Mezi matkou a dítětem není intimnější okamžik než kojení.
Matka a dítě jsou tu chvíli téměř jedno tělo, dochází k přenosu mateřského mléka – unikátní a jedinečné tekutiny, jejíž složení vždy odpovídá individuálním proměnlivým potřebám dítěte. Nehledě na psychologické výhody kojení, mateřské mléko má značný vliv na zdraví dítěte a jeho budoucí rozvoj. Kojení pomáhá předejít alergiím a nemocem, jelikož mateřské mléko je plné protilátek.
První kojení
První přiložení zdravého novorozence po normálním průběhu porodu k prsu by mělo proběhnout po narození ještě na porodním sále, nejlépe do 30 minut.
Touha dítěte sát je v té době velká a hormonální odpověď organismu matky na sání dítěte je také největší. Přisátí dítěte k prsu matky je důkazem jeho zdraví a správného průběhu poporodní adaptace.
Kojení je vůbec nejvhodnější výživou pro novorozence a kojence obzvlášť v prvních šesti měsících života, kdy kromě mateřského mléka dítě nepotřebuje žádný jiný nápoj či stravu.
Kojení má své výhody také pro matku, mimo jiné jí totiž v jejím hektickém životě poskytuje alespoň chvíli klidu. Navíc je vždy připravené ve správné teplotě a dostatečném množství.
Poradny
-
-
-
Zobrazit všechny otázky z poradny (4)Co antikoncepce a kojení?
maminky Happy Baby
U většiny plně kojících matek se menstruace objevuje obvykle až po několika měsících. Během menstruace se může přechodně snížit tvorba mléka, změnit jeho chuť a dítě může přechodně mléko odmítat. Výlučné kojení do značné míry chrání před otěhotněním, ale nelze je používat jako jediný a naprosto spolehlivý antikoncepční prostředek. Pokud těhotenství není žádoucí, je třeba ochranu před početím doplnit jiným způsobem. Kojení v průběhu dalšího těhotenství nepoškozuje kojence ani plod. Pokud si těhotná matka přeje dál kojit, může v kojení pokračovat do narození dalšího dítěte.
Kdy se ke kojení začne přidávat jiná strava?
maminky Happy Baby
Ideální stravou pro dítě v prvním půlroce i déle je mateřské mléko. V rozmezí 17.–26. týdne se doporučuje zvolna začít s příkrmy. Někdy může trvat několik týdnů, než si dítě zvykne na novou chuť zeleninového příkrmu a polévky, první nemléčné stravy, kterou začne dostávat. V kojení s postupně převládajícím příkrmem lze však pokračovat až do 2 let věku dítěte i déle.
Lze zvýšit tvorbu mateřského mléka?
maminky Happy Baby
Je normální, že kolem šesti týdnů a kolem třetího měsíce života má dítě větší potřebu mléka, protože rychleji roste. Nabídka dočasně nemůže uspokojit poptávku. Tento stav je třeba upravit. Existuje bezpočet rad, lišících se podle jednotlivých generací a kultur. Nejedná se o žádná kouzla. Podstatou těchto rad je zachovat klid, věřit svému tělu, mít dostatek kvalitního odpočinku a dítě se zdravou chutí k jídlu. Co nejvíce odpočívejte. Je-li to nutné, přizpůsobte se režimu svého miminka: když odpočívá, odpočívejte také. Naučte se zavírat oči před praním, žehlením, nepořádkem a pra- chem, uvolněte se, relaxujte nebo třeba zatelefonujte kamarádce. Pokud vám lékař doporučí pití bylinného čaje pro kojící matky, který tvorbu mléka skutečně podporuje, proč ne? Tyto čaje obsahují mj. anýz a kmín. Ovlivňují chuť mléka a dítě většinou pije s větší chutí.
Nabízejte dítěti prs co nejčastěji, kdykoliv se dožaduje kojení.
Nabídka pak odpovídá poptávce: nezapomeňte, že čím více dítě pije, tím více mléka se vytvoří – s malým zpožděním, asi 1–3 dnů.