Strava matky po porodu

Zdravá a pestrá strava

Chcete-li se zdravě a vyváženě stravovat, je dobré dodržovat určitá pravidla:  pravidelnost, střídmost, pestrost.

Jaká má být strava matky pro porodu?

Vaše tělo jistě potřebuje přísun energie, ale ne tak velký, jak by se mohlo zdát. Navýšení příjmu energie by mělo být asi o jednu čtvrtinu oproti vašim zvyklostem z období před těhotenstvím. Kojící žena potřebuje navíc jen asi 200–500 kcal, to je množství energie odpovídající asi dvěma jogurtům. Zdá se vám to málo? Pro poporodní období jsou ve vašem těle uloženy zásoby energie ještě z období těhotenství.

Nebudete-li se přejídat, bude vaše váha pozvolna klesat po celé období šestinedělí, i déle – ideálně do dosažení váhy před těhotenstvím. Nebojte se o svou postavu, pokud jste měla normální váhu před těhotenstvím a po porodu vám nějaké to kilo zůstalo. Hmotnostní úbytek by neměl být příliš rychlý. Násilné, výrazné hubnutí v době kojení by mohlo vést ke zvýšenému vylučování škodlivých látek do mléka.

Pozor na nadbytek soli!

  • V těhotenství ani po porodu není žádoucí nadměrně solit nebo vybírat slaná, konzervovaná jídla. Pokud k tomu máte sklony, zkuste nahradit sůl bylinkami.

Tuky jsou důležité ve výživě po porodu a při kojení

  • Je dobře, pokud věnujete pozornost tukům. Zejména tzv. polynenasycené mastné kyseliny si lidské tělo neumí vytvářet a potřebuje jejich průběžný přísun prostřednictvím výživy. Jsou obsaženy v rostlinných olejích používaných zvláště ve studené kuchyni. Pokud kojíte, dostává je s mateřským mlékem i vaše dítě. Potřebuje je k vývoji celého organismu a hlavně mozku. Vaše strava by měla obsahovat denně 2 lžíce oleje, třeba ve formě zálivky na salát. Pozor na skryté tuky, například ty, které se skrývají v tučném mase, uzeninách, vejcích a čokoládě a představují značný kalorický příjem. Připravujte jídlo způsobem, který vyžaduje jen málo tuku nebo se bez něj úplně obejde, např. vaření, dušení, vaření v páře, v troubě, na grilu či v mikrovlnné troubě.

Opatrně s cukrem

  • Cukr, který vaše tělo nevyužije, se přemění na přebytečná kila. Omezte volný cukr ve formě přislazování, vyhýbejte se cukrovinkám, zákuskům, sladkým limonádám apod. Vyvarujte se alkoholu a kouření Stejně jako v těhotenství, ani při kojení nemá matka kouřit a nemá zároveň dovolit, aby v přítomnosti dítěte v místnosti kouřil někdo jiný. Nikotin přechází do mléka, snižuje jeho tvorbu a nepříznivě ovlivňuje chování i vývoj dítěte.

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě