Zamlklý potrat

Mnoho z nás, maminek, se setkali s nepříjemnou a velmi smutnou událostí, když na začátku těhotenství přišly o miminko. Zamlklý potrat může potkat téměř každou maminku.

Zamlklý potrat (missed abortion)

Jedná se o ukončení těhotenství, kdy plod v děloze z nějakého důvodu odumírá. Většinou maminka ani netuší, že k tomu došlo, protože se to stane bez příznaků, které by tomu napovídaly.

Příčiny, které způsobují zamlklý potrat

Pro mnoho maminek je tato situace velmi stresující a nepříjemná. Bohužel, podle statistik takto končí zhruba každé desáté těhotenství. Příčinou zamlklého potratu může být mnoho důvodů. Může to být chromozomová vada plodu, vážné virové či bakteriální infekce, neléčená cukrovka matky, vážné problémy se štítnou žlázou, případně používání léků, které jsou v těhotenství kontraindikované a matka možná v době jejich používání ještě netušila, že je těhotná, nebo porucha spermií partnera či další vlivy (očkování, ionizační záření apod.).

V případě, že nastane tato nepříjemná záležitost a nedošlo k přirozenému vyloučení plodu, je dobré, aby se maminka domluvila s gynekologem, co je v této situaci vhodné. Buď půjde o léky, které vyvolají kontrakce a následně vyloučení plodu anebo kyretáž, neboli vyčištění dělohy.

Kdy je vhodné snažit se znovu otěhotnět?

Ještě nedávno převládaly názory, že snažit se znovu otěhotnět je vhodné až po 6 měsících, což dnes už neplatí. Jakmile cítíte, že chcete zkusit s partnerem naplnit svoje touhy už dříve, není to vůbec problém.

Co dělat, když je psychika matky po zamlklém potratu ve špatném stavu

Maminky se na miminko těší, u mnohých proto může zamlklý potrat způsobit psychické trauma. U některých mohou přerůst až do depresí. Je proto nutné, aby se o maminku, které se tato nepříjemná situace přihodila, zajímala její rodina, přátelé a ideálně, pokud i samotná maminka mluví o svých pocitech přímo a bez ostychu, aby jí byla poskytnuta co nejlepší pomoc a nedošlo ke zhoršení stavu.

Sdílejte
Immunotrofina 2+1 zdarmaImmunotrofina 2+1 zdarmareklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě