Samozvaný lékař zachránil 6500 životů!

Když uvidíte tyto děti, budete se divit, že tato podivná malá stvoření budou někdy lidmi. Článek s názvem „Saving Babies“ ze Světového veletrhu o dětských inkubátorech, ze kterého citujeme, byl publikován v roce 1933. V té době nemocnice nepečovaly o předčasně narozené děti, většinou je posílaly s matkou domů s tím, že bohužel brzy zemřou – aby si rodička užila aspoň těch pár chvil s miminkem.

Oním lékařem bez diplomu byl Martin Couney. Ačkoli často tvrdil, že je chráněncem francouzského lékaře Pierra-Constant Budina, muže, který popularizoval inkubátory v Evropě, nikdy o tomto tvrzení neexistoval žádný důkaz. Inkubátory pro kojence byly vyvinuty již v 80. letech v Paříži. Martin Couney je poprvé vystavil na berlínské výstavě v roce 1896. Od té doby cestoval na další výstavy, ale nakonec se v roce 1903 usadil v USA, aby pořádal show inkubátorů pro děti.

25 centů za vstup na výstavu dětí v inkubátorech

Martin Couney, později nazývaným „doktor inkubátor“, ukázal boj mezi smrtí a životem, který se stal jednou z nejoblíbenějších atrakcí ostrova Coney Island.

Provoz inkubátoru vyšel na 15 dolarů denně a byli to právě návštěvníci výstav, kdo provoz platil, tedy v podstatě financovali boj o život malých nedonošenců.

Couneyho záměry byly jednoznačně bohulibé, ale přesto se mu od lékařské společnosti dostalo jen odsouzení a nálepky pochybného šarlatána a falešného doktora, který provozuje pouťovou atrakci. V době výstav byly předčasně narozené děti obecně považovány za geneticky podřadné a obvykle je lékaři nechávali zemřít, což bylo pro Martina Couneyho nepřijatelné, proto přišel s tímto řešením.  Martin Couney byl zdravotnickými profesionály označován za pouhého předváděče a ne skutečného lékaře. On sám ale tehdy sdělil novinářům, že se těchto výstav vzdá, až budou mít předčasně narozené děti slušnou lékařskou péči.

Samotné inkubátory byly lékařským zázrakem – vyrobeny z oceli a skla a stály na nohách, které byly asi 1,5 m vysoké. Horká voda byla přiváděna z vnější strany kotlem do postele ze sítě, na které dítě spalo.

Couney byl také velkým zastáncem kojení, navíc všechny jeho zdravotní sestry by byly propuštěny, pokud by je chytil kouřit nebo pít. Měli na sobě škrobené bílé uniformy a zařízení, kde se chovaly děti, bylo vždy bez poskvrny čisté.

Lidé odhadují, že pruský rodák zachránil životy kolem 6500 dětí a změnil běh americké lékařské vědy. V raných čtyřicátých létech se počáteční zájem o výstavy předčasně narozených dětí snížil, ale nemocnice začaly otevírat jednotky intenzivní péče a léčby předčasně narozených dětí.

Couneyův sen se splnil. Průkopník v péči o děti bohužel zemřel v padesátých letech ve věku 80 let bez peněz v kapse. Ale jeho odkaz žije dál.

Články o předčasně narozených dětech najdete zde.

Máte i možnost registrace na Happy Baby

Sdílejte

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě