Miminko má atopický ekzém

Ekzém je kožní onemocnění spojené s atopií, jedná se o stav, kdy organismus reaguje na podněty vnějšího prostředí nepřiměřenou reakcí, výsledkem je často svědivý zánět (dermatitida).  Ekzém není jediným atopickým onemocněním – patří sem také astma, senná rýma a alergie.

Tyto problémy jsou často dědičné, takže pokud má vaše miminko ekzém, je možné, že někdo z rodiny trpí na alergie.

Léčba ekzému

V případech, kdy je stav nemocného vážný, probíhá léčba komplexně  – od lokálního aplikování mastí a krémů přes používání změkčujících přísad do koupele až po imunomodulační léky (léky, které zasahují do imunitní reakce kůže) a antihistaminika.

Pokud se jedná o začínající ekzém, je možné podstoupit jisté kroky, kterými se dá vyhnout jeho rozšíření a zhoršení stavu. Vyhnete se tím chemickým lékům, které mají často nežádoucí vedlejší účinky.

Pouze občasné koupání

Miminko musíte přestat denně koupat, stačí 1 – 2x týdně. Velmi dobře fungují léčivé koupele, například z ovesných vloček nebo s přidáním mořské soli či olivového oleje. V lékárnách je také k dostání sírový koncentrát k přípravě sírové koupele.

Při koupání v žádném případě nepoužívejte běžné gely na mytí!

Co nekonzumovat

Určitě je dobré vyhnout se konzumaci čokolády, kakaa, uzeninám, citrusům, kořeněným jídlům, ale problém můžou způsobovat i jiné alergeny – rajčata, vajíčka, mléko apod. Je to nutné dodržovat jak u dítěte, tak i u maminky, pokud je dítě kojené. Samozřejmě je nejlepší postupně vysledovat, co tyto projevy způsobuje a proto je velmi vhodná eliminační dieta.

Péče o pokožku

Základem je mít pod kontrolou, aby se dítě neškrábalo. Na kůži používejte hutné krémy, buď z lékárny anebo přírodní krémy bez chemických složek. V případě, že je ekzém mokvavý, můžete použít zinkovou mast a následně něco na promaštění – například mandlový olej. Miminko oblékejte do bavlněného oblečení, ideálně světlé barvy.

Sdílejte

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě