Kojení je přirozené

Kojení je přirozené

Kojení je přirozené a přesto s ním mají někteří problém… Někteří z nás možná vědí, někteří nemají ani tušení, jiní o tom v dnešní době třeba nechtějí mluvit.

Je mnoho kampaní jakými jsou Národní týden kojení nebo Světový týden kojení a jsou jistým upozorněním i povzbuzením veřejnosti, aby kojení vnímala a podporovala.

Kojení bohužel často vzbuzuje i jisté pochybnosti a mnohdy zoufalství. Je ovlivněno hormonálními vlivy, technikou kojení, nedostatečnou výživou maminky, či poruchami sání miminka. Pro některé maminky to může představovat stres i snížení sebevědomí. Ať už kojí, snaží se o to, nebo zjistí, že nemohou, až příliš často trpí nedostatkem podpory při krmení svého dítěte.

Není to pro všechny maminky snadné, ale mnoho žen zjistí, že jakmile se přenesou přes první týdny kojení, je to pro ně mnohem jednodušší než krmení z lahví.

Kojení je přirozené

Stále platí, že kojení je nejlepším způsobem, jak dítě nakrmit a dát mu nejlepší možný start do života. Vaše mléko je jedinečné a mění se během každého krmení, s denní dobou, stravou a potřebami dítěte. Vaše mateřské mléko je přirozeně plné živin, enzymů a protilátek. Tyto protilátky mohou chránit vaše dítě před mnoha nemocemi, včetně ušní, hrudní, střevní a močové infekce, jakož i před cukrovkou, ekzémem a astmatem, a proto mateřské mléko samo o sobě postačuje k tomu, aby vaše dítě živilo prvních šest měsíců života.

Kojení je zkouška. Velká výzva. Investice do života. Nesmíme říkat, že je to snadné. Protože často přijdou problémy, kterým kojící matky musí čelit – a mohly by si myslet, že dělají něco špatně. Časté krmení, noční buzení, to všechno je normální. Nic se nepokazilo a není důvod k depresím.

Není to tak, že kojení vám pomůže zhubnout a že jde bezvýhradně o skvělý zážitek. Je to zkrátka a dobře čas pro vás a vaše děťátko.

Spíše než hlásat, jak je kojení snadné, musíme přemýšlet o tom, jak my jako společnost můžeme tento akt mateřství matkám usnadnit. V některých kulturách je naprosto běžné kojení na veřejnosti, nebo v prostorách k tomu vyhrazených, ať už v divadlech, kinech, bankách, nebo obchodních centrech. A na pracovištích. Pojďme se zamyslet, jak můžeme přispět k lepšímu a přirozenějšímu stavu, a ještě více podpořit mámy, které kojí, ale i ty, které to v budoucnosti čeká.

Vaše Happy Baby Mámy,

nezapomeňte s námi soutěžit, a také se zapojit do naší FCB skupinky Maminky Happy Baby

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

 • Co antikoncepce a kojení?

  maminky Happy Baby

  U většiny plně kojících matek se menstruace objevuje obvykle až po několika měsících. Během menstruace se může přechodně snížit tvorba mléka, změnit jeho chuť a dítě může přechodně mléko odmítat. Výlučné kojení do značné míry chrání před otěhotněním, ale nelze je používat jako jediný a naprosto spolehlivý antikoncepční prostředek. Pokud těhotenství není žádoucí, je třeba ochranu před početím doplnit jiným způsobem. Kojení v průběhu dalšího těhotenství nepoškozuje kojence ani plod. Pokud si těhotná matka přeje dál kojit, může v kojení pokračovat do narození dalšího dítěte.

 • Kdy se ke kojení začne přidávat jiná strava?

  maminky Happy Baby

  Ideální stravou pro dítě v prvním půlroce i déle je mateřské mléko. V rozmezí 17.–26. týdne se doporučuje zvolna začít s příkrmy. Někdy může trvat několik týdnů, než si dítě zvykne na novou chuť zeleninového příkrmu a polévky, první nemléčné stravy, kterou začne dostávat. V kojení s postupně převládajícím příkrmem lze však pokračovat až do 2 let věku dítěte i déle.

 • Lze zvýšit tvorbu mateřského mléka?

  maminky Happy Baby

  Je normální, že kolem šesti týdnů a kolem třetího měsíce života má dítě větší potřebu mléka, protože rychleji roste. Nabídka dočasně nemůže uspokojit poptávku. Tento stav je třeba upravit. Existuje bezpočet rad, lišících se podle jednotlivých generací a kultur. Nejedná se o žádná kouzla. Podstatou těchto rad je zachovat klid, věřit svému tělu, mít dostatek kvalitního odpočinku a dítě se zdravou chutí k jídlu. Co nejvíce odpočívejte. Je-li to nutné, přizpůsobte se režimu svého miminka: když odpočívá, odpočívejte také. Naučte se zavírat oči před praním, žehlením, nepořádkem a pra- chem, uvolněte se, relaxujte nebo třeba zatelefonujte kamarádce. Pokud vám lékař doporučí pití bylinného čaje pro kojící matky, který tvorbu mléka skutečně podporuje, proč ne? Tyto čaje obsahují mj. anýz a kmín. Ovlivňují chuť mléka a dítě většinou pije s větší chutí.

  Nabízejte dítěti prs co nejčastěji, kdykoliv se dožaduje kojení.

  Nabídka pak odpovídá poptávce: nezapomeňte, že čím více dítě pije, tím více mléka se vytvoří – s malým zpožděním, asi 1–3 dnů.

Zobrazit všechny otázky z poradny (4)