Koupel a masáž miminka

Koupel miminek

Koupel a masáž miminka – možná jste si mysleli, že miminko je nutné od narození koupat každý den. Dnes to však už neplatí. Dokonce ani to, že se musí miminko vykoupat hned. Jak jste již zjistili, jeho tělíčko pokrývá mázek, který plní ochrannou funkci a ideální je nechat ho zcela vstřebat.

A pak, je tu ještě další důvod proč počkat. Pupek miminka by měl být zcela zahojen. To může trvat i tři týdny. První týdny, dokud je miminko ještě doslova miniaturní, můžete používat na koupání speciální kbelík. Koupání nemusíte obávat. Manipulace s miminkem je velice  jednoduchá.

Později jej můžete koupat v dětské vaničce, do které vložíte speciální opěrku. Miminko si to bude určitě užívat. Dbejte však na to, aby voda měla teplotu asi 37 stupňů a koupel netrvala déle než 5 až 10 minut. Kromě toho byste vaše miminko měli koupat pouze jednou až dvakrát týdně. Časté namáčení ve vaničce pokožku vysouší. V žádném případě nepoužívejte klasické přísady do koupele, jako je pěna do koupele či jiné podobné přípravky. Tyto přípravky pouze přispívají k dalšímu vysoušení kůže a mění Ph pokožky.

Koupel a masáž miminka jako rituál?

Nejen pro malá miminka je lázeň nádherným rituálem. Děti vodu milují. Během koupele, ale i po něm, nezapomeňte udělat děťátku masáž celého tělíčka. Masáž je pro miminko velmi příjemná a prospěšná. Zároveň je to i skvělý způsob, jak ukončit náročný den před spánkem. Benefity dětské masáže jsou nekonečné, pomáhají chránit a vyživovat pokožku vašeho malého děťátka.

Základní pravidlo: Čím je miminko menší, tím méně produktů byste měli při jeho očistě a péče o jeho pokožku používat.

masáž miminka

masáž miminka

Benefity masáže a koupel miminek

 • Spánek a stres – během masáže se v těle vylučuje oxytocin a jiné hormony štěstí, které pomáhají zmírnit stres a zlepšit kvalitu spánku.
 • Uvolnění tělíčka miminka a navození pocitu štěstí – oxytocin spolu s endorfiny zlepšují náladu, vnímavost a komunikaci s okolím.
 • Lepší trávení a přibývání na váze – masáží přímo i nepřímo stimulujeme trávení a vstřebávání živin.
 • Imunitní systém – endorfiny vylučované při masáži dokáží podstatně více, než jen blokovat bolest, hlavně posilují imunitní systém.
 • Citová vazba – doteky a něžné pohlazení vytvářejí u novorozence potřebný pocit bezpečí.
 • Kojení a kojení – během masáže dochází k uvolňování oxytocinu i v těle maminky.
 • Snižování poporodní deprese a regenerace po porodu – doteky a mazlení doslova zabíjejí strach a depresi.

 Jak na koupel a masáž miminek?

 • vyhraďte si a dodržujte přibližně stejnou hodinu na koupel a masáž
 • dítko by nemělo být čerstvě najedené, ale ani hladové či velmi unavené
 • naučte se, jak správně masáž dělat – na internetu je mnoho kvalitních videí
 • zvolte co nejkvalitnější olej na promazání pokožky miminka.

Pozor: V případě, že pokožka mokvá a je silně zarudlá, bude lepší požádat o radu dětského lékaře.

Jaké jsou vaše zkušenosti? Připojte se do naší uzavřené skupinky maminek maminek na Facebooku a zeptejte se na další recenze maminek, nebo se podělte o své zkušenosti.

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě