Léto je tady a s ním spojené vodní radovánky

Léto je tady a když ho strávíte doma, mnohým z nás nahradí dvorek nebo zahrada pláž 😊

Pokud jste majiteli nafukovacího nebo stálého bazénu nebo se na to chystáte, Ať už je váš bazén nafukovací nebo v zemi, bezpečnostní experti varují, aby si rodiče uvědomili, že utonutí dítěte může přijít zčista jasna!

Utopení je ve skutečnosti velmi častou příčinou smrti na celém světě. Světová zdravotnická organizace poznamenává, že z globálního hlediska jsou nejvyšší procenta utopení mezi dětmi ve věku 1 až 4 roky, následované dětmi 5–9 let. V ČR se za rok 2018 utopilo 6 dětí mladších čtyř let.

Rodiče by měli určit hlídače

Během párty u bazénu nebo pobytu dětí na zahradě se toho hodně děje a je přirozené se rozptýlit. To je důvod, proč se doporučuje rodičům a dospělým na takových shromážděních střídat se v roli určeného pozorovatele a plně se zaměřit na děti hrající si v bazénu nebo kolem bazénu.

Průzkum organizace Safe Kids Worldwide zjistil, že mnoho rodičů (48 %) se domnívá, že by slyšeli stříkat vodu, pláč, nebo křik, pokud by jejich dítě bylo v bazénu ohroženo. Pozor na to, topení je ve skutečnosti velmi tiché, takže sledování je lepší, než se spoléhat na své uši. Děti do čtyř let jsou obzvláště ohrožené utonutím, proto byste je při plavání v bazénu měli mít v dosahu očí i rukou.

Umožněte jim lekce plavání, ale stále dohlížejte

Podle dalších výzkumů vyplynulo, že děti starší jednoho roku mohou být vystaveny nižšímu riziku utopení, pokud absolvovaly jakoukoliv formální výuku plavání. Neexistuje důkaz, že kurzy plavání mohou zabránit utopení u dětí mladších, než jeden rok. Pravdou však je, že lekce plavání dětí jsou skvělý způsob, jak představit vašemu dítěti základy bezpečnosti ve vodě.

Kojenecké lekce plavání, jejichž cílem je naučit děti nadnášet se nad vodou, jsou sice oblíbené, ale v posledních letech experti upozorňují rodiče, aby příliš nevěřili schopnostem dítěte po absolvování takových kurzů.

Ploty a bariéry

Většina utopení dětí do čtyř let se děje v zahradních bazénech, takže pokud máte bazén, měly by být zátarasy a bezpečnostní opatření tou nejvyšší prioritou.

K ohrožení a případně utopení v bazénu nedochází, když je rodina spolu, ale když dítě nějakým způsobem vstoupilo do bazénu v době, kdy by to nikdo nepředpovídal. Proto jsou tolik důležité samouzavírací branky se západkami mimo dosah dětí a další překážky, jako jsou automatické zámky dveří a poplašná zařízení, které brání v přístupu nebo vás upozorní, pokud někdo vstoupí do bazénu.

Dávejte pozor a neztrácejte děti z očí. Užijte si léto bez dramatických událostí a ve zdraví!

Další skvělé články o dětech od narození po školku najdete zde.

Sdílejte
Immunotrofina 2+1 zdarmaImmunotrofina 2+1 zdarmareklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě