První hračky

Ač je to k nevíře, všechny smysly miminka začínají fungovat již od první minuty života – potřebuje jen čas a trénink, aby je mohlo podle potřeby používat.

Ideální hračka je pro dítě gejzír podnětů, a to nejlépe pro všechny smysly. Na takové hračce může dítě objevovat celé dny něco nového. O důvod víc zúžit výběr na ty správné hračky, které citlivě podporují rozvoj dítěte v jednotlivých vývojových etapách a které jsou pro něj zároveň bezpečné. Jsou to přeci jen první předměty, kterých se bude dotýkat, žmoulat je, olizovat a radovat se z nich.

Již měsíční miminko rozezná předměty na vzdálenost 20–25 cm. Správně vybraná hračka umístěná nad hlavičkou – v postýlce nebo kočárku – je prvním trenérem v rozvoji koordinace zraku a pohybu. Malá miminka ráda sledují lidské obličeje, proto mají v oblibě hračky s výraznýma očima, což v dítěti vzbuzuje klid a důvěrnou známost. Dychtivé oči nasytí barvy s jemnými kontrasty ornamentů. Sluch rozvíjí jemné šustění, příjemné melodie a konejšivé zvuky. Ani na čich byste neměli zapomenout.

Neméně důležitý je i materiál, ze kterého je hračka vyrobena. Nejmenší děti, které leží na zádech, rády berou hračky do ruky. Hračka by měla být tak lehká a měkká, aby jim neublížila, ani když si ji neopatrně pustí na obličej. Jemnou motoriku rozvíjejí také materiály s různou texturou povrchů, které přímo vybízí ke zkoumání.

Dalším kritériem jsou i obaly výrobků, které by měly být označeny ikonou s věkem dítěte. Toto označení vám pomůže snadno vybrat hračku, která bude rozvíjet právě ty schopnosti, jež se v daném věku dítěte zrovna utvářejí.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě