Máte doma malou škytku?

Čerství rodiče si nemohou pomoci, ale kdykoliv jejich dítě dostane škytavku, začnou mít strach, protože ani vědci si stále nejsou jisti, co tento stav způsobuje. Víme ale něco, co by mohlo vaše obavy zmírnit: nový výzkum říká, že tento nedobrovolný proces může být důležitou součástí vývoje mozku vašeho novorozence.

Studie prováděná výzkumníky z University College of London a publikovaná v časopise Clinical Neurophysiology naznačuje, že škytavku – silné kontrakce neboli křeče bránice způsobené podrážděním nebo stimulací svalů – může vyvolat elektrická aktivita v mozku, která pomáhá děti učit, jak regulovat své dýchání.

Vědci se zaměřili na 217 kojenců

narozených v rozmezí 30. až 42. týdne a zaznamenávali mozkovou aktivitu kojenců pomocí elektrod, které byly umístěny na pokožku hlavy. Umístili také senzory pohybu na břicho dětí, aby určili, kdy ke škytavce dochází.

Podle studie se všechny škytavky odehrály během bdění nebo aktivního spánku. Každá škytavka vyvolala u všech novorozenců tři mozkové vlny, z nichž poslední vlna pomáhá dítěti spojit zvuk škytavky s kontrakcí bránice.

Studie také zjistila, že škytavka skutečně začíná v lůně matky již od 9. týdne plodu. A předčasně narozené děti jsou více náchylné ke škytavce, takže tráví až 15 minut denně škytavkou.

Podle studie činnost způsobená škytavkou může dětskému mozku pomoci naučit se monitorovat dýchací svaly tak, aby nakonec mohlo dojít k dýchání. Dobrovolné ovládání pohybu bránice nahoru a dolů a vytvoření takového propojení je pro novorozence zásadním vývojovým milníkem.

Studie však stále nenašla příčinu škytavosti u dospělých, ale vedla výzkumný tým k otázce, zda nejde o reflex z dětství, kdy měl důležitou funkci…

A co vaše miminka, škytají? Jak často? A máte z toho obavy?

Napište nám do komentářů!

 

Sdílejte
Immunotrofina 2+1 zdarmaImmunotrofina 2+1 zdarmareklama

Poradny

 • Kolik přibírá miminko

  Ráda bych věděla jaké jsou normální přírůstky na váze u miminek. V poradně váhu miminka vždy pečlivě kontrolují a já chci vědět kolik to zhruba může být.

  maminky Happy Baby

  Průměrná hmotnost novorozence bývá kolem 3300 g. Pokud vaše děťátko váží o něco víc nebo míň, není třeba z toho dělat vědu. Fyziologická hmotnost je od 2500 g do 4000 g.

  Během prvních dní života může děťátko také ztratit až 10 % ze své hmotnosti, to je však úplně normální jev a není třeba se nad tím nijak znepokojovat. Od narození do přibližně pěti měsíců věku svou váhu ale opět zdvojnásobí, a než dosáhne jednoho roku, bude vážit až třikrát tolik.

   

  Denní váhové přírůstky podle věku

  • 0–3 měsíce  – 30 g
  • 3–6 měsíců  – 20 g
  • 6–9 měsíců  – 15 g
  • 9–12 měsíců – 10 g
 • Vyšetření novorozence v porodnici

  Jaké vyšetření čekají moje miminko v porodnici? Mám nějaké speciálně požadovat?

  maminky Happy Baby

  V děloze je miminko jako malý potápěč ve vodním prostředí, takže, jakmile se vyplaví na svět, pediatr jej pečlivě vyšetří a zkontroluje, zda je dobře připraveno na svůj nový život, zda nemá nějakou vrozenou vadu a je-li v pořádku jeho nervový systém.

  Během pobytu v porodnici se také provádí oční vyšetření k vyloučení vrozeného šedého zákalu, vyšetření ledvin ultrazvukem a u některých novorozenců vyšetření sluchu.

  Před propuštěním, zpravidla třetí či čtvrtý třetí den, se pak provádějí některá všeobecná vyšetření a odebírá se pár kapek krve z patičky miminka.

 • Ztráta hmotnosti novorozence po porodu

  Kolik může novorozenec po porodu zhubnout aby to bylo ještě normální?

  maminky Happy Baby

  Během prvních dní života může novorozenec ztratit až 10 % své hmotnosti. To je úplně normální jev. Z porodnice vás pustí nejdříve ve chvíli, když uvidí, že miminko dobře přibírá.

  Průměrné míry donošeného novorozence jsou:

  • hmotnost 3 300 g
  • délka 50 cm
  • obvod hlavičky (lebky) 34 cm

  Samozřejmě jde o průměrné hodnoty. Pokud vaše děťátko váží o něco víc nebo míň, není třeba z toho dělat vědu. Když pediatr, který vyšetří vaše dítě, nezjistí nic jiného, vaše děťátko bude víc než pravděpodobně zdravé jako buk.

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě