První pomoc při spálení sluncem

I když dbáme na to, abychom byli my nebo děti před sluníčkem chráněni, občas se může stát, že i navzdory všem snahám nás překvapí spálení sluncem.

Spálení sluncem

Pokud to přeženete na sluníčku a dostatečně se nechráníte, vaše pokožka vám to zúročí ještě v ten den, ale nejvíc to pocítíte den druhý. Pokožka bude začervenalá a bude vás pálit a svědět. V případě, že jste to skutečně přehnali, je možné, že bude viditelný i otok kůže a v extrémních případech se mohou vytvořit i puchýřky naplněné tekutinou.

Jestliže jste se dostali do této ne velmi příjemné situace, nabízíme vám několik rad, které vám pomohou trochu tento stav zmírnit.

Pitný režim a dostatek tekutin

V první řadě dbejte na dostatečný přísun vody a tekutin, protože jste dehydrovaní. Samozřejmě je v tomto případě nejlepší čistá voda.

Panthenol

Buď v podobě spreje, nebo mléka můžete koupit panthenol, který vám poskytne první pomoc při spálení sluncem. Kromě toho, že pokožku hydratuje, má i protizánětlivé účinky a zmírňuje bolestivé projevy. Pomáhá částečně i regeneraci pokožky. V případě, že máte pokožku skutečně velmi spálenou, je lepší použít pěnu, která se jednodušeji nanáší.

Ovesné vločky

Můžete si udělat ovesnou koupel v chladnější vodě nebo rozvařit vločky a udělat z nich kaši, kterou natíráte na spálenou pokožku a potom osprchujete. Ovesné vločky pomáhají regenerovat pokožku po spálení.

Aloe vera

Velkou pomocí při popáleninách jakéhokoliv druhu je Aloe vera. Hydratuje a chladí pokožku, má protizánětlivé účinky. Můžete jej sehnat ve formě spreje nebo krému. Pokud ale máte puchýřky, dávejte pozor, aby se krém nedostal přímo do rány, v případě, že by puchýř prasknul.

Éterické oleje

Pomoct může i koupel s éterickými oleji. Do vlažné vody (ne horké) ve vaně kápněte několik kapek levandule nebo heřmánku. Taková koupel uklidňuje a zmírňuje spálení. Po koupeli pokožku nechte přirozeně usušit, neutírejte ji ručníkem.

Jablečný ocet

Pomoci může i jablečný ocet, který nalijte také do vlažné koupele. Stačí jeden hrnek do plné vany. Jablečný ocet zneutralizuje PH pokožky, čímž snižuje její poškození.

Zelený čaj

Koupel v zeleném čaji má také blahodárné účinky na takto zničenou pokožku, pomáhá proti bolesti a snižuje zčervenání pokožky po spálení sluncem. Do vany dejte 10 až 20 sáčků zeleného čaje.

Smetana a jogurt

Určitě jste slyšeli, že první pomocí může být i jogurt nebo smetana. Pokožku krásně zchladí a zklidní. Natřete spálená místa a nechte působit 5 minut.

Třezalka tečkovaná

I tato bylinka může velmi pomoct, ale je potřeba s ní pracovat opatrně. Pár kapek éterického oleje z třezalky společně s vodou vetřete do pokožky, ale dbejte na to, abyste následně vůbec nebyli vystaveni sluníčku, protože zvyšuje fotosenzitivitu pokožky.

Sdílejte

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě