Pěšky nebo na kole?

Rodina na kolech

Pro děti představují některé výlety opravdovou expedici. To platí zvláště pro cesty, které zahrnují provoz na silnici. Je při tom obzvláště důležité, abyste své dítě co možná nejdříve seznámili s výhodami, ale také s nebezpečím provozu. A je jedno, jestli se pohybuje vaše dítě pěšky, nebo na kole. 

Pěšky

Vaše dítě sice ještě není ve věku, kdy by se mohlo samo vydat na cestu, přesto doporučujeme, aby jste trasy, které vaše dítě zná, jako třeba cesta do školky, k příbuzným, k přátelům nebo do supermarketu vedle, vědomě trénovali. Při tom můžete své dítě upozorňovat na různé skutečnosti jako na ulice, jejich názvy, přechody, dopravní ostrůvky, veřejnou dopravu, semafory, význam dopravního značení a dopravních značek, atd. Výhodou toho je, že bude vaše dítě své okolí lépe vnímat. Současně je nutné vysvětlit svému dítěti, že „sám vidět“ neznamená automaticky „být viděn“: světlé oblečení a odrazky, které se snadno dají připevnit na oblečení, batohy, kola a tašky, dělají vaše dítě v silničním provozu lépe viditelné pro ostatní. Zde je rozhodující příkladné chování rodičů; když svému dítěti vysvětlíte, že se nesmí chodit přes silnici na červenou, když zrovna nejede žádné auto resp. když ostatní lidé červený signál k zastavení „přehlédnou“ a přes silnici přesto přejdou, bude se i vaše ratolest držet takového způsobu chování.

Důležité: Jděte na kolena, když svému dítěti vysvětlujete silniční provoz; tak můžete lépe vidět co a kolik toho vaše dítě ze silničního provozu skutečně vidí.

Děti mají sice v zásadě ať už samy nebo v doprovodu přednost, když chtějí přejít přes silnici; mnoho řidičů aut ale nejčastěji přehlédne právě ty nejmenší účastníky provozu.

Na kole

Děti nesmějí bez absolvované zkoušky pro bicykly jezdit na ulici. Děti do 12 let s bicyklem bez zkoušky v silničním provozu nic neztratily! Od 10. roku mohou děti složit zkoušku pro bicykly. To podává informace o chování při jízdě, o pravidlech provozu a dopravních značkách. Do tohoto věku smějí děti jezdit na kole na označených stezkách pro cyklisty a výhradně pod dohledem svých rodičů; samotná jízda na velkých parkovištích, ve slepých ulicích a obytných ulicích je přísně zakázaná! Tak je to uvedeno v pravidlech silničního provozu.

Na druhou stranu právě hladce vyasfaltované ulice a parkoviště vybízejí k učení jízdy na kole a k provozování tohoto sportu. Abyste vy a vaše dítě měli požitek z pěkně vystavěných betonových cest, doporučujeme vám využít především cyklostezky a cesty pro cyklisty.

Dobré dětské kolo musí být přirozeně přizpůsobené dané tělesné výšce. Výraznou roli v dětském věku hraje také poloha sedadla a měla by tudíž odpovídat. Podle způsobu použití lze zvolit horské kolo nebo kolo do města.

Nezapomeňte: Velmi důležitá je každoroční kontrola funkčnosti brzd a kontrola všech důležitých šroubů.

Povinnost nosit helmu je nejen nutnost, ale jako dávno platné zákonné opatření, jelikož dítě není zatím odpovědné za jízdu bez helmy, ale dospělý. Při nákupu dětské helmy sledujte prosím bezpodmínečně kvalitu a ne cenu. Zde platí povinnost splňovat aktuální normu. Kromě toho by po každém pádu měla být helma zkontrolovaná odborným personálem. V případě nutnosti pak musí být vyměněná.

Je úplně jedno kde a kdy naučíte své dítě jezdit na kole, přivykněte ho včas používat cyklistickou helmu. To snižuje riziko poranění hlavy o 85%. 75 % ze smrtelně zraněných cyklistů by bylo ještě na živu, kdyby bývali měli cyklistickou helmu.

Důležité: Noste i vy při každé jízdě cyklistickou helmu, jednak pro vlastní ochranu, a aby vaše dítě vidělo, že ochranná helma je (životně) důležitá.

Cyklistické helmy představují jak známo vždy kompromis mezi co možná nejlepší ochranou a příjemným nošením. Cyklistická helma, kterou svému dítěti nasadíte, musí dobře padnout, musí splňovat zkušební normu, mít nízkou hmotnost, dostatečné větrací otvory pro odvětrání hlavy, musí mít rozdvojený, tří až čtyř bodový podbradní pásek, uzávěr, který lze otevřít jednou rukou a malé otočné kolečko k přesnému přizpůsobení na velikost hlavy. Vaše dítě by mělo být samozřejmě seznámené s používáním co se otevření a uzavření jeho helmy týká. Kompaktní, ale ne příliš těsně upevněná helma garantuje bezpečnost a komfort. Dodatečné reflexní pásky na přední a zadní straně helmy jí a tím i vaše dítě činí vždy viditelné.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě