Užitečné tipy na doplnění železa

V období spojeném s narozením miminka významně roste spotřeba železa. U těhotných žen jde přibližně o 30 mg denně, což je až dvojnásobek ve srovnání s denní potřebou žen v produktivním věku. Základním zdrojem je pestrá a vyvážení strava. Jenže naše tenké střevo vstřebá pouze 10 až 15 % v ní obsaženého železa a zbytek se vyloučí. Vstřebávání tohoto stopového prvku přitom můžete podpořit volbou menu. Poradíme vám, jak na to.

Lépe vstřebatelné je železo obsažené v mase. Bohatá na něj jsou například játra, ale i takzvaně červené maso (třeba libové hovězí). Cenné zdroje železa jsou i mezi potravinami rostlinného původu. Jmenujme třeba luštěniny, olejnatá semena (k nimž patří dýně, mák nebo slunečnice), listovou zeleninu nebo sušené ovoce a sušené hřiby. 

Podpořte vstřebávání železa

K lepší biologické dostupnosti železa z rostlinné stravy přispívá, pokud spolu s potravinami bohatými na tento stopový prvek zároveň konzumujete zdroj vitamínu C. V praxi to může znamenat, že si dáte k jídlu sklenku pomerančového džusu nebo že zvolíte jako přílohu zeleninu s jeho obsahem. I dalších možností je spousta, například citronová šťáva se skvěle hodí na dochucení salátu s luštěninami. 

Některé potraviny naopak vstřebatelnost železa snižují a s jejich konzumací je tak lepší počkat alespoň půl hodiny po konzumaci cenných zdrojů tohoto minerálu. Patří k nim například káva a čaj obsahující tanin, ale i potraviny bohaté na vápník. 

Vyladěné složení

Na biologickou dostupnost významného minerálu klade důraz i složení tekutého doplňku stravy Salus Floradix Železo+, který mohou vyzkoušet i těhotné a kojící ženy. Kromě železa v dobře vstřebatelné formě obsahuje i vitamín C zvyšující vstřebávání železa a také vitamín B2, který podporuje správný metabolismus tohoto stopového prvku. V komplexním složení nechybí ani další vitamíny skupiny B, konkrétně B1, B6 a B12, a také výtažky z bylin a ovocných šťáv, které přispívají ke správnému trávení. Více informací o přípravku najdete na www.floradix-zelezo.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu. 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě