Vítej, děťátko!

Novorozenec v nářučí maminky

Devět měsíců uběhlo jako voda, a světe, div se – vaše děťátko je tu! Představovala jste si to jistě všelijak, ale ta první chvíle, kdy ho přivítáte ve svém náručí, je naprosto jedinečný a neopakovatelný zážitek, který se vám navždy zaryje do paměti.

První pocity

Nikdo z nás si nedokáže pořádně představit, jaký šok to asi musí pro to maličké stvoření být, ocitnout se zčistajasna v tak novém, cizím světě. Doposud žilo v konejšivém bříšku své matky, v měkkém teplém lůně, kde je tma, bezpečí a kde jsou všechny vjemy příjemně tlumené, a najednou ho život vrhne do tak neznámého prostředí s tolika podněty – zvuk, světlo, teplota, hlad – vše je pro to miminko tak nové a nepochopitelné!

V tuto chvíli děťátko ze všeho nejvíce potřebuje vaši lásku, něhu, vaši náruč. Potřebuje cítit vaši vůni a slyšet váš hlas. Pro vás oba budou tyto chvíle zdrojem ohromného štěstí.

Vaše děťátko čerpá z vaší důvěry a lásky, aby později získalo důvěru v sama sebe. Vy jste jeho zrcadlem, ve kterém brzy uvidí svoji vlastní hodnotu, a stejně tak to platí i naopak.

Ano, dítě je obrovská zodpovědnost. Ale neznepokojujte se – drobné chybičky nyní nejsou podstatné. Není důležité, zda hned zareagujete, abyste mu zkontrolovala plenu, když se rozpláče. Jste jeho matka, a i když hned nepochopíte, co vyžaduje, brzy se stanete člověkem, který mu rozumí nejlépe. Nejdůležitější je ho milovat a být mu vždy nablízku.

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

 • Kolik přibírá miminko

  Ráda bych věděla jaké jsou normální přírůstky na váze u miminek. V poradně váhu miminka vždy pečlivě kontrolují a já chci vědět kolik to zhruba může být.

  maminky Happy Baby

  Průměrná hmotnost novorozence bývá kolem 3300 g. Pokud vaše děťátko váží o něco víc nebo míň, není třeba z toho dělat vědu. Fyziologická hmotnost je od 2500 g do 4000 g.

  Během prvních dní života může děťátko také ztratit až 10 % ze své hmotnosti, to je však úplně normální jev a není třeba se nad tím nijak znepokojovat. Od narození do přibližně pěti měsíců věku svou váhu ale opět zdvojnásobí, a než dosáhne jednoho roku, bude vážit až třikrát tolik.

   

  Denní váhové přírůstky podle věku

  • 0–3 měsíce  – 30 g
  • 3–6 měsíců  – 20 g
  • 6–9 měsíců  – 15 g
  • 9–12 měsíců – 10 g
 • Vyšetření novorozence v porodnici

  Jaké vyšetření čekají moje miminko v porodnici? Mám nějaké speciálně požadovat?

  maminky Happy Baby

  V děloze je miminko jako malý potápěč ve vodním prostředí, takže, jakmile se vyplaví na svět, pediatr jej pečlivě vyšetří a zkontroluje, zda je dobře připraveno na svůj nový život, zda nemá nějakou vrozenou vadu a je-li v pořádku jeho nervový systém.

  Během pobytu v porodnici se také provádí oční vyšetření k vyloučení vrozeného šedého zákalu, vyšetření ledvin ultrazvukem a u některých novorozenců vyšetření sluchu.

  Před propuštěním, zpravidla třetí či čtvrtý třetí den, se pak provádějí některá všeobecná vyšetření a odebírá se pár kapek krve z patičky miminka.

 • Ztráta hmotnosti novorozence po porodu

  Kolik může novorozenec po porodu zhubnout aby to bylo ještě normální?

  maminky Happy Baby

  Během prvních dní života může novorozenec ztratit až 10 % své hmotnosti. To je úplně normální jev. Z porodnice vás pustí nejdříve ve chvíli, když uvidí, že miminko dobře přibírá.

  Průměrné míry donošeného novorozence jsou:

  • hmotnost 3 300 g
  • délka 50 cm
  • obvod hlavičky (lebky) 34 cm

  Samozřejmě jde o průměrné hodnoty. Pokud vaše děťátko váží o něco víc nebo míň, není třeba z toho dělat vědu. Když pediatr, který vyšetří vaše dítě, nezjistí nic jiného, vaše děťátko bude víc než pravděpodobně zdravé jako buk.

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě