Poporodní ladění pro páry s čerstvě narozeným děťátkem

Partnerské ladění

Narození dítěte může znamenat rozvoj, větší spojení a prohloubení partnerského vztahu, nebo začínající problémy. Vše záleží na čerstvých rodičích.

Naneštěstí si některé páry už dopředu programují, jak složité a náročné to s miminkem bude. Přispívají k tomu názory a rady rodičů nebo přátel a pár tak často slyší: „S dětmi je to náročné.“ „Teď si to užívejte, pak na zábavu nebudete mít čas.“ „Teď se připravte na období bez sexu.“ apod. Ve skutečnosti ale záleží na obou rodičích, jestli se na příchod miminka připraví vědomě a jestli o svůj vztah budou i nadále společně pečovat. V tomto směru podporujeme a učíme páry v projektu Partnerské sladění, jak rozvíjet to hezké, co mezi partnery je, a jak pracovat na slabých místech vztahu. Pokud je potřeba, poskytujeme terapeutickou pomoc Metodou RUŠ, se kterou mnoho let pracujeme.

 

Intimní život s miminkem nekončí

I přesto, že pozornost ženy je od porodu více zaměřená na potřeby děťátka, vždy si partneři mohou najít malou chviličku pro sebe. I kdyby to mělo být jen pět minut, kdy si lehnou za sebe do tzv. polohy lžička, společně dýchají, vnímají jeden druhého a nechají svá těla, ať se ladí a sbližují (pro silnější účinek mohou být nazí).

Další možností jsou vědomé a laskavé masáže a doteky, které partnery znovu propojí. Může to být v prvních dnech a týdnech po porodu důležitý krůček k uchování partnerské intimity.

Párům také doporučujeme mít ve vztahu stanovené sexuální dohody, aktivně s nimi pracovat a ladit je podle aktuálních potřeb ženy i muže, a to nejen v období těhotenství a po porodu.

 

Otevřená komunikace je základ

Další důležitý prvek pro partnerské sladění je otevřená komunikace o potřebách, obavách, nejistotách a jiných nepříjemných pocitech, které s příchodem miminka mohou cítit jak muž, tak žena, a to nejen ohledně vztahu. Posiluje to důvěru a oboustrannou přítomnost ve vztahu. Přestože to vypadá jako samozřejmost, v mnoha vztazích otevřená komunikace a skutečné naslouchání tomu druhému vůbec neexistuje.

Přednáška partnerské ladění

Přednáška partnerské ladění

Co když se objeví hodně nepříjemné pocity?

S příchodem děťátka se mohou ženě i muži zjitřit nepříjemné pocity spojené s myšlenkovými vzorci v podvědomí. Nemá smysl se jimi dopředu nějak zabývat, pokud je vše v pořádku. Je ale důležité vědět, že pokud se to náhodou stane, dá se s tím rychle něco udělat. Z terapeutické praxe můžeme uvést např. plíživý nepříjemný pocit u muže, když žena řeší jen děťátko a na něj nemá čas, a on si myslí, že ho nemá tak ráda jako dřív.

Žena se může cítit nepochopená a bez podpory partnera. Někdy ženy potřebují prostor a čas pro zpracování zážitků z porodu, ale také sdílet svůj porodní příběh. Muž to často nedokáže pochopit a adekvátně na to reagovat. Je i mnoho dalších situací, které mohou nastat a atmosféru mezi partnery nepříjemně změnit.

Pomocí párové konzultace nebo terapie se dá poměrně rychle zklidnit situace, zpracovat traumatické zážitky, získat nadhled a vnitřní klid. I partnerům se pak mnohem snáz znovu hledá cesta k sobě navzájem.

 

Dopřejte vašemu vztahu vědomý čas

Pokud s partnerským slaďováním teprve začínáte, dejte si na to čas. Udělejte z toho spíše hru, objevování dalších oblastí vašeho vztahu a dalších potěšení a radostí. Je to lepší než se tím stresovat. Máte-li s příchodem děťátka spojená přání, očekávání nebo obavy ohledně svého vztahu a intimního života, mluvte o nich spolu. Dejte si vzájemně podporu a ujištění. Pokud už jste těhotná, volte citlivě, co rozvíjet ve vztahu teď, a co řešit, až se miminko narodí.

 

Děti jsou příležitostí rozvíjet partnerský vztah

Děti jsou velkým darem i pro samotný rozvoj partnerského vztahu, pokud k tomu tak muž a žena společně přistoupí. Vždyť dítě je plodem jejich lásky a jejím pokračováním. Je potřeba se tomu otevřít, mít jasno ve společných hodnotách a principech, o které se můžete opřít. Když budou vaše děti vyrůstat ve šťastné a láskyplné rodině, kde šťastná žena a šťastný muž jsou to hlavní, pak budou mít ten nejlepší příklad pro svou budoucnost.

 

Lucie a Radek Chromí, WWW.PARTNERSKESLADENI.CZ

 

Autoři: Lucie a Radek Chromí, WWW.PARTNERSKESLADENI.CZ

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě