Přivítat malého sourozence

Sourozenci

Role matky pro vás možná není tak docela nová, role sourozence však může být. Možná máte obavy, jak se vaše starší dítě k příchodu nového děťátka postaví.

Tak jako vy potřebujete čas na to, abyste se stali rodiči děťátka, které se právě narodilo, i vaše děti potřebují čas, aby se stali sourozenci. Bratrská či sesterská láska není na povel. Možná má teď starší sourozenec pocit, že už není tak výjimečný, že mají všichni oči jen pro miminko, a stíhají ho tak pocity žárlivosti a vzteku.

Až budete moct, pokuste se na oplátku vyhradit si čas jen pro svého staršího potomka, vyměňte si na chvíli roli s tatínkem nebo klidně i s prarodičem, však oni se o miminko rádi postarají.

Nekárejte ho, když se bude snažit různými způsoby upoutat vaši pozornost. A že jsou v tomto směru děti velmi vynalézavé: mohou se znovu začít počurávat, budou mít špatné sny, nebudou chtít jíst… Vyzbrojte se trpělivostí, empatií a pochopením. Ujistěte ho, že přírůstkem do rodiny se vaše láska k němu nemění. Vysvětlete mu, že srdce rodičů roste s počtem dětí a že v něm všechny mají své místo. Pro vás je to možná samozřejmé, ale pro ně ne.

Zapojte je!

I když je miminko křehké, není nedotknutelné. Nechte tedy ostatní svoje děti, aby se s ním seznámily! Budou se cítit důležité. Jakou radostí je pro ně, že ho mohou pohladit! Jak jsou hrdé, že ho mohou vzít do náručí, dotknout se ho, pomazlit se s ním.

Zvědavost dětem brzy nedá, a tak budou miminko detailně prohlížet, zkoumat a zkoušet, jak reaguje na různé podněty. Ve snaze je poznávat budou možná i maličko nešikovné. Budou jím třást, štípat ho, kousat, vysypou koš s hračkami do kolíbky a vy i miminko z toho budete mít pramálo radosti. I když je toto chování svým způsobem pochopitelné, nezbývá vám než rázně zasáhnout a dětem vysvětlit, že děťátko je zranitelné a že posláním rodičů je chránit je stejně, jako jste chránila je. Dítě potřebuje pozornost, ale i vysvětlení, aby chápalo svět, který je obklopuje.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama