Sport dětem

Sportující děti

Sport dětem zprostředkovává základní hodnoty pro život: fair play, naučit se vyhrávat a prohrávat, akceptovat pravidla, týmovou hru, sebevědomí, vnímání vlastní hodnoty. Sport je důležitý nejen pro správný fyzický vývoj dětí, ale sportující dítě bývá i v dospělosti více aktivnější, lépe odolává stresu, vytvoří si dobré stravovací návyky a přivykne na pravidelný režim. 

Děti se chtějí a mají se především hodně a dostatečně pohybovat. Je dobré, že existuje tolik druhů sportů s vhodnými sportovními oddíly, ve kterých se často mohou tvořit skvělá přátelství. Zajisté se nehodí každý druh sportu pro každé dítě a často je druh sportu, který sami upřednostňujeme, pro vlastní děti zcela nevhodný.

Pozor: Nepřetěžujte své dítě a nebuďte zklamaní, když se vaše dítě nenechá okouzlit vaším oblíbeným sportem aktivně ani pasivně.

Udělejte si dostatek času, abyste objevili talenty a záliby svého dítěte a podporujte ho v tom, co sám chce rád dělat a především dobře umí. Mějte na paměti, že sport má v první řadě dělat radost, podle druhu sportu posilovat sociální kompetence a má se stát koníčkem doprovázejícím vaše dítě životem.

Mnoho druhů sportů pro mnoho dětí

Mnoho brožurek, informačních kampaní, kurzů, testů zručnosti a talentových zkoušek pomůže rodičům při tom, aby našli pro své dítě vhodný druh sportu. Lyžování ve třech, fotbal ve čtyřech, balet v pěti, tenis v šesti? Často se právě v ranném dětství ukáže, pro který druh sportu je dítě způsobilé, co dělá dítěti radost a především, zda má potřebnou vytrvalost a tělesné předpoklady.

Nezapomeňte: Různé druhy sportů mohou být tak rozlišné, ale mají jedno společné: posilují sebevědomí vašeho dítěte.

Sport pomáhá dětem dobře se vyvíjet a prožívat svůj motorický neklid. Zatímco některé druhy sportu trénují rychlost a schopnost reagovat, jiné vyžadují sociální chování a schopnost týmové spolupráce. Rozhodující jsou individuální vlastnosti a osobnost vašeho dítěte. Děti, které mají sklon k nadváze, mají často zvláštní radost z plavání, protože se ve vodě cítí lehčí, graciézní děti upřednostňují běžecké sporty a každý druh gymnastiky, motoricky talentované děti se často obracejí k míčovým hrám, nesmělé děti jsou dobře uvolněné v kurzu bojového umění a děti se sklony k agresi se v týmu učí férovému jednání s ostatními a sebeovládání.

Naše rada: Nevyvíjejte nátlak na své dítě. Dopřejte si čas při volbě správného druhu sportu pro svoji ratolest. Vaše dítě by mělo mít možnost několikrát vyzkoušet jeden druh sportu.

Můžete své dítě na jím upřednostňovaný druh sportu dobře připravit tím, že se seznámíte s pravidly daného druhu sportu, s používáním případných přístrojů a vybavení, které k tomu patří. Můžete se informovat, kde může vaše dítě tento sport provozovat a jak drahé je členství v oddíle, ve sportovním klubu nebo speciální sportovní učitel. Ve sportovních oddílech kromě toho dostanete doporučení pro věku přiměřený začátek sportovních aktivit. Zde se také dozvíte, jaká zranění při sportu vzniknou a obdržíte cenné tipy, jak jim můžete zabránit.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě