Den matek

Den matek 1

Každoročně u nás během druhé květnové neděle slavíme den matek. Jde o oslavu a uctění matky, mateřství, mateřských pout a hlavně vlivu matky ve společnosti, kdy můžeme poděkovat našim maminkám a ukázat jim lásku, kterou nám celý život dávají.

Vývoj svátku v různých částech světa probíhal odlišně a postupně.

Den Matek v Řecku a Římu

Den matek, jako svátek, má původ ve starověkém Řecku a Římu. Dárkyně života – matka, byla ve starověkém Řecku oslavována jako nositelka a dárkyně života. Bohyně, která tehdy představovala matku, byla pohanská bohyně Rhea – matka všech bohů. V Římě to byla bohyně Juno a slavil se svátek Matronalie.

Mateřská neděle v Anglii

Až teprve v 16. stolení v Anglii umožnili služebnictvu den volna. Tehdy se mohlo služebnictvo vrátit ke svým matkám a strávit s nimi den, i když to bylo pouze jednu neděli v roce a často během půstu v období před Velikonocemi, byla to tzv. Mateřská neděle.

Den matek jako oficiální svátek

Mezinárodní oslavy tohoto svátku se začaly realizovat na počest Anny Marie Jarvisové, které byla bojovnicí za práva matek. Iniciovala kampaň, v rámci které měl být vyhlášený den, který by se věnoval oslavě matek. Vedla ji k tomu smrt její matky. Bylo to v roce 1907. O rok později byl tento svátek veřejně oslavován.

Od roku 1914 americký prezident Woodrow Wilson vyhlásil tento svátek za oficiální a celonárodní a stanovil oslavu svátku na druhou květnovou neděli.

V Československu se začal svátek oficiálně slavit v roce 1923 zásluhou Alice Masarykové, dcery T. G. Masaryka.

Během komunismu se svátek nahradil Mezinárodním dnem žen v březnu, od roku 1989 se však oslavuje znovu druhou květnovou neděli.

Sdílejte

Zapomenuté heslo

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě