Preferuje dítě jednoho rodiče? Jak s tím pracovat?

Dítě je samostatná osobnost a někdy začne preferovat pouze jednoho rodiče a toho druhého posouvá do ústraní. Jak postupovat v případě, když taková situace nastane?

Jednoho dne se vaše malá radost rozhodne, že máma nebo táta ne, že má zájem hrát si a bavit se jen s jedním z vás. Takové situace jsou u dětí běžné.

Co stojí za preferováním jednoho rodiče

Děti mají jednoduše období, kdy se rozhodnou upřednostňovat pouze jednoho z vás a je to úplně v pořádku. Je to normální období jejich vývoje a nic to nemění na tom, že vás miluje oba dva stejně. Může jít o jisté vývojové stupně v životě dítěte. Na začátku bude určitě preferovat maminku, která s ním tráví hodně času a plní všechny jeho potřeby.

Později se situace často mění a dítě začne preferovat otce. Může vyžadovat bláznivé hry pouze s tátou nebo čtení pohádek. Ještě později, ve vyšším věku, se může skrývat za preferováním emocionální vývoj a puberta.

Jak se k preferování druhého rodiče postavit

Určitě se neobviňujte, že jste horší nebo neschopný rodič, když vaše dítě začne preferovat toho druhého. Naopak, je to přirozená součást vývoje vašeho dítěte. Toto období bývá většinou dočasné a krátké. Někdy se váže pouze na konkrétní činnost nebo hru.

Období, kdy dítě preferuje toho druhého, využijte na to, abyste tento čas měli pro sebe. Trápit se nemá smysl a tak nechte dítě s druhým rodičem a vy si přečtěte část knihy nebo si skočte něco pěkného koupit nebo zajděte s kamarády na oběd.

Jak zabránit preferování druhého rodiče

Tady je každá rada drahá. Jediné, co by mohlo zabrat, je trávit více času spolu. Více si spolu hrát nebo se pravidelně v péči o dítě střídat, což může být v dnešní době trochu těžší oříšek. Velmi vhodné jsou skupinové a společné aktivity.

Naopak, hádky nebo obviňování z protěžování situaci neovlivní, spíš zhorší vztahy mezi partnery. Tomu se určitě vyhněte a snažte se o toleranci a pochopení. Nezapomeňte, že tato situace nebude trvat věčně🙂

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě