V šestinedělí máte plnou hlavu nových vjemů, ale při všem tom kolotoči je také důležité věnovat pozornost péči o sebe a svoje tělo, abyste byla v pořádku a cítila se dobře, a to jak fyzicky, tak psychicky.
Vaše tělo má dozajista mnoho důvodů, proč je unavené. Nejenže dokázalo podat obrovský výkon a úspěšně absolvovalo porod, ale kromě toho se musí vrátit do své původní formy a přizpůsobit se novému životu s miminkem a hektickému tempu dnešního světa. Vytoužený spánek vás bude míjet, kdykoli se hladové miminko opět rozpláče. Vydržte! A nebojte se, toto tempo se dříve či později zklidní.
Nezapomínejte!
Spokojená maminka rovná se spokojené miminko.
Tělo
V prvních týdnech po porodu vás možná trápí vaše tělo. S hrdostí jste nosila své krásné bříško těhotné ženy a najednou tento symbol mateřství vystřídalo ochablé tělo s pigmentovými skvrnami a pruhy od strií. Navíc se stále nevejdete do svých oblíbených kalhot. Možná máte dokonce na tváři tmavé skvrny, tzv. „těhotenskou masku“ a nádavkem vám možná vypadávají vlasy, které byly tak nádherné během celého období gravidity.
Jizva po epiziotomii (nástřihu hráze) nebo císařském řezu vás bolí, jak se vaše děloha dostává do původní formy. A vrchol všeho: více se potíte. Co s tím? Bolesti přestanou, rány se zahojí. Jedním slovem, nezneklidňujte se. Vaše tělo je zatím tělo maminky po porodu, ale současně je to i tělo ženy. Ani tento stav není stavem, který by vás měl provázet navěky.
Forma
Ať už se rozhodnete cvičit doma či docházet na hodiny skupinového poporodního tělocviku, hlavně nespěchejte, vše hezky pomalu! Skupinové hodiny pak mohou mít určité výhody. Odpočinete si, sejdete s jinými maminkami, se kterými můžete sdílet své dojmy a zkušenosti. Vliv skupiny vás bude také motivovat v „modelování“ svého těla do původní formy.
Existuje také spousta relaxačních i zpevňujících cviků, které můžete provádět i doma. Tato svalová rehabilitace je důležitá. Nejenže podporuje harmonický sexuální život, ale zabraňuje i pozdějším problémům s inkontinencí a „poklesnutím orgánů“.