Zlatá hodinka – bonding

Novorozenec v náručí u maminky

Prvních devadesát minut života zdravého donošeného miminka na něm pozorujeme vskutku pozoruhodné schopnosti.

První reflexy

Jeden z reflexů těchto raných chvil, který dítě nacvičuje již v děloze, dokonce připomíná „chůzi“. Skutečný význam tohoto pohybu, který se ale brzy ztratí, je účinné „doplazení se“ po matčině břiše k bradavce. Zároveň tento pohyb pomáhá k vypuzení placenty z dělohy. Pokud je dítěti dopřáno strávit první chvíle po porodu ve vašem náručí, málokdy jej uslyšíte plakat. S očima doširoka otevřenýma setrvává totiž v jedinečném stavu klidné bdělosti a vyhledává oční kontakt s matkou. Tato chvíle je velmi důležitá jak pro dítě, které si díky tomu zafixuje váš obličej a brzy je schopno vás bez problému rozeznat, tak pro i vás, čerstvou matku. Pohled z očí do očí totiž vyvolává nezapomenutelný citový zážitek a pomůže v navázání vzájemného láskyplného vztahu, do jehož budování se může zapojit i tatínek.

Každé děťátko je jedinečné

Možná jste si kdysi myslela, že všechna miminka jsou si podobná. Dnes se nad touto myšlenkou jen pousmějete. Každé dítě je přece zcela odlišné! Nejen, že byste své miminko poznala mezi tisíci, ono má už skutečně svou vlastní osobnost. Nepodobá se nikomu jinému. A postupně se ho naučíte poznávat ještě víc. Zapomeňte na všechny receptáře standardní výchovy!

Spolehněte se na svou vlastní intuici a svůj cit, to jsou nejlepší poradci. Vztah rodič-dítě nikdy není jednosměrný.

 Jako každá komunikace, i tato se přizpůsobuje a nepřetržitě mění. Nechte se tedy inspirovat osobností svého dítěte a moc nezkoumejte, zda děláte dobře, nebo špatně. Nejdůležitější je, aby vaše děťátko mohlo být samo sebou.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

 • Kolik přibírá miminko

  Ráda bych věděla jaké jsou normální přírůstky na váze u miminek. V poradně váhu miminka vždy pečlivě kontrolují a já chci vědět kolik to zhruba může být.

  maminky Happy Baby

  Průměrná hmotnost novorozence bývá kolem 3300 g. Pokud vaše děťátko váží o něco víc nebo míň, není třeba z toho dělat vědu. Fyziologická hmotnost je od 2500 g do 4000 g.

  Během prvních dní života může děťátko také ztratit až 10 % ze své hmotnosti, to je však úplně normální jev a není třeba se nad tím nijak znepokojovat. Od narození do přibližně pěti měsíců věku svou váhu ale opět zdvojnásobí, a než dosáhne jednoho roku, bude vážit až třikrát tolik.

   

  Denní váhové přírůstky podle věku

  • 0–3 měsíce  – 30 g
  • 3–6 měsíců  – 20 g
  • 6–9 měsíců  – 15 g
  • 9–12 měsíců – 10 g
 • Vyšetření novorozence v porodnici

  Jaké vyšetření čekají moje miminko v porodnici? Mám nějaké speciálně požadovat?

  maminky Happy Baby

  V děloze je miminko jako malý potápěč ve vodním prostředí, takže, jakmile se vyplaví na svět, pediatr jej pečlivě vyšetří a zkontroluje, zda je dobře připraveno na svůj nový život, zda nemá nějakou vrozenou vadu a je-li v pořádku jeho nervový systém.

  Během pobytu v porodnici se také provádí oční vyšetření k vyloučení vrozeného šedého zákalu, vyšetření ledvin ultrazvukem a u některých novorozenců vyšetření sluchu.

  Před propuštěním, zpravidla třetí či čtvrtý třetí den, se pak provádějí některá všeobecná vyšetření a odebírá se pár kapek krve z patičky miminka.

 • Ztráta hmotnosti novorozence po porodu

  Kolik může novorozenec po porodu zhubnout aby to bylo ještě normální?

  maminky Happy Baby

  Během prvních dní života může novorozenec ztratit až 10 % své hmotnosti. To je úplně normální jev. Z porodnice vás pustí nejdříve ve chvíli, když uvidí, že miminko dobře přibírá.

  Průměrné míry donošeného novorozence jsou:

  • hmotnost 3 300 g
  • délka 50 cm
  • obvod hlavičky (lebky) 34 cm

  Samozřejmě jde o průměrné hodnoty. Pokud vaše děťátko váží o něco víc nebo míň, není třeba z toho dělat vědu. Když pediatr, který vyšetří vaše dítě, nezjistí nic jiného, vaše děťátko bude víc než pravděpodobně zdravé jako buk.

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě