Sběratelské panenky

porcelánové panenky

Vzpomínáte s nostalgií na své oblíbené plyšové zvířátko či autíčko z dětství? I starožitné hračky mohou mít svou hodnotu. Nepovalují se vám na půdě či v komoře zachovalé porcelánové panenky třeba z minulého století?

Panenky

Starožitné hračky mají svůj vlastní příběh i půvab. Mezi sběrateli jsou ceněné nejrůznější typy jako plyšoví medvídci, vláčky, autíčka, ale i postavičky z vajíček Kinder Surprise. Mezi masově nejrozšířenější hračky přitom patří porcelánové panenky. První zmínka o těchto křehkých mrkajících postavičkách, které mají pravé vlasy a jsou oblečeny podle dobové módy, pochází už z antického období. Jestliže se toužíte zařadit mezi jejich sběratele, posviťte si na kousky pocházející ze 17. století a mladší, ty jsou velmi ceněné. Tápete, kde je hledat? Staré panenky si vyberete na největším českém online tržišti Aukro.cz.

porcelánové panenky

Sbírejte historické i současné panenky

Během času prošly panenky mnoha změnami, a to včetně materiálu, ze kterého se vyráběly. V 19. století šlo nejčastěji o dřevo a textil, až později se přidaly keramické materiály jako biskvit nebo glazovaný porcelán. Sbírat můžete jak historické panenky, tak i ty současné. Řadí se mezi ně umělecké panenky a rebornovaná miminka, která vypadají téměř jako skutečná.

porcelánové panenky

Zaměřte se na materiál i líčení u panenek

Ve sběratelských kruzích jsou oblíbené biskvitové panenky. Ty jsou vyrobeny z porcelánu buď celé, nebo alespoň zčásti. Když si sáhnete na použitý materiál a jeho texturu, matná povrchová úprava vám připomene lidskou kůži. Zpracování je navíc velmi detailní realistické. Na americkém trhu se může cena podobných hraček vyšplhat až na tisíce dolarů za kus. A na co se při výběru té správné panenky zaměřit? Všímejte si především kvality porcelánu. Měl by být lehce průsvitný a bez škrábanců či jiných kazů. Na ceně jí také přidá, pokud má kvalitní a precizní malování. A za kolik se dají takové krásky pořídit? Francouzské módní panenky se kupují za více než 2000 dolarů, což je v přepočtu téměř 43 000 Kč.Pokud však narazíte na raritní kousky od známých výrobců, počítejte s tím, že jejich hodnota může dosáhnout až ke 450 000 Kč.

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě