly. Myslím, že je to veliká škoda, pokud přestanou jen tak, když nemusí, hodně maminek by za to daly všechno.

    Ohledně kojení na veřejnosti jsem byla dlouho proti. Pracovala jsem v restauraci, když některá maminka začala kojit u stolu, nebylo mi moc příjemné za ní chodit a obsluhovat ji v tu chvíli, chtěla jsem jí dopřát soukromí. Když si poté ale maminka přišla stěžovat, že jí nikdo neobsloužil, připadala jsem si špatně. Sama jsem chtěla kojit vždy v soukromí, abychom byly s malou jen my dvě. S časem jsem zjistila, že to prostě nejde. V současné době tedy kojím všude, každá maminka by si měla uvědomit, že kojení nezáleží na jejím komfortu, ale na tom, aby se miminko najedlo, ať jste v tu dobu kdekoli. I když doteď mi není příjemné, když chodí lidi až ke mně a koukají na malou, jak se přisátá, to už je dle mého názoru narušení soukromí..

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě