Vývoj miminka – 4. měsíc

Vývoj miminka 4. měsíc

Projděte s námi vývojem  miminka v období 4. měsíce po narození. Jakým vývojem v tomto období miminko projde a co vše už umí?

Co vše umí miminko ve 4. měsíci?

– s jistotou pohybuje hlavou

– rukama zkoumá svou tvář a věci, které ho zaujmou

– může vydávat srozumitelné zvuky

– začíná si pamatovat, například ví, že zvonek vydává zvuk

– rozeznává nejbližších lidí, reaguje odlišně na hlasy

– je přirozeně důvěřivé, je smělé

 

Projevuje se osobnost dítěte. Ví, co chce a co nechce. Pokud se mu něco podaří, radostně vříská, pokud ne dává to najevo pláčem nebo broukání. Je hravé, činorodé a dokáže se na vás nádherně usmívat. Když je na bříšku natahuje se, zvedá hlavičku, ruce a nohy. Když miminko při hře postavíte na nožičky, stojí rovně, hlavičku a zádíčka dobře drží. Některá miminka se již dokážou přetočit s bříška na zádíčka, a proto dávejte velký pozor a dítě nenechávejte bez dozoru. Také odstraňte z jejich dosahu těžké a hranaté předměty, aby je na sebe nestáhly. Během tohoto měsíce miminko přibere asi 750 g

(Chlapec váží v průměru mezi 5 a 7, 800kg a dívka mezi 4, 800 až 7,500 kg) a naroste o 3 cm.

Miminko hrajicí si na dece

Miminko hrajicí si na dece

Jeho velký objev: ruce. Vidí je, pozoruje je, dá si je do úst, žužlá je. Natáhne ruku za předmětem, který chce uchopit, ale ještě je nešikovné, přestože již nastupuje počátek koordinace mezi oběma rukama. Miminko teď dokáže identifikovat a lokalizovat původ zvuku a rozpozná kroky mámy, která jde k němu. Dítě umí zhruba uhádnout, odkud přichází zvuk a podívá se tím směrem, aby se přesvědčilo. Pohne hlavičkou, aby sledovalo předmět, který se pohybuje po celém oblouku doprava nebo doleva. Věnuje pozornost drobným předmětem – chrastítko, zvonek, vaše ruce, vaše řetízek.

Přečtěte si také náš článek o tom, co již s vaším miminkem máte za sebou  Vývoj miminka – 3. měsíc nebo co váš čeká dál v článku Vývoj miminka – 5. měsíc.

 

Sdílejte

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě