Stát se otcem

Miminko s tatínkem

Vaše rodina se změnila: do vašeho intimního partnerského světa vplulo děťátko. Pro vás oba je to možná něco zcela nového. Pro partnerku je porod i následné zotavování velmi zátěžová etapa a chvíli trvá, než si na svoji novou úlohu zvykne.

Právě jste se stal otcem! Znamená to pro vás velké změny a velkou zodpovědnost. Možná, že si to ještě pořádně neuvědomujete a zdá se vám, že všechno přišlo tak nějak naráz. Nejen vztah dítěte a matky, ale i ten váš je třeba vybudovat. Nebojte se, když se po vás chce, abyste vzal miminko do náručí, vyměnil mu plínku, šel s ním na procházku. Naopak, směle do toho. Vytvořte si vazby, i když je to první miminko, kterého se dotýkáte, a cítíte se přitom nešikovný. Tyto dotyky a vzájemný kontakt jsou stejně důležité jak pro miminko, tak i pro vás. Možná, že sníte o tom, jak si spolu později budete hrát a jak ho budete učit poznávat svět, a zatím jen držíte v rukou plačící uzlíček a nevíte si s ním rady. Vyprávějte mu, co všechno spolu vy dva podniknete. Vaše dítě vás bude poslouchat velmi pozorně a naučí se rozeznávat váš hlas mezi tisíci jinými.

Myslete na to, že:
Důležité je být nyní pro partnerku oporou za každé situace.

Porod u žen provází celá řada změn tělesných, duševních i hormonálních. Neděste se proto případných výkyvů nálad své partnerky, buďte tu pro ni. Mluvte spolu a povídejte si o tom, co se s vámi děje, jak se cítíte. Podporujte ji v sebepoznávání její nové role. Mateřství je hlavně zpočátku velmi vyčerpávající, alespoň do té chvíle, než si žena na tuto roli zvykne.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama