Zajistěte šťastný život svému děťátku

Zajistěte šťastný život svému děťátku a pomožte mu od dětské koliky a bolení bříška.

Každá maminka si začne zoufat, když její milovaný potomek začne plakat. Někdy má tento obvyklý problém jednoduché řešení, ovšem v některých případech může dětský pláč znamenat daleko závažnější problém. Pokud vaše miminko pláče již několik dní po sobě, je to neklamné znamení toho, že s ním není něco v pořádku. Mohlo by se jednat například o dětskou koliku nebo intoleranci laktózy.

Co je dětská kolika?

Dětská kolika se projevuje zejména záchvaty pláče, nejvíce u kojenců během prvních týdnů života. Pláč obvykle trvá 3 hodiny denně a u miminka se objevuje přibližně 3x až 4x do týdne. Příčinou pláče je bolest bříška, která se opakovaně vrací. Samotné příčiny dětské koliky se však stanovují dost špatně, neboť problémy mohou souviset se špatným stravováním a výživou. V některých případech však koliku způsobuje i napjatý vztah mezi matkou a novorozencem, neboť právě malý človíček je velmi citlivý na stres. Na dětskou koliku má vliv i intolerance laktózy.

Jak se dětská kolika léčí?

Nejčastějším způsobem léčby dětské koliky je úprava stravování miminka. V případě přecitlivělých reakcí na výživu od matky je doporučeno omezení nadýmající zeleniny nebo silných potravinových alergenů, kterými jsou například vejce, ořechy či sója. Za zkoušku jistě stojí i dočasné vyřazení mléčné výživy, tedy mateřského mléka od matky. Pokud se u vašeho miminka objeví intolerance laktózy, pak by mohla pomoci změna mléka na bezlaktózové, což v dnešní době zase není takový problém.

Jak se projevuje intolerance laktózy?

Intolerance laktózy se v organismu miminka objevuje v případě, kdy v těle chybí enzym laktóza nebo dochází k jeho nedostatečné produkci. U dospělých se jedná o vcelku obvyklý problém, který přetrvává, ovšem u kojenců jde většinou o dočasnou chorobu. Biologické procesy totiž vedou ke zvýšení nadýmání a zvětšenému i tvrdšímu bříšku, což následně způsobuje nepříjemné a trvalé křeče. Tento stav je doprovázen průjmem a dalšími zažívacími problémy, které pohodě vašeho miminka rozhodně nepřispějí.

Jak tento problém vyřešit?

I když není intolerance laktózy považovaná za onemocnění, je třeba ji u kojence co nejrychleji vyřešit, neboť malý človíček trpí nepředstavitelnými bolestmi. Naštěstí lze intoleranci redukovat jednoduchou dietou, při které se rapidním způsobem sníží příjem laktózy. Důležitá je ovšem adekvátní náhrada pro zachování dostatečného příjmu energie a bílkovin. Nesmíte zapomenout ani na zdravý přísun vápníku a vitaminu D.

Pokud vaše miminko trpí častý pláčem, měli byste rozhodně zbystřit. Kojenci a jejich organismus jsou velice citliví na vnější vlivy, a proto pravděpodobně není něco v pořádku. V případě přetrvávajícího pláče a bolestí neváhejte navštívit lékaře, který určí přesnou diagnózu. Nenechte své miminko zbytečně trpět.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

 • Pupečníková a tříselná kýla (hernie)

  Jak se postupuje v případě kýly u miminka?

  maminky Happy Baby

  Pupečníková kýla se obvykle sama ztrácí, když zesílí svalstvo břišní stěny. Pokud je pupečníková kýla (hrbolek na pupíku) zvlášť velká, operuje se. O zákroku rozhoduje chirurg. Není to nic nebezpečného. Tříselné kýly (hernie inguinale) se vyskytují častěji u chlapců než u dívek. Operují se proto, aby nedošlo k zaškrcení hernie – tedy k situaci, kdy se v ní zachytí kousek střeva.

 • Impetigo

  Co je to Impetigo a jak se v případě nakažení zachovat?

  maminky Happy Baby

  Impetigo neboli kožní strupy  je infekce kůže a vždy ji musí ošetřit lékař. Vzniká okolo úst a nosu. Tekutina v malých vřídcích rychle hnisá a vytváří se žluté strupy. Tato infekce je velice nakažlivá, takže zvyšte opatrnost a hygienu.

 • Ekzém u miminek

  Jak a proč vzniká ekzém u miminek?

  maminky Happy Baby

  Jde o alergické onemocnění, které často mívá původ v rodině (bývá dědičné). Může začít okolo třech měsíců červenými skvrnami a velmi malými vyrážkami – vezikulami (puchýřky) – na líčkách, na čele a na bradě. Miminko trápí svrbění. Někdy jsou ekzémové skvrny příznakem jiného typu lehčí či těžší alergie.

Zobrazit všechny otázky z poradny (7)

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě