Prospívající kojenec?

Kojení

Každé dítě po narození ubývá na váze, protože se mění obsah a rozložení vody v jeho těle. Váhová křivka kojeného dítěte nemusí mít strmě stoupající trend a váhový přírůstek nesmí být jediným ukazatelem prospívání dítěte.

Jak vypadá prospívající kojenec?

Stejně tak jedno „kontrolní“ kojení neinformuje spolehlivě o dostatku či nedostatku mléka, protože množství a složení vypitého mléka se dávku od dávky a dítě od dítěte liší. Častým, ale rovněž zcela nevhodným testem ke zjištění, zda má dítě dostatek mléka, je nabídnutí láhve s mlékem či čajem po nakojení. Většina dětí totiž vypije trochu nabízeného mléka či čaje, i když nejsou hladové.

Ani zelená barva stolice dítěte není sama o sobě známkou nedostatku mléka. Stolička kojeného dítěte může totiž na pleně po nějaké době zezelenat, zvláště u dítěte se zbytky novorozenecké žloutenky. Od konce prvního týdne do konce prvního měsíce má dítě několikrát denně řídkou, žlutou stoličku. Později je stoliček méně, stolička nemusí být i několik dní, a přesto to neznamená ani nedostatek mléka, ani zácpu. Znamená to, že dítě mléko úplně využije.

Stále platí, že 6–8 pomočených plen za den je důkazem, že dítě má dostatečný přísun mléka.

O nedostatku mléka svědčí málo pomočených plen, hnědá, páchnoucí stolice s hlenem, plochá váhová křivka a neklid dítěte. Naprosto nesprávným postupem při řešení nedostatku mateřského mléka je podání umělé výživy jako první opatření.

Kdy je dítě pravděpodobně kojené nedostatečně?

 • když nedosáhlo do 3 týdnů porodní hmotnosti
 • je dlouho spavé a jeho pokožka má žlutou barvu
 • hlásí se ke kojení méně než 6-krát denně v prvních dnech a týdnech
 • má málo pomočených plen (norma je 6–8 za den)
 • stolice je páchnoucí, nahnědlá, ale ne zelená, je jí na pleně málo
 • má v průběhu prvních 4 týdnů méně než 3–4 stoličky denně (po prvním měsíci již může být stoliček méně, i jednou za několik dní, dítě však prospívá)
 • dítě zaostává v percentilových růstových grafech (délkový a hmotnostně-výškový)
Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

 • Co antikoncepce a kojení?

  maminky Happy Baby

  U většiny plně kojících matek se menstruace objevuje obvykle až po několika měsících. Během menstruace se může přechodně snížit tvorba mléka, změnit jeho chuť a dítě může přechodně mléko odmítat. Výlučné kojení do značné míry chrání před otěhotněním, ale nelze je používat jako jediný a naprosto spolehlivý antikoncepční prostředek. Pokud těhotenství není žádoucí, je třeba ochranu před početím doplnit jiným způsobem. Kojení v průběhu dalšího těhotenství nepoškozuje kojence ani plod. Pokud si těhotná matka přeje dál kojit, může v kojení pokračovat do narození dalšího dítěte.

 • Kdy se ke kojení začne přidávat jiná strava?

  maminky Happy Baby

  Ideální stravou pro dítě v prvním půlroce i déle je mateřské mléko. V rozmezí 17.–26. týdne se doporučuje zvolna začít s příkrmy. Někdy může trvat několik týdnů, než si dítě zvykne na novou chuť zeleninového příkrmu a polévky, první nemléčné stravy, kterou začne dostávat. V kojení s postupně převládajícím příkrmem lze však pokračovat až do 2 let věku dítěte i déle.

 • Lze zvýšit tvorbu mateřského mléka?

  maminky Happy Baby

  Je normální, že kolem šesti týdnů a kolem třetího měsíce života má dítě větší potřebu mléka, protože rychleji roste. Nabídka dočasně nemůže uspokojit poptávku. Tento stav je třeba upravit. Existuje bezpočet rad, lišících se podle jednotlivých generací a kultur. Nejedná se o žádná kouzla. Podstatou těchto rad je zachovat klid, věřit svému tělu, mít dostatek kvalitního odpočinku a dítě se zdravou chutí k jídlu. Co nejvíce odpočívejte. Je-li to nutné, přizpůsobte se režimu svého miminka: když odpočívá, odpočívejte také. Naučte se zavírat oči před praním, žehlením, nepořádkem a pra- chem, uvolněte se, relaxujte nebo třeba zatelefonujte kamarádce. Pokud vám lékař doporučí pití bylinného čaje pro kojící matky, který tvorbu mléka skutečně podporuje, proč ne? Tyto čaje obsahují mj. anýz a kmín. Ovlivňují chuť mléka a dítě většinou pije s větší chutí.

  Nabízejte dítěti prs co nejčastěji, kdykoliv se dožaduje kojení.

  Nabídka pak odpovídá poptávce: nezapomeňte, že čím více dítě pije, tím více mléka se vytvoří – s malým zpožděním, asi 1–3 dnů.

Zobrazit všechny otázky z poradny (4)

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě