Zinek – vliv minerálů na vývoj dítěte

Zinek je jeden z velmi důležitých minerálů, který má vliv na vývoj dítěte už v těhotenství a následně od jeho narození po celý život.

Ačkoliv je zinek jeden z minerálů, jehož potřeba se počítá ve stopovém množství, jeho nedostatek má negativní vliv na vývoj každého dítěte.

Růst a vývoj dětí

Zinek totiž ovlivňuje celkový vývoj a dítě s nedostatkem zinku prospívá hůře po stránce nejen po stránce fyzické, ale i psychické. Dětem později rostou zuby, mají slabší sací reflex, často mívají koliky a průjmy, celkově růst kostry bývá také pomalejší.

Zinek jako léčivo

Je známý tím, že má blahodárné účinky na pokožku, proto se používá také do krémů proti opruzeninám nebo při léčbě ekzému. Má velmi dobrý vliv na imunitní systém, proto je často součástí léků na nachlazení a na bolesti v krku.

Holčičky a potřeba zinku

Jak už jsme připomínali v jiném článku, chlapci ho potřebují během vývoje už v děloze, ale u děvčat je to zhruba ve věku okolo 9 let, kdy začínají pracovat vaječníky. Zinek je tu potřebný na správné vstřebávání a syntézu hormonů.

Hyperaktivita a jiné poruchy

Děti s nedostatkem zinku často trpí poruchami učení, chování, hyperaktivitou. Jejich výkony ve škole nejsou dobré, přesto že má dítě o výuku zájem. Puberta přichází později než u jiných dětí ve stejném věku.

Zdroje zinku

Patří sem libové maso, kuřecí maso, ústřice, treska, krevety, tuňák, vaječný žloutek, celozrnná pšenice, žito, oves, čočka, květák, zelí, špenát, loupaný hrášek. Z koření je vhodné používat skořici, černé koření, červenou papriku, čili nebo kořen zázvoru.

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama