Proč jsou batolata a děti předškolního věku agresivní?

Agresivní malé děti

Proč jsou batolata a děti předškolního věku agresivní? Šokující? Může být pro vás a hlavně pro vaše okolí, ale ujišťujeme vás, že agresivní chování je normální součástí vývoje vašeho batolete. Díky rozvíjejícím se jazykovým dovednostem, touze stát se nezávislými a nevyvinutému řízení impulsů se děti v tomto věku stávají nejlepšími kandidáty pro získání fyzické kondice.

Určitý stupeň bití a kousání je pro batole zcela normální, to však neznamená, že byste je měli ignorovat. Ujistěte se, že vaše batole ví, že agresivní chování je nepřijatelné, a ukažte mu jiné způsoby, jak vyjádřit své pocity.

Agresivní malé děti

Co mohu dělat s agresí 

Zachovejte klid. Křičet, bít nebo říkat dítěti, že je to špatné, je nepřinutí, aby provedlo pozitivní změny – jen mu na příkladech ukažte nové cesty, jak projevit své pocity. A ukázat mu, že ovládáte svůj temperament, mu pomáhá naučit ovládat sebe sama.

Stanovte jasné limity. Reagujte okamžitě, kdykoli je vaše batole agresivní. Na krátký čas je odstavte, stačí minuta nebo dvě. To mu dává čas, aby se zklidnilo. Po chvíli si uvědomí následky svého chování a přijde na to, že pokud udeří nebo kousne, bude na čas doslova vyřazeno z akce.

Agresivní malé děti

Posilujte dobré chování. Spíše než věnovat pozornost vašemu dítěti, jen když se chová vztekle, zkuste reagovat i v opačném případě. Když například požádá, zda by se mohlo houpat místo jiného dítěte, nekřičí, nevzteká se ani jinak nevyvádí, pochvalte ho za takový projev. Posilujte to dobré, časem si uvědomí, co všechno může dokázat.

Agresivní malé děti Dítě se mazlí s matkou

Podejte logické důsledky. Pokud se vaše dítě dostane do hry s míčem a začne házet míč na jiné děti, a to dost surově, okamžitě ho odstraňte ze hry. Když si s ním sednete a sledujete, jak si ostatní děti hrají, vysvětlete mu, že se může vrátit, až bude připraveno k zábavě, ne k zuřivému boji.

Agresivní malé děti

Dodržujte důsledně disciplínu. Pokud je to možné, pokaždé reagujte na každou epizodu stejným způsobem. Vaše předvídatelná odpověď vytváří vzorec, který se vaše dítě nakonec naučí rozpoznávat a očekávat. Nakonec pochopí, že pokud se bude chovat špatně, bude to mít důsledky.

Agresivní malé děti

Učte alternativy. Počkejte, až se vaše batole po vzteku uklidní, pak klidně a jemně zjistěte, co se stalo. Zeptejte se, jestli dokáže vysvětlit, co způsobilo jeho výbuch.

Zdůrazněte stručně, že naštvání je přirozené, ale není v pořádku třeba kousat a kopat. Povzbuďte dítě, aby našlo účinnější způsob reakce, například pomocí slov k vyjádření sebe sama nebo požádání o pomoc dospělého.

Dávejte pozor na čas u obrazovky. Animované filmy, digitální hry a další média určená pro malé děti mohou být plné hrozeb, surovostí, bojů. Několik studií naznačuje, že po delším čase to může přispět k problémům s chováním dětí, které rostou. A někteří odborníci se obávají, že se tím narušuje také sociální a emoční vývoj dětí.

Americká pediatrická akademie nedoporučuje sledování televizní obrazovky a jiných displejů (včetně telefonů, počítačů a tabletů), dokud děti nedosáhnou věku 18 měsíců, s výjimkou krátkých video chatů s dospělými.

Pokud je vašemu dítěti alespoň 18 měsíců, omezte dobu sledování na maximálně hodinu denně a vyberte si kvalitní vhodná média podle věku, zejména pokud se zdá, že je náchylné k agresivnímu chování.

Diskutujte o tom, jak postavy řeší konflikty, a vymýšlejte lepší způsoby jejich řešení. Nenechávejte televizor zapnutý na pozadí.

Agresivní malé děti

Udržujte své batole aktivní. Možná zjistíte, že když vaše dítě nemá šanci pořádně se vybít a zbavit se tak přebytečné energie, je doslova chodící katastrofou. Pokud je velmi temperamentní, věnujte dostatek času, nejlépe venku, aby vypustilo páru.

Agresivní malé děti

Sdílejte

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě