Novorozenec ze všech stran

Spící miminko

Každé dítě je jiné a uvedená čísla jsou průměrná, určená k orientačnímu pozorování. Některé děti jsou silnější, jiné drobnější, každé má svou stavbu těla. Nesrovnávejte tedy štíhlé dítě s baculatým dítětem nebo naopak.

Hmotnost novorozence

Důležité je, aby byly váhové přírůstky miminka pravidelné a aby odpovídaly tvaru křivky jeho vývoje. Nebuďte tedy tabulkami vyděšené, nebo ještě hůř, nevažte dítě každé ráno. Je zbytečné pořizovat si dětskou váhu a dítě vážit denně; pokud není nemocné, na to, abyste zjistili, zda se dobře vyvíjí, postačí pravidelné vážení v dětské poradně.

Výška novorozence

Porodní výška zdravých miminek se průměrně udává kolem 50 cm, u dívek o něco méně. Růst dítěte je pak nejcitlivějším dlouhodobým ukazatelem zdraví. Každá vleklá zdravotní porucha nebo chronické onemocnění, které postihuje rostoucí organismus jako celek, může narušit přirozenou dynamiku růstu.

Infantilní růstové období začíná během nitroděložního života a pokračuje první dva roky po narození. Rychlost růstu je v tomto období nejvyšší z celého lidského života.

Okamžik narození proto není pro růstovou dynamiku tak významným mezníkem. Rychlý růst pokračuje, a zdravé dítě si tak v prvním roce života polepší obvykle asi o 25 cm, ve druhém roce přibližně o 12 cm. Během infantilního růstového období dítě získává přibližně 50 % ze svojí celkové budoucí výšky – ve dvou letech tedy měří přibližně tolik, kolik bude činit polovina jeho výšky v dospělosti. Během tohoto období je vývoj ohromující a některé orgány, jako například mozek, se vyvíjejí přímo neuvěřitelnou rychlostí. Proto je pro dítě tak potřebná správná výživa – a tak by to mělo být během celého dětství!

Graf růstu je zrcadlem zdraví dítěte. Pokud jste však vy i váš partner malé postavy, nečekejte, že se vaše dítě ocitne v blízkosti nejvyšší křivky.

Hlavička novorozence

Hlavička vašeho miminka má zvláštní tvar a vás to znepokojuje. Nic si z toho nedělejte, brzy se to upraví. Dokonce i boulička na temeni, zvaná porodní nádor, není ničím jiným než otokem, jenž se vytvořil při průchodu hlavičky porodním kanálem a během několika hodin se zcela ztratí. Podobným mechanismem vzniká takzvaný kefalhematom, což je vlastně modřina pod kůží. Vstřebává se ale mnohem pomaleji, a tak můžete mít při propuštění z porodnice pocit, že je naopak větší než v prvních dnech, rozhodně tvrdší a ohraničenější, to je však přirozený způsob hojení a vstřebávání, který může trvat i několik měsíců. Pokud vaše miminko přišlo na svět císařským řezem, pravděpodobně má pěknou kulatou hlavičku hned.

 

Obvod hlavy
U novorozeněte nejsou ještě lebeční kosti srostlé a na vrcholu hlavičky lze nahmatat měkké místo ve tvaru kosočtverce, takzvanou fontanelu. Ta zarůstá mezi 9. a 18. měsícem věku dítěte. Dítě se tedy rodí s pružnou lebkou, což umožňuje růst a vývoj mozku.

 

Protože nemá ještě zcela vyvinuté krční svaly, neumí novorozenec hlavu sám udržet. Proto když jej během prvních tří měsíců nosíte v náručí, musíte mu hlavičku podpírat. Nelekejte se však, když vidíte lékaře manipulovat s vaším dítětem, aniž by toto opatření respektoval. Celé „cvičení“, kterému ho podrobuje, neznamená žádné nebezpečí, sleduje pouze konkrétní cíl: neurologické vyšetření dítěte. Všimnete-li si, že vaše dítě drží hlavičku vždy na jedné straně, upozorněte na to svého pediatra. Je totiž možné, že má na některém svalu na krku vnitřní modřinu (hematom), která způsobuje fixaci hlavičky k jedné straně (tortikolis). Vyšetření dětským neurologem a rehabilitace je v tomto případě na místě.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

 • Kolik přibírá miminko

  Ráda bych věděla jaké jsou normální přírůstky na váze u miminek. V poradně váhu miminka vždy pečlivě kontrolují a já chci vědět kolik to zhruba může být.

  maminky Happy Baby

  Průměrná hmotnost novorozence bývá kolem 3300 g. Pokud vaše děťátko váží o něco víc nebo míň, není třeba z toho dělat vědu. Fyziologická hmotnost je od 2500 g do 4000 g.

  Během prvních dní života může děťátko také ztratit až 10 % ze své hmotnosti, to je však úplně normální jev a není třeba se nad tím nijak znepokojovat. Od narození do přibližně pěti měsíců věku svou váhu ale opět zdvojnásobí, a než dosáhne jednoho roku, bude vážit až třikrát tolik.

   

  Denní váhové přírůstky podle věku

  • 0–3 měsíce  – 30 g
  • 3–6 měsíců  – 20 g
  • 6–9 měsíců  – 15 g
  • 9–12 měsíců – 10 g
 • Vyšetření novorozence v porodnici

  Jaké vyšetření čekají moje miminko v porodnici? Mám nějaké speciálně požadovat?

  maminky Happy Baby

  V děloze je miminko jako malý potápěč ve vodním prostředí, takže, jakmile se vyplaví na svět, pediatr jej pečlivě vyšetří a zkontroluje, zda je dobře připraveno na svůj nový život, zda nemá nějakou vrozenou vadu a je-li v pořádku jeho nervový systém.

  Během pobytu v porodnici se také provádí oční vyšetření k vyloučení vrozeného šedého zákalu, vyšetření ledvin ultrazvukem a u některých novorozenců vyšetření sluchu.

  Před propuštěním, zpravidla třetí či čtvrtý třetí den, se pak provádějí některá všeobecná vyšetření a odebírá se pár kapek krve z patičky miminka.

 • Ztráta hmotnosti novorozence po porodu

  Kolik může novorozenec po porodu zhubnout aby to bylo ještě normální?

  maminky Happy Baby

  Během prvních dní života může novorozenec ztratit až 10 % své hmotnosti. To je úplně normální jev. Z porodnice vás pustí nejdříve ve chvíli, když uvidí, že miminko dobře přibírá.

  Průměrné míry donošeného novorozence jsou:

  • hmotnost 3 300 g
  • délka 50 cm
  • obvod hlavičky (lebky) 34 cm

  Samozřejmě jde o průměrné hodnoty. Pokud vaše děťátko váží o něco víc nebo míň, není třeba z toho dělat vědu. Když pediatr, který vyšetří vaše dítě, nezjistí nic jiného, vaše děťátko bude víc než pravděpodobně zdravé jako buk.

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě