Proč miminko pláče?

Plačící miminko

Dítě nemá jiný prostředek, jak se vyjádřit, než plakat. Jeho pláč nahrazuje slova. Dítě většinou pláče proto, aby dalo najevo své nepohodlí: jednoduše vám chce sdělit, co potřebuje, ale svým vlastním způsobem.

Pláč miminka

Miminko pláče, když má žízeň nebo hlad, nebo je unavené, když je ve spánku mokré, když chce nějakou věc, když je tlačí záhyb pyžamka nebo když se chce jenom pomazlit. Vám nezbývá nic jiného než se naučit vyložit si, co tím chce vyjádřit, a to nebývá snadný úkol. Jistě, jak budete své dítě poznávat, naučíte se rozlišovat jeho nářky, rozumět jim a hned reagovat na jeho volání. Jako u všech rodičů, začátky budou trochu rozpačité, ale rychle si najdete cestu, jak dítěti porozumět, a zakrátko pro vás prostředky, jak s ním komunikovat, nebudou žádným tajemstvím. Čím více pozorujete své dítě, tím lépe se naučíte je poznat a tím rychleji je budete moci utěšit.

Je pravda, že někdy bývá těžké zachovat klid před dítětem, které bez ustání naříká a odmítá veškeré vaše snahy mu pomoci. Buďte trpěliví: postupem času pláče ubývá. Přibližně během tří měsíců se dítě začne více zajímat o okolní svět, bude se chichotat, usmívat, prohlížet si ručičky, hračky… a bude tak zaměstnané, tak ponořené do objevování světa, který ho obklopuje, že bude mít menší potřebu plakat.

Hlad

Dítě jako by mělo v žaludku hodiny; naléhavě vám pláčem připomene, že je čas jídla.

Únava

Dítě se kroutí a tře si oči a tvář. Spíš kňourá než pláče.

Bolest

Křik způsobený bolestí bývá vždy silnější než obvyklý pláč. Může přijít náhle, i když bylo dítě dosud zcela klidné. A nic je neutiší: ani vaše náruč, ani dobré jídlo nebo jeho oblíbená hra. V těchto případech se poraďte s lékařem, abyste zjistili, co je trápí.

Nepohodlí nebo strach

Mokré lůžko, nepohodlná poloha, příliš ostré světlo, studené ruce, náhlé změny polohy, hluk, hořká chuť, příliš prudké objetí – to vše jsou důvody si postěžovat.

Svlékání

Některé děti při svlékání pravidelně pláčou a jsou velice nespokojené. I když je v místnosti teplo, i když jste na děti jemní, nic naplat, prostě to nesnesou. Ve skutečnosti se cítí zranitelné, když přijdou o utěšující látku či další vrstvu na své kůži; jako by ztrácely svou ochranu. Je-li tohle případ vašeho dítěte, nedělejte si výčitky; tyhle nářky nemají nic společného s vaší případnou nešikovností nebo nedostatkem praxe. Bude-li to nutné, svlékejte potomka pomalu a mezi jednotlivými kousky oděvu, které mu sundáte, mu dopřejte trochu času. Když se jeho obavy zmírní a když si zvykne na rituál přebalování a koupání, už z toho nebude mít strach a nebude plakat.

Zima

Křik je jeden ze způsobů, jak se dítě může zahřát nebo jak dát najevo, že má málo tepla. Zkontrolujte, zda teplota v pokoji neklesla pod 20 stupňů.

Mazlivé dítě

Často se stává, že dítě má zdánlivě vše, co je pro něj dobré. Je nakrmené, přebalené, není nemocné… A přesto nepřestává plakat a zahazuje hračky, které mu nabízíte. To, co chce, je mnohem jednodušší, než si představujete: nejspíš má prostě jen chuť se pomazlit. Neberte ohled na poznámky typu: „Uděláš z něj rozmazlené a náladové dítě“ nebo „Naučí se samým zlozvykům“. Ti, kteří tohle říkají, určitě neví nic o potřebách dětí, a zvlášť ne toho vašeho. Nedejte na ně a berte své dítě do náruče, aby se cítilo lépe. Že je v náručí rádo, je přirozená a instinktivní reakce. Cítí důvěru a ochranu před okolním světem. Na tom, že se takto občas potřebuje ujistit, není nic neobvyklého.

Buzení

Většinu dětí v polospánku vyruší jejich vlastní pohyby. Rozpláčou se, pak znovu usnou, náhle se probudí a pláčou znovu. Ale tyhle nářky nikdy netrvají příliš dlouho – spánek je silnější.

Nuda

Pomysleli byste na to, že by se takhle malé dítě mohlo nudit? Ne? Přesto je tomu tak. Děti, které jsou mimořádně aktivní, mohou plakat i proto, že se nudí. Vy byste se nenudili, kdybyste byli úplně sami na lehátku, aniž byste měli co dělat nebo na co se dívat? No vidíte… a dítě taky potřebuje zábavu. K tomu, aby bylo spokojené, často stačí jen málo. Umožněte dítěti pozorovat vaši činnost, hrajte si s ním, mluvte na něj. Když se tímto jednoduchým způsobem účastní života v domácnosti, nebudou jeho dny jednotvárné.

Uvolnění

Často se stává, že děti bez zřejmé příčiny pláčou na sklonku dne. Pláčou dlouhé hodiny, aniž by se nechaly utěšit. Přestože jsou tyto nářky těžkou zkouškou pro rodiče, kteří se cítí bezmocní, dítěti prospívají, protože z něj tak vyprchá napětí celého dne. Je to jen náhoda, že to vypukne večer, ve chvíli, kdy to nejvíc vynervuje rodinu, která se právě chystá jít spát. Pokud se to stává vašemu dítěti, jemně je houpejte. Vaše úsilí vám možná bude připadat marné, nicméně dítě vycítí vaši podporu, lásku a pochopení.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

 • Pupečníková a tříselná kýla (hernie)

  Jak se postupuje v případě kýly u miminka?

  maminky Happy Baby

  Pupečníková kýla se obvykle sama ztrácí, když zesílí svalstvo břišní stěny. Pokud je pupečníková kýla (hrbolek na pupíku) zvlášť velká, operuje se. O zákroku rozhoduje chirurg. Není to nic nebezpečného. Tříselné kýly (hernie inguinale) se vyskytují častěji u chlapců než u dívek. Operují se proto, aby nedošlo k zaškrcení hernie – tedy k situaci, kdy se v ní zachytí kousek střeva.

 • Impetigo

  Co je to Impetigo a jak se v případě nakažení zachovat?

  maminky Happy Baby

  Impetigo neboli kožní strupy  je infekce kůže a vždy ji musí ošetřit lékař. Vzniká okolo úst a nosu. Tekutina v malých vřídcích rychle hnisá a vytváří se žluté strupy. Tato infekce je velice nakažlivá, takže zvyšte opatrnost a hygienu.

 • Ekzém u miminek

  Jak a proč vzniká ekzém u miminek?

  maminky Happy Baby

  Jde o alergické onemocnění, které často mívá původ v rodině (bývá dědičné). Může začít okolo třech měsíců červenými skvrnami a velmi malými vyrážkami – vezikulami (puchýřky) – na líčkách, na čele a na bradě. Miminko trápí svrbění. Někdy jsou ekzémové skvrny příznakem jiného typu lehčí či těžší alergie.

Zobrazit všechny otázky z poradny (4)

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě