Čisté ruce

Mytí rukou u děti

Když děti vyzveme umýt si ruce, často slýcháme následující: „Jak to? Nejsou přece vůbec špinavé!“ A přesně v tom je ten problém: Pouze proto, že ruce vypadají „čisté“, neznamená to, že také skutečně čisté jsou.

Na našich rukách se nachází mnoho bakterií a jiných mikroorganismů, zárodků, které jsou tak malé, že je pouhým okem vůbec nemůžeme rozpoznat. Některé z těchto zárodků tam také náležejí, jsou tedy žádanou a důležitou součástí naší přirozené kožní flóry. Kromě toho existuje ale také úctyhodné množství nežádoucích zárodků, které za určitých okolností způsobují nemoci, které je nutné odstranit důkladným mytím rukou.

Nežádoucí zárodky se dostanou na naše ruce vždy, když se něčeho dotkneme, jako kliky u dveří, úchyty v autobuse nebo ve vlaku, peníze, zvířata atd., nebo když musíme kašlat nebo kýchnout a dáme si při tom – jak se to také patří – ruku před ústa. Tyto zárodky předáváme dále dalším lidem, například potřesením ruky. Tak se z našich rukou dostanou do našeho těla např. tím, že strkáme své prsty do pusy.

Mytí rukou

Mytí rukou

Nepřehánějte to! 

Pravidelné a důkladné mytí rukou je proto pro vás a vaše dítě důležité.Nepřehánějte to ale prosím! Na mytí stačí teplá voda a obvyklé mýdlo. Od používání antibakteriálních mýdel nebo dokonce dezinfekce vás zrazuji, neboť se tak zase mohou podporovat alergie.

Pro imunitní systém vašeho dítěte je důležité, aby bylo konfrontováno s nejrůznějšími zárodky a učit se rozlišovat mezi dobrými a užitečnými resp. škodlivými a choroboplodnými mikroorganismy. Ve „sterilní“ domácnosti se mu to těžko podaří.

Kdy by se tedy měly ruce mýt?

Samozřejmě a bez výjimky po každé návštěvě toalety, před jídlem, po styku se zvířaty nebo rostlinami, po čištění nosu, po návštěvě nemocného a samozřejmě vždy, pokud také špinavě vypadají.

Jako při mnoha věcech, může i při mytí rukou působení příkladu vykonat pravé zázraky. Nechte své dítě klidně také trochu hrát si s vodou a mýdlem, menší potopy v koupelně se zase rychle vysuší a váš malý bude mít radost z toho sám určit od kdy jsou jeho malé ruce opět čisté.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě