Probiotika pro prvních 1000 dní

Probiotika pro prvních 1000 dní spokojené miminko

Probiotika pro prvních 1000 dní. Zní to k nevíře, ale skutečně můžete ovlivnit imunitní systém vašeho dítěte, které si zatím roste ve vašem bříšku…

Budoucnost vašeho miminka začíná právě teď

Nezáleží na tom, jestli to bude holka nebo kluk, hlavně ať je to zdravé. To je bez debat. Pro všechny nastávající maminky je nejdůležitější, aby se jejich miminko narodilo zdravé a silné a také takové zůstalo. K tomu je pochopitelně zapotřebí silný imunitní systém. 80 % buněk imunitního systému se nachází ve střevě Proto je pro silnou imunitu zásadní zdravé trávicí ústrojí, osídlené správnými druhy mikroorganismů. Všechny mikroorganismy, které se ve střevě nacházejí (bakterie, kvasinky, viry), označujeme termínem střevní mikrobiota. A právě vyvážené složení střevní mikrobioty s dostatečným zastoupením prospěšných bakterií je základem jak pro zdravé trávení, tak pro silnou imunitu.

Prvních 1000 dní  pro zdraví v dospělosti

Střevní mikrobiota člověka vzniká a utváří se v prvních 1 000 dnech života. 1 000 dní začíná okamžikem početí a končí kolem druhého roku života. Mikrobiota vybudovaná v tomto období se za fyziologických podmínek příliš nemění a přetrvává celý život. Pokud není vybudována správně, může to mít později negativní dopady. Prvních 1 000 dní odborníci označují výstižným termínem „okno příležitostí“, kdy máte jedinečnou možnost ovlivnit složení střevní mikrobioty svého dítěte, a tak i jeho zdraví v dospělosti. Tato příležitost se už nikdy nebude opakovat.

Stěžejní momenty vývoje imunity se tedy odehrávají v děloze. Tento vývoj označujeme také termínem „vrozená imunita“ a jedná se o obranný systém, se kterým se vaše dítě narodí a který je již v tomto okamžiku téměř zcela dokonale utvořen. Ale mozek, kostra, metabolické orgány a imunitní systém se dále vyvíjí v etapě raného dětství až do batolecího věku. Výživa v tomto období pokládá základy optimálního vývoje metabolismu, imunity a mozku, ale může zároveň pozitivně naprogramovat chování dítěte, zejména jeho stravovací návyky a chuťové preference. Prvních 1000 dní je tedy z hlediska období po porodu nejdůležitějších.

Prvních 1000 dní matka se snímky z ultrazvuku

ZDRAVÍ SVÉHO DÍTĚTE MÁTE VE SVÝCH RUKOU

Probiotika pro prvních 1000 dní graf

Tipy pro prvních 1000 dní

 • Rodiče mohou až z 80 % ovlivnit, jak kvalitní život bude mít jejich dítě v dospělosti. „Zdraví dítěte v dospělosti předurčují geny pouze z 20 %, zbylých 80 % je výsledkem vlivu okolních faktorů, tedy životního prostředí a zejména stravy v raném věku,“ říká doc. MUDr. Jiří Bronský, Ph.D., z Pediatrické kliniky FN Motol. Výzkum Iniciativy 1000 dní do života odhalil i nedostatek vápníku, železa nebo vitaminu D. Vlivem nevhodné stravy jsou děti náchylnější k civilizačním onemocněním.

Vývoj střevní mikrobioty bývá ukončen okolo druhého roku věku a do té doby máte možnost až z 80 % ovlivnit, jak kvalitní život bude mít dítě v dospělosti, pouze 20 % předuručují geny Výzkum Iniciativy 1000 dní do života odhalil i nedostatek vápníku, železa nebo vitaminu D. Vlivem nevhodné stravy jsou děti náchylnější k civilizačním onemocněním.

Zde jsou naše tipy, jak můžete k jejímu správnému utváření přispět:

Pozor na antibiotika, stejně účinně jako proti původcům nemoci působí i proti prospěšným bakteriím, a proto by měla být podávána pouze v nezbytných případech. Při a po ATB léčbě nezapomeňte doplňovat probiotika. • Starejte se o svoji mikrobiotu v těhotenství, užívejte vhodná probiotika, například s obsahem L. reuteriProtectis®.

Po porodu můžete stejná probiotika začít podávat i miminku. Klinické studie prokázaly bezpečnost tohoto patentovaného kmene uvšech věkových kategorií, včetně předčasně narozených dětí.

Zajistěte miminku dostatečný přísun vitamínu D, který je důležitý pro normální funkci imunitního systému. Doporučená denní dávka ve věku 0–12 měsíců je 10 µg (400 IU).

Probiotika a vitamín D si velice dobře rozumějí – některé z probiotických bakterií jsou na vitamínu D přímo závislé a při jeho nedostatku dochází k oslabení ochranné funkce střevní mikrobioty.

Probiotika pro prvních 1000 dní plakát BioGaia

Co jsou vlastně probiotika a jak  dochází  k formování dětské střevní mikrobioty?

Zdroj: Ewopharma, spol. s. r. o

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

 • Pupečníková a tříselná kýla (hernie)

  Jak se postupuje v případě kýly u miminka?

  maminky Happy Baby

  Pupečníková kýla se obvykle sama ztrácí, když zesílí svalstvo břišní stěny. Pokud je pupečníková kýla (hrbolek na pupíku) zvlášť velká, operuje se. O zákroku rozhoduje chirurg. Není to nic nebezpečného. Tříselné kýly (hernie inguinale) se vyskytují častěji u chlapců než u dívek. Operují se proto, aby nedošlo k zaškrcení hernie – tedy k situaci, kdy se v ní zachytí kousek střeva.

 • Impetigo

  Co je to Impetigo a jak se v případě nakažení zachovat?

  maminky Happy Baby

  Impetigo neboli kožní strupy  je infekce kůže a vždy ji musí ošetřit lékař. Vzniká okolo úst a nosu. Tekutina v malých vřídcích rychle hnisá a vytváří se žluté strupy. Tato infekce je velice nakažlivá, takže zvyšte opatrnost a hygienu.

 • Ekzém u miminek

  Jak a proč vzniká ekzém u miminek?

  maminky Happy Baby

  Jde o alergické onemocnění, které často mívá původ v rodině (bývá dědičné). Může začít okolo třech měsíců červenými skvrnami a velmi malými vyrážkami – vezikulami (puchýřky) – na líčkách, na čele a na bradě. Miminko trápí svrbění. Někdy jsou ekzémové skvrny příznakem jiného typu lehčí či těžší alergie.

Zobrazit všechny otázky z poradny (7)

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě