V dětství se paměť vyvíjí velmi rychle a je to klíčový aspekt vývoje dítěte. Ve věku dvou let dochází k velkému vývoji jejich paměťových schopností. V této fázi se učí uchovávat a zpracovávat informace. Jsou velmi zvídavé a pro vás nastal ideální čas, kdy podpořit a rozvíjet jejich paměťové schopnosti.
Jak podpořit rozvoj paměti dítěte ve dvou letech
Existuje mnoho způsobů, jak podpořit rozvoj paměti ale každé dítě je jiné a má vlastní tempo rozvoje. Společná aktivita by měla být pro vás oba zábavou.
Aktivity pro rozvoj paměti :
- Hry na zapamatování: Hrajte hry, kdy si musí zapamatovat si různé věci. Například hru, kdy ukážete několik předmětů, schováte je za záda a dítě musí vzpomínat, co jste mu ukázali.
- Čtení knih: Čtení dětských knih je skvělý způsob, jak pomoci rozvíjet jeho paměť a časovou posloupnost. Když si pamatuje různé postavy a dějové linie, pomáhá mu to rozvíjet koncentraci a pozornost. Po každém čtení tak společně projděte, co jste přečetli a co si oba pamatujete. Možná budete překvapeni, jaké detaily vám unikli a dítě si je naopak pozorně pamatuje.
- Hledání věcí: Hrajte hru, kdy dítě musí najít určitou věc v místnosti. Tato hra podporuje rozvoj paměti, pozornosti a soustředění.
- Pexeso: Pexeso je klasická hra, která pomáhá rozvíjet paměť a pozornost. Dítě se učí zapamatovat si polohu obrázků a hledat si jejich páry. Začínejte s menším počtem kartiček a postupně je obměňujte. Pexeso existuje v různých obměnách – dřevěné, klasické papírové ale i třeba takové kdy druhou položku v páru tvoří jen obrys.
- Hudební hry Hudba může pomoci rozvíjet paměť a koncentraci. Hrajte různé hudební hry, kdy si musí zapamatovat si text písně nebo takt a rychlost hry na nástroj. Alternativou je i zvukové pexeso, které vytvoříte jednoduše podle našeho návodu ZDE.
- Vizuální podněty: Dítěti pomáhá rozvíjet paměť, když se učí rozlišovat barvy, tvary a obrázky. Ukazujte mu různé předměty a ptejte se ho, co vidí a jak by to popsal.
Náš tip: Pokud máte babičku nebo dědečka, kteří mohou a chtějí s dítětem trávit čas hraním her, dopřejte jim co nejvíce společného času. Prarodiče mají často jinou míru trpělivosti a mnohdy tím trénují i vlastní paměť.
U dvouletého dítěte používejte jednoduché a srozumitelné věty a hry, které jsou pro něj přístupné. Učí se nejlépe tehdy, když hry jsou zábavné a interaktivní.
Další tipy přímo od maminek můžete čerpat v naší uzavřené Facebookové skupince maminek