Několik rad… těhotenství

Těhotná žena

Své tělo znáte nejlépe vy, proto bedlivě pozorujte změny, které v průběhu těhotenství na vašem těle nastanou.

  • Poslouchejte své tělo – při péči v těhotenství hrajete velmi důležitou roli. Pomáhejte svému lékaři a sdělujte mu, co cítíte!
  • Dávejte pozor na příznaky únavy – nejlepším barometrem vašeho těhotenství je vaše únava. Jen vy sama víte, kdy potřebujete klid. Pokud se cítíte velmi unavena, obraťte se na svého lékaře, aby vám mohl pomoci.
  • Vyhněte se stresu – chraňte se před stresem a žijte normálně. Nejste žádná křehká bytost, kterou je nutné nadměrně chránit, ale ani žádná neúnavná, přehnaně silná žena. Prostě se šetřete!
  • Sledujte své kontrakce – od 6. měsíce se vaše děloha již každý den trochu stahuje. Stanou-li se tyto kontrakce příliš rušivými, vyšle vaše tělo poplašný signál. Dopřejte si klid a všechno bude zase v pořádku. V případě, že ne, navštivte těhotenskou poradnu dříve než v domluveném termínu.
  • Počítejte kotrmelce svého dítěte – dítě se pohybuje už od 4. měsíce. To je důkaz, že vše probíhá dobře! Sledujte jeho akrobatické kousky. Abyste je mohla lehčeji počítat, natáhněte se na půl hodiny na levý bok. Tuto malou zotavovací přestávku byste si měla dopřát každý den! Pokud se pohyby výrazně zeslabují nebo se abnormálně dlouho neobjeví, informujte svého lékaře. Nezapomínejte však, že vaše dítě má v důsledku svého růstu stále méně místa v děloze, a tím také menší možnost pohybu.
  • Važte se každý týden – nechoďte kolem váhy bez zvážení. Zjistíte tak, zda je váhový přírůstek přiměřený. Máte-li s hmotností problémy, obraťte se na svého lékaře.
  • Kontroly doma – bude-li váš lékař od vás požadovat častější kontrolu moči, proveďte si doma dodatečné testy. Velmi vám doporučujeme testovací rukavici (k dostání v každé lékárně), pomocí níž si můžete sama jednoduše a rychle změřit hodnotu pH v pochvě.
  • Nebojte se mluvit – informujte svého gynekologa o příznacích, které pozorujete. Důvěřujte mu a ptejte se ho na věci, které vás zajímají. Je to jako při nákupu: Napište si seznam, abyste své dotazy u lékaře nezapomněla.
Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě