Pitný režim dětí

Pitný režim je velmi důležitý, zvlášť v letním období. Kolik by měly děti denně vypít tekutin, aby nedošlo k dehydrataci?

Pitný režim miminek

Úplně malé děti mají vyšší spotřebu tekutin, než starší děti Je to i proto, že až 80% celkového objemu jejich malého tělíčka tvoří voda.

Kojená miminka

Kojená miminka nemusí doplňovat tekutiny v jiné formě než mateřským mlékem, ale v letním období je důležité zvýšit počet kojení. Pokud se vám zdá, že miminko má málo tekutin a chcete mu dávat vodu, podávejte ji ze skleničky nebo z lahve s nástavcem na pití, dudlíčkem můžete narušit přisátí miminka a tím i jeho kojení.

Nekojená miminka

Naopak miminka, která jsou krmená umělým mlékem, potřebují dostávat tekutiny i mimo něj. Ideální je doplňovat tekutiny ve formě čisté vody. Tady je třeba dbát na kvalitu vody, vhodná je voda kojenecká, ale pokud máte doma nezávadnou vodu z kohoutku, můžete použít i tu.

Jakmile už děti dostávají příkrmy, je nutné zvýšit i objem vypité vody, jestliže přijímají tuhou stravu. Opět platí, že je vhodné podávat jim čistou vodu, ale i dětské čaje bez cukru. Pomalu je možné jim nabízet občas i zředěnou 100% šťávu s vodou.

Batolata a starší děti

Děti, které se už pohybují, potřebují více vody, neboť mají větší výdej energie. Mělo by to být cca 1 a 1,5 l vody, v létě ještě víc. I tady je vhodné zapomenout na slazené nápoje a dávat jim hlavně vodu nebo zředěné 100% šťávy nebo čaje bez cukru.

Jaký objem tekutin dítě potřebuje podle věku

Neznamená to ale, že musí dítě vypít denně jen daný objem tekutin. Tekutiny jsou totiž součástí polévky, omáčky, kaší, ovoce a zeleniny.

Věk dítěte     Objem v ml/den           Objem v ml/kg/den
0 až 6 měsíců 400 – 500 125 – 150
6 měsíců až 1 rok 1 100 – 1 300 120 – 130
2 až 3 roky 1 350 – 1 500 100 – 125
4 až 7 roků 1 600 – 2 000 90 – 110
5 až 7 roků 1 600 – 2 000 80 – 100
8 a více roků 2000 – 2500 70 – 90

Co když je pitný režim špatný

V případě, že děti pijí vody velmi málo, může u nich nastat dehydratace, zvlášť v letních měsících. Dehydratace se projevuje únavou, bolestmi hlavy, závratěmi, nepokojem a nesoustředěním dítěte.

Lehkou dehydrataci můžete vyřešit i doma, zvýšením podávání vody a pomocí rehydratačních roztoků, které koupíte v lékárně.

U velmi malých dětí je dehydratace viditelná i na pokožce, která je doslova zvrásněná. Jazyk dítěte je suchý a může mít až hnědou barvu, lepí se na něj lžička. Plínky má toto dítě suché.

Vážné problémy jsou spojené hlavně s různými onemocněními, jako je průjem, horečky, nebo zvracení. Tehdy může silná dehydratace způsobit až kolaps nebo smrt dítěte. V případě, že vaše dítě nepije vodu a má projevy silné dehydratace, je malátné, ihned navštivte nemocnici.

Jaké tekutiny dětem podávat

Jak už jsme se zmiňovali, v prvních měsících je to buď mateřské mléko anebo čistá voda. Později se může přidat neslazený čaj vhodný pro děti a s příkrmy také občas i ředěná 100% šťáva s vodou. Děti by vůbec neměly pít sladké vody, limonády nebo slazené džusy. Ani starší děti by neměly pít tyto druhy tekutin. Zvlášť nápojům jako je Coca cola, Fanta apod. je velmi vhodné se vyhýbat.

V případě, že dítě nechce pít vodu a neslazené čaje, zkuste mu dodat tekutiny formou řídkých polévek, které má rádo. Přidat můžete šťavnaté ovoce, jako jsou melouny apod. Toto ale platí u starších dětí více jak jeden rok. U malých dětí je ideální velmi časté kojení, v případně nekojených dětí častěji nabízíme lahvičku s vodou.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě