Jak se stravovat v průběhu kojení

Kojení

Kojení je pro miminko to nejlepší, co mu maminka může dát. Je potřeba však také zmínit, že je zároveň pro organismus maminky velmi energeticky náročné. Z tohoto důvodu je třeba v období kojení věnovat zvýšenou pozornost stravě matky.

Průměrný denní kalorický příjem by měl být během kojení o 700 kilokalorií denně vyšší oproti běžnému příjmu. I při takto zvýšeném přísunu energie kojící maminka ztrácí na váze zpočátku průměrně 0,5 kg/týden. V období kojení není vhodné držet dietu za účelem snížení tělesné hmotnosti. Je mylné se domnívat, že se mateřské mléko v dostatečném množství a v potřebné kvalitě vytvoří z rezervních tukových zásob, které se vytvořily během těhotenství.

Tvorba mateřského mléka je z větší míry závislá na množství a kvalitě matčiny stravy. Pestrá a zdravá strava vám pomůže dostat se zpět do kondice a shodit přebytečná kila.

Kvalita a množství výživy jsou důležité nejen pro vaše zdraví, ale zároveň pro zdraví vašeho dítěte, zvláště pokud je kojíte. Pokud jde o základní živiny (vápník, bílkoviny, vitamíny, minerální látky), zůstává vaše mléko dostatečně kvalitní i v podmínkách ne zcela ideální výživy.

Základy pestré stravy

Hlavním zdrojem energie jsou tuky, které jsou mimo jiné významné pro vstřebávání řady vitamínů. Velmi důležité je, aby strava kojící ženy obsahovala dostatek LCP mastných kyselin (například DHA). Proto by měla její výživa zahrnovat 2–3x týdně ryby a kvalitní rostlinné oleje (například olivový, slunečnicový, kukuřičný). Příjem bílkovin by se měl během kojení zvýšit o 12–15 g/den. Nejčistším zdrojem bílkovin jsou luštěniny. Ideální způsob je nechat si je vyklíčit a přidávat na pečivo, do pomazánek či salátů. Neobsahují totiž cholesterol, hormony ani antibiotika. Neméně důležitým zdrojem energie jsou i sacharidy. Dávejte přednost prokazatelně celozrnným výrobkům, nezapomeňte na rýži a brambory. Denně také snězte 3–5 porcí čerstvého ovoce a zeleniny. Vybírejte raději ty druhy, které historicky rostou v naší zeměpisné oblasti. Při kojení je třeba dbát i na dostatečný příjem vitamínů a minerálů, především vápníku, hořčíku, železa, jódu a vitamínu C. Důležité je udělat si čas na pravidelné jídlo. Zapomeňte na hladovění a jezte v průběhu dne vícekrát (ideálně 5–6x) menší porce

Je důležité umět si správně vybrat

Na kvalitě potravin velmi záleží. Sledujte nutriční hodnoty výrobku a také jeho složení. Platí základní princip, že čím méně ingrediencí výrobek obsahuje, tím lépe. Výrobek je tak lépe stravitelný a tělo dokáže lépe využít důležité látky, které výrobek obsahuje. Navíc nezatěžuje vaše tělo přidanými látkami, jako jsou konzervanty a stabilizátory. Pečlivě vybírejte čerstvé a lokální výrobky a dopřávejte sobě a také svému miminku to nejlepší.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

 • Co antikoncepce a kojení?

  maminky Happy Baby

  U většiny plně kojících matek se menstruace objevuje obvykle až po několika měsících. Během menstruace se může přechodně snížit tvorba mléka, změnit jeho chuť a dítě může přechodně mléko odmítat. Výlučné kojení do značné míry chrání před otěhotněním, ale nelze je používat jako jediný a naprosto spolehlivý antikoncepční prostředek. Pokud těhotenství není žádoucí, je třeba ochranu před početím doplnit jiným způsobem. Kojení v průběhu dalšího těhotenství nepoškozuje kojence ani plod. Pokud si těhotná matka přeje dál kojit, může v kojení pokračovat do narození dalšího dítěte.

 • Kdy se ke kojení začne přidávat jiná strava?

  maminky Happy Baby

  Ideální stravou pro dítě v prvním půlroce i déle je mateřské mléko. V rozmezí 17.–26. týdne se doporučuje zvolna začít s příkrmy. Někdy může trvat několik týdnů, než si dítě zvykne na novou chuť zeleninového příkrmu a polévky, první nemléčné stravy, kterou začne dostávat. V kojení s postupně převládajícím příkrmem lze však pokračovat až do 2 let věku dítěte i déle.

 • Lze zvýšit tvorbu mateřského mléka?

  maminky Happy Baby

  Je normální, že kolem šesti týdnů a kolem třetího měsíce života má dítě větší potřebu mléka, protože rychleji roste. Nabídka dočasně nemůže uspokojit poptávku. Tento stav je třeba upravit. Existuje bezpočet rad, lišících se podle jednotlivých generací a kultur. Nejedná se o žádná kouzla. Podstatou těchto rad je zachovat klid, věřit svému tělu, mít dostatek kvalitního odpočinku a dítě se zdravou chutí k jídlu. Co nejvíce odpočívejte. Je-li to nutné, přizpůsobte se režimu svého miminka: když odpočívá, odpočívejte také. Naučte se zavírat oči před praním, žehlením, nepořádkem a pra- chem, uvolněte se, relaxujte nebo třeba zatelefonujte kamarádce. Pokud vám lékař doporučí pití bylinného čaje pro kojící matky, který tvorbu mléka skutečně podporuje, proč ne? Tyto čaje obsahují mj. anýz a kmín. Ovlivňují chuť mléka a dítě většinou pije s větší chutí.

  Nabízejte dítěti prs co nejčastěji, kdykoliv se dožaduje kojení.

  Nabídka pak odpovídá poptávce: nezapomeňte, že čím více dítě pije, tím více mléka se vytvoří – s malým zpožděním, asi 1–3 dnů.

Zobrazit všechny otázky z poradny (4)

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě