Připravte se na podzim a na návrat do školky či školy

S koncem prázdnin se blíží i návrat do školek a škol a sychravý podzim na sebe nenechá dlouho čekat. Pro mnoho maminek je toto období náročné. Nejenom, že je to pro ně čas plný napětí, jak to jejich děti poprvé či po tak dlouhé pauze zase zvládnou, ale navíc kolektiv přináší různé nástrahy v podobě nemocí. Často se stává, že dítko přinese za pár dní ze školky rýmu, nakazí sourozence nebo mamku a když  se uzdraví a jde zase do školky, tak v šatně hned potkáte spolužáka, který má nudli u nosu.  Takový nekonečný kolotoč.

Přírodní pomocníci

S budováním imunity, podporou spánku či zklidněním emocí dokáží velmi pomoci esenciální oleje. Již staří Egypťané uměli využít ve svůj prospěch úžasné síly rostlin, květů, plodů či kůry a kořenů. Esenciální oleje jsou silným extraktem z rostlin a dle druhu rostliny mají různé účinky. Směsi těchto olejů násobí působení těchto účinků. Proč nepodpořit náš organismus přírodní cestou, která neobsahuje škodlivou chemii?

Esenciálních olejů či jejich směsí je velké množství a jejich využití je tak variabilní, že to vydá na několik knih. Pojďme si tu představit alespoň tři jednodruhové oleje, které by měly být základem každé domácnosti.

 

3 esenciální oleje na podporu imunity

Prvním z nich je levandule (Lavandula angustifolia), jejíž vůni mnoho z nás miluje. Má velmi široké spektrum svých blahodárných účinků. Pro děti se velmi často využívá na celkové zklidnění a na podporu klidného a vydatného spánku. Díky svým antibakteriálním účinům je vhodná pro ošetření drobných poranění a popálenin nebo štípanců. V péči o pleť je velmi hojně používána, protože krásně vyživuje a hydratuje. Stačí jednoduše přidat kapku do Vašeho oblíbeného krému nebo sprchového gelu. Neocenitelným pomocníkem je právě při budování imunity a prevenci nachlazení. Když už se nachlazení dostaví, pomáhá zklidnit dutiny a snižuje jejich otok.

Stejně tak frankincense (Boswellia carterii) neboli kadidlo je úžasný esenciální olej, který podporuje svoji přírodní silou imunitu a náš organismus. Difuzováním pomáhá redukovat množství bakterií ve vzduchu. Má zklidňující účinky na duši i mysl a hlavně je přezdíván tekutým zlatem, protože má neuvěřitelné účinky na pleť. Nezřídka je jednou z ingrediencí v nejluxusnější kosmetice. Společně s levandulí a nosným olejem (např. kokosovým či jojobovým) si během pár vteřin vytvoříte vlastní sérum na pleť.

Posledním, ale neméně důležitým esenciálním olejem, je sladký pomeranč (Citrus sinensis). Jeho sladká vůně bývá dětmi velmi oblíbená. Umí pozvednout náladu, ale zároveň zklidňuje, proto je též vhodný na podporu spánku. Navíc jako bonus bojuje pomeranč proti stresu! Stejně jako dva výše zmíněné oleje umí svými účinky podpořit imunitu a tím předcházet nachlazení. Pokud Vás již nachlazení dostihne, pomáhá při nevolnostech a k uvolnění bolavých svalů.

Tip na směs na noc do difuzéru na podporu imunity: 2 kapky levandule, 4 kapky frankincense a 2 kapky pomeranče (pro děti dávkování po 1 kapce od každého oleje).

Jak správně vybrat a používat esenciální oleje

Abyste mohli využívat plné síly z rostlin, je velmi důležité si vybrat opravdu kvalitní terapeutické esenciální oleje, ideálně 100% přírodní a bez chemie. Tato kvalita se samozřejmě zrcadlí i v ceně, takže pokud Vám někde nabízejí olejíček za pár desetikorun, víte s jistotou, že je buď synteticky nastavovaný (tzn. zdraví škodlivý, protože dýcháte chemii) nebo není kvalitní, co se použitých rostlin týká.

Kvalitní esenciální oleje jsou silné koncentráty, takže je velmi důležité dbát na správné použití. Můžeme je využívat buď aromaticky pomocí difuzéru, který rozptyluje do vzduchu studenou páru, ve které jsou molekuly esenciálních olejů, nebo topicky, to znamená na kůži. Nikdy nesmíme zapomenout před namazáním esenciální oleje zředit tzv. nosným olejem, například kokosovým, mandlovým nebo jojobovým. Obzvláště opatrní musíme být při dávkování u dětí, pro které nejsou některé oleje vhodné vůbec.

 

Pokud se chcete dozvědět více o esenciálních olejích, můžete se inspirovat na přednášce Detox životního stylu a budování imunity, která bude na festivalu Kouzlo nošení 12. září 2020 v Konferenčním centru City v Praze (www.kouzlonoseni.cz) nebo na instagramovém účtu www.instagram.com/kouzloesenci, kde neváhejte psát své dotazy.

 

O autorce:

Michaela Nováková je zakladatelkou festivalu Kouzlo nošení, který je o kontaktním rodičovství a nošení dětí. Má dvě děti, které byly jejím největším důvodem, proč se z ní stala milovnice esenciálních olejů a vykročila cestou k low tox životu.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě