Tátové, připravte se

Táta s dítětem v posteli

Nehodláme vás nijak strašit, být otcem vás nezbaví svobod, přátelství a zábavy. Ale určitě existuje několik věcí, na které byste se měli soustředit a nechat si je nikým vzít.

A proto vás vyzýváme: Tátové, připravte se:-)

V první řadě: Tátové, pokud je to možné, vezměte si více než pár dní volna, až se vaše dítě narodí.

Nový otec jste pouze jednou, vaše rodina vás potřebuje více, než vaše práce a šéf.

Investujte čas do vazby s dítětem a vytvořte společnou rodičovskou dynamiku, která položí základy pro rovnost výchovy dětí.

E-maily mohou počkat. Přijetí vaší nové role táty nepočká.

Jistě se nemůžete dočkat, až váš novorozenec vyroste a vy s ním budete jezdit na kole nebo hrát fotbal, ale péče o novorozence, ač méně zábavná, je také důležitá.

Drtivá většina raného rodičovství je logistika a zvládnutí věcí poprvé. Například jak zajistit plenku na tělíčku dítěte pro maximální suchost je v tuto chvíli  mnohem důležitější než rozvíjení si obrázku o rodičovství v širším slova smyslu.

Malí lidé potřebují malé věci – učte se je s pokorou. Vaší odměnou bude uspokojení z dobře plněných povinností táty a v dalších situacích nebudete zastrašeni, když vás někdo bude sledovat, jak koupete dítě nebo jak ho konejšíte. Nebudete ani vyšilovat, když budete muset připoutat sedačku v autě nebo složit kočárek. Chce to jen ochotu a procvičování.

Tátové, připravte se

Vaše žena je teď důležitější než vy

Vaše žena vás potřebuje, musíte být nápomocný a podporující.  A to hned teď a dalších alespoň prvních šest měsíců rodičovství.

Tátové, vaše žena je unavená, určitě vystrašená z nových věcí, pravděpodobně má pocit, že za celý den stihne maximálně vypít hrnek čaje, jinak se vše točí kolem novorozence. A protože nemůžete kojit, má ona lví podíl na noční směně. Vaše práce je tedy v podstatě to všechno ostatní… Rozmazlujte ji, udržujte byt čistý, uvařte, nakupujte, vyvenčete psa, prostě se o všechno možné starejte.

Tátové, můžete se cítit trošku odstrčeně, ale pamatujte, stále hrajete jednu z hlavních rolí a zasloužíte si úctu. A připomínáme, že to všechno je pouze dočasné a  novým otcem budete jen jednou. Budete víc než kdy jindy zažívat pýchu, starost, strach, malé radosti, nebudete spát. To všechno je normální a vy byste si měli každý den připomínat, jaké zažíváte štěstí, že máte zdravé a krásné dítě.

Doporučujeme přečíst článek na téma “role otce v rodině“.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě