Klystýr při porodu

klystýr

Těhotenství je už téměř ve finále a vy přemýšlíte nad tím, jak to možná bude probíhat, co se bude dít a napadne vás nepříliš příjemně znějící procedura – klystýr.

Klystýr nebo výplach

Jde o tekutinu sloužící na výplach a očistu tlustého střeva, která se provádí před blížícím se porodem nebo císařským řezem. Obsah klystýru je cca 1500 – 2000 ml a aplikuje se do konečníku. Výsledkem je očištění tlustého střeva.

Proč je tento výkon součástí přípravy na porod?

Úkolem této, nepříliš oblíbené procedury, je ochrana před únikem stolice během porodu. Toto může být nepříjemné pro personál i pro maminku samotnou. Také by mohlo dojít k přesunu bakterií z konečníku k miminku.

Dnes však už má maminka možnost zvolit si, zda bude s klystýrem souhlasit a v případě, že tuto možnost nemocnice nenabízí, je možné zařadit přání do porodního plánu.

Většina žen se však vyprázdní před porodem přirozeně.

Klystýr si můžete udělat i doma

V případě, že je pro maminku tento zákrok stresující, ale chce ho, může si udělat výplach sama doma ještě před odchodem do porodnice. A to buď klasický klystýr nebo miniklystýr, který lze koupit v lékárně a jeho objem je jen 70 ml. Miniklystýr je zároveň i mnohem příjemnější, protože nezpůsobuje bolesti břicha či křeče. Jeho nevýhodou je, že vyprázdnění po miniklystýrem trvá zhruba do 30 minut. Je však plně dostačující.

Přestože je toto téma velmi intimní a pro někoho je těžké jen tak se zeptat na názor někoho známého, ale vy se chcete dozvědět více či podělit o Vaše zkušenosti s jinými maminkami?

O vaše zkušenosti se můžete s námi podělit v naší uzavřené skupinky maminek na Facebooku nebo na našem Instagramu.

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě