5 způsobů, jak chránit děti před pádem z okna

Kombinace teplého počasí a dětí, které tráví i kvůli koronavirové pandemii více času doma, bylo a je výzvou pro rodiče, aby chránili děti před pádem z okna.

Desítky dětí ročně se ocitá na hranici života a smrti po pádu z okna!

Nezáleží, jak je okno velké, protože malé děti se mohou protlačit otvory úzkými třeba jen 10 cm.  A jakékoli okno ve výšce více než 15 cm od země představuje zejména pro ty nejmenší riziko vážného až smrtelného zranění.

Děti mladší než 5 let jsou ohroženy nejvíce. Máme zde pět tipů od odborníků, kteří se snaží a pomáhají chránit děti před pádem z okna:

Zamkněte okna

 

Nainstalujte odnímatelné zámky nebo kryty oken, abyste omezili otevření okna na ne více než 10 cm. Ujistěte se, že zařízení může být v případě nouze rychle odstraněno dospělými. Pokud se nepoužívají, mějte okna uzamčená.

Otevírejte je strategicky

Pokud má váš domov okna s dvojitým jištěním, tak, že se otevírají z horní i dolní části, otevřete pouze horní část, abyste předešli pádům.

Buďte ostražití

Pokud otevřete okna a necháte proudit dovnitř čerstvý vzduch, nezapomeňte okna zavřít a zamknout, než opustíte místnost.

Umístěte nábytek s rozvahou

Postavte postele, knihovny, židle, stolky a další nábytek mimo okna, aby vaše dítě nebylo v pokušení vylézt. Malí zvědavci milují překážky a umí je většinou dokonale a rychle zdolat!

Hlídejte, dohlížejte, neztrácejte pozornost

Stejně jako u všech ostatních snah o prevenci úrazů je velmi důležité sledovat děti. Jak děti rostou, rostou také jejich schopnosti, síla, obratnost a zvědavost – a možná budou za chvíli schopny překonat všechny vaše nejlépe vymyšlené bezpečnostní plány a postavené překážky, které jim dosud bránily v přístupu k oknu.

Pokud vaše dítě vypadne z okna, okamžitě volejte záchrannou službu a nesnažte se s dítětem hýbat a jakkoliv manipulovat. Traumatické poranění hlavy, krku nebo páteře nemusí být na první pohled zřejmé.

Více článků o zdraví vašich dětí najdete zde

Pokud u nás nejste ještě zaregistrovaná, není nic snažšího se registrovat právě nyní:

 

Sdílejte

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě