Spánek miminek

Spící dítě

Prvních šest měsíců života dítěte může být neuvěřitelně ohromujících a šokujících,  zejména co se týká spánku. Některé děti bojují s refluxem nebo dětskou kolikou, zatímco jiné maminky prý doma mají úžasné malé spáče. Ale to víme jen z doslechu…

Přinášíme některé z našich nejlepších tipů pro mámy v těchto fázích života dítěte a poradíme, jak na spánek miminek.

Uvědomte si, že na spánek miminek neexistují tabulky

I když je velmi lákavé poslouchat od ostatních návrhy a rady, co pomáhá při spaní vašeho dítěte nebo jak dlouho by mělo vaše dítě spát, zkuste věřit vlastním instinktům. Čím více čtete články o spánku miminek nebo posloucháte další maminky, tím více si krátíte čas, který máte se svým dítětem.

Udělejte to, co funguje ve vaší rodině, a věřte, že své dítě znáte lépe než jakákoli vnější autorita. Každé dítě je jiné a vy s ním trávíte nejvíc času. Ve skutečnosti neexistuje žádná šablona pro jakýkoli vztah, který se vyvíjí. Pokud jde o uspořádání spánku miminek, mnoho rodin má přesné představy o tom, kdy a jak by jejich dítě mělo spát. Ale rodiče s méně rigidními názory na toto téma jsou obecně mnohem šťastnější a méně zklamaní, když jejich děti nejsou schopny předvést způsob, jakým mají “správně” spát přes noc.

Je opravdu důležité, abyste během prvních měsíců nebyli uvězněni v přílišných nárocích na spánek vašeho dítěte. Obzvláště během prvních tří měsíců musíte vaše miminko krmit, měnit plenky a znovu uspávat. Když máte uplakaného novorozence nebo refluxní miminko, víte, že spánek je výzva.

Neexistují žádné nevhodné způsoby uspávání – nechte své děti usnout tak, jak chtějí, ať už je to houpáním v náručí nebo v kočárku, během kojení, díky  dudlíku, při společném spaní v posteli.

Pokud vaše dítě miluje spaní ve vašem náručí během dne a vy musíte zařídit plno věcí, zkuste je nechat usnout přímo na vás. Počkejte, až bude v hlubokém spánku, a poté je položte opatrně do kočárku.

Spánek miminek

Je v pořádku, když se probouzí často v noci

Novorozenci mají dva stavy spánku, aktivní spánek (který je podobný spánku REM u dospělých) a tichý spánek (podobný našemu spánku mimo REM). Studie zjistily, že aktivní fáze hraje nezbytnou roli v prevenci SIDS. Naštěstí děti tráví více času aktivním spánkem od 2 do 6 hodin ráno, takže během této doby je mnohem pravděpodobnější, že se probudí, pokud mají hlad, cítí chlad, nebo mokro.

Jejich spánkové cykly jsou ve skutečnosti kratší než naše (trvají pouze 50–60 minut), a proto mohou zažít částečné probuzení každou hodinu. Existuje biologický důvod probuzení, je to přežití – aby děti rostly, musí jíst a proto se musí probudit.

Pokud je dítěti zima nebo teplo,  musí se probudit, aby to dalo matce vědět. Aktivní spánek má také další výhody, považuje se za inteligentní spánek,  zvyšuje se průtok krve do mozku a je považován za příčinu rychlejšího růstu mozku.

Mějte své dítě blízko

To platí jak v noci, tak během dne. Opravdu je nutné, aby vaše dítě bylo ve vlastním pokoji od narození? Studie z Harvardu zjistila, že sdílení pokojů prvních šest měsíců může hrát roli při snižování rizika SIDS. Není absolutně nutné spěchat s dáváním dítěte do vlastního pokoje, zvlášť pokud máte novorozence.

Důležité je také mít dítě během dne v těsné blízkosti. Pokud si na vás chce zdřímnout, proč ne, jděte s ním a odpočívejte i vy. Nemůžete zkazit dítě tím, že si je budete hýčkat v náručí.

Spánek miminek

Vyvarujte se nadměrné stimulace

Je tak snadné zapomenout, že děti jsou malé a všechno je pro ně nové. Chůze  stimuluje všechny smysly dítěte – nové zvuky, vůně, věci k vidění. Často na to všechno zapomínáme.

Zkuste alespoň před spaním uklidnit celou rodinu. Výlet do nákupního centra těsně před zdřímnutím není úplně dobrý nápad!

Přemýšlejte nad jejich spánkovým prostředím

Nové děti jsou citlivé na různé faktory. Pokud je příliš horko, nebudou chtít spát. Pokud váš pokoj příliš voní,, může být jejich spánek přerušen. Pokud zapínáte noční světlo, abyste vyměnili plenky, dítě možná nebude chtít pokračovat ve spánku.

Pokud je vaše dítě citlivé a jeho pyžamko svědí jeho pokožku nebo jste neodstřihla cedulky, obtěžuje je to.

Zvažte také svůj životní styl. Milujete túry a procházky jako rodina? Pokud ano, navykněte dítě spát v kočárku. A nebojte se, že ve své postýlce nikdy neusne.

Malý úspěch se počítá

Nechala jste dítě spát 20 minut v houpačce, abyste se mohla osprchovat? Gratulujeme! Nebo nevyplivlo dudlík a několik minut si klidně zdřímlo. To vše je důvod k radosti, když jste uprostřed spánkového boje.

Postarejte se i o sebe

Je důležité jít na procházku, nebo si dát kávu, sejít se s přítelkyněmi. Požádejte o pomoc rodiče, partnera nebo blízkého přítele, i když je to jen na hodinu, můžete se třeba v klidu osprchovat a osušit vlasy. Vaše dítě může plakat, protože tam nejste, ale pokud je v náruči někoho, kdo je miluje, a vy potřebujete hodinu pro sebe, je to naprosto v pořádku. Je bezpodmínečně nutné, abyste měla čistou hlavu, když jste s novorozeným dítětem sama.

Spánek miminek

Pamatujte, že děláte skvělou práci. Jste pro své dítě absolutně nejlepší osobou. Prvních šest měsíců je tvrdých, ale nebojte se požádat o pomoc.

Přejeme, aby  spánek miminek byl pro vás postupně i čas odpočinku.

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

 • Kolik přibírá miminko

  Ráda bych věděla jaké jsou normální přírůstky na váze u miminek. V poradně váhu miminka vždy pečlivě kontrolují a já chci vědět kolik to zhruba může být.

  maminky Happy Baby

  Průměrná hmotnost novorozence bývá kolem 3300 g. Pokud vaše děťátko váží o něco víc nebo míň, není třeba z toho dělat vědu. Fyziologická hmotnost je od 2500 g do 4000 g.

  Během prvních dní života může děťátko také ztratit až 10 % ze své hmotnosti, to je však úplně normální jev a není třeba se nad tím nijak znepokojovat. Od narození do přibližně pěti měsíců věku svou váhu ale opět zdvojnásobí, a než dosáhne jednoho roku, bude vážit až třikrát tolik.

   

  Denní váhové přírůstky podle věku

  • 0–3 měsíce  – 30 g
  • 3–6 měsíců  – 20 g
  • 6–9 měsíců  – 15 g
  • 9–12 měsíců – 10 g
 • Vyšetření novorozence v porodnici

  Jaké vyšetření čekají moje miminko v porodnici? Mám nějaké speciálně požadovat?

  maminky Happy Baby

  V děloze je miminko jako malý potápěč ve vodním prostředí, takže, jakmile se vyplaví na svět, pediatr jej pečlivě vyšetří a zkontroluje, zda je dobře připraveno na svůj nový život, zda nemá nějakou vrozenou vadu a je-li v pořádku jeho nervový systém.

  Během pobytu v porodnici se také provádí oční vyšetření k vyloučení vrozeného šedého zákalu, vyšetření ledvin ultrazvukem a u některých novorozenců vyšetření sluchu.

  Před propuštěním, zpravidla třetí či čtvrtý třetí den, se pak provádějí některá všeobecná vyšetření a odebírá se pár kapek krve z patičky miminka.

 • Ztráta hmotnosti novorozence po porodu

  Kolik může novorozenec po porodu zhubnout aby to bylo ještě normální?

  maminky Happy Baby

  Během prvních dní života může novorozenec ztratit až 10 % své hmotnosti. To je úplně normální jev. Z porodnice vás pustí nejdříve ve chvíli, když uvidí, že miminko dobře přibírá.

  Průměrné míry donošeného novorozence jsou:

  • hmotnost 3 300 g
  • délka 50 cm
  • obvod hlavičky (lebky) 34 cm

  Samozřejmě jde o průměrné hodnoty. Pokud vaše děťátko váží o něco víc nebo míň, není třeba z toho dělat vědu. Když pediatr, který vyšetří vaše dítě, nezjistí nic jiného, vaše děťátko bude víc než pravděpodobně zdravé jako buk.

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě